Bilgii.net

Anzer Balı Nedir? Faydaları Nelerdir?

23.11.2018
Anzer Balı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Anzer Balı, Türkiye’nin Rize ilinde İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylasında üretilen bir baldır. Anzer Balı adını bu yayladan alır. Anzer Balı, doğal bir antibiyotiktir ve adeta bir şifa kaynağı olarak işlev görmektedir. Özellikle kış aylarında geçirilen birçok hastalığın atlatılması için Anzer Balı birebirdir. Yalnızca Anzer Yaylasında yetişen çiçeklerden arıların topladığı bal, günde bir yemek kaşığı tüketilerek vücuttan mikropların yok edilmesi için oldukça faydalıdır. Fakat Anzer Balı tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar mutlaka göz önünde tutulmalıdır.

Anzer Balı, daha birçok faydası ile oldukça şifalıdır. Peki, Anzer Balının diğer faydaları nelerdir?

Anzer Balının Faydaları Nelerdir?

 • Anzer Balının içerisinde bulunan fenolik, hastalıklara karşı tam bir antioksidan kaynağı olma özelliği taşır. Günde bir yemek kaşığı Anzer Balı tüketmek, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu hastalıklara karşı korur.
 • Anzer Balı, ağızda oluşan yaralara iyi gelir. Ayrıca ameliyat yaralarının da çok çabuk bir sürede iyileşmesini ve kapanmasını sağlayan Anzer Balı, boğaz iltihaplanmalarının kuruyup iyileşmesine de yardımcı olur.
 • Anzer Balı, anti bakteriyel bir özelliğe sahip oluşu sebebiyle kanda oluşan mikropları yok eder. Kandaki mikroplarla savaşan Anzer Balı, damarlarda oluşan tıkanıklığın da zamanla giderilmesine yardımcı olur.
 • Anzer Balını günde bir yemek kaşığı tüketmek, oluşabilecek kalp krizi, felç ve birçok hastalığa yakalanma riskinin önüne geçebilir. Aynı zamanda Anzer Balı, vücudu daha dinç bir hale getirmeye yardımcı olur.

 • Kış aylarında hastalanmamak için Anzer Balı tüketmek oldukça faydalıdır. Vücudun en çok ihtiyacı olan vitamin C vitaminidir. Böyle zamanlarda Anzer Balının içeriğindeki C vitamini, kalsiyum ve potasyum, vücutta oluşabilecek halsizlik ve yorgunluk hissini ortadan kaldırmaya aracı olur.
 • Anzer Balı, metabolizmayı çalıştırıp hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda mide hastalıklarına da çok iyi gelen Anzer Balı, iştahsızlık problemi yaşayanlar ve yemek yeme konusunda sıkıntı yaşayanlar için de iyi bir besindir. Yemekten yarım saat önce olacak şekilde tüketildiğinde bu problemlerin kısa sürede üstesinden gelir.
 • Anzer Balı, bağırsak hareketlerini düzene sokar. Ayrıca ishal gibi sorunlara da çare olur.
 • Anzer Balının antioksidan özelliği, ciltte yaşanan problemlerin, oluşan yaraların çok daha çabuk bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar ve oluşan sivilce lekelerini tamamen yok eder.
 • Anzer Balı, düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde saç dökülmesini aza indirir.
 • Anzer Balının içerisinde şeker bulunması sebebiyle şeker hastalarının günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketmemeleri gerekir.

Anzer Balı Nasıl Tüketilmelidir?

 

Anzer Balı, tüketimi konusunda diğer ballardan farklıdır. Anzer Balının tüketim miktarı, yaşlara göre değişiklik gösterir.

 • Büyüklerde Anzer Balı Tüketimi: Sabah ve akşam yemekten önce, aç karınla bir çorba kaşığı Anzer Balı tüketebilirler.
 • Küçüklerde Anzer Balı Tüketimi: Sabah ve akşam olacak şekilde yemeklerden önce, aç karınla bir yemek kaşığı Anzer Balı tüketebilirler.
 • Bebeklerde Anzer Balı Tüketimi: Sabah ve akşam olacak şekilde yemeklerden en az bir saat önce aç karınla bir çay kaşığı ılık süt ya da su ile şerbet yapılarak bebeklerde Anzer Balı tüketilmesi gerekir. Eğer bebek 6 aydan küçükse, Anzer Balı bebeğe verilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net