Bilgii.net

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları – Pedagog Önerisi

16.10.2018
Anne Sütünün Önemi ve Faydaları – Pedagog Önerisi

Yeni doğan bebekler için ilk 6 ay yalnızca anne sütü önerilmektedir. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan  tüm vitamin, minarel ve besinleri sağlamaktadır. Bu açıdan da son derece önemli olmaktadır. Genel olarak anne sütünün önemi şu şekildedir.

Anne Sütünün Önemi

Bebeğinizin ilk besini olması anne sütünün en büyük önemi olmaktadır. Anne sütünden yeteri kadar faydalanamayan bebekler de birçok hastalık ve sorun çıkmaktadır. Özellikle doğumdan itibaren ilk birkaç gün bebekler de olan sarılık durumunu atlatmanın en önemli yolu anne sütünü bol bol içmesidir. Aksi takdir de bebekler bu durumu kendiliğinden atlatamakta ve çoğunlukla yeni doğan yoğun bakımına alınarak tıbbi yöntemler ile tedavi edilmektedir. Yapısı ile anne sütü dünyada ki en saf ve önemli gıdalar arasında gösterilmektedir. Genelde tüm gıdalar da görülen bozulmalar, mikrop oluşumları anne sütünde oluşmaz ve hastalık kaynağı asla olmamaktadır. Yenidoğan bebekler sık sık emzirilmelidir. Bu sık sık emzirme annenin de sütünün artmasını ve kesilmemesini önlemektedir.

Anne Sütünün Faydaları

 1. Bebeğin ihtiyacı olan tüm değerlere sahip olmaktadır. Bu değerler minareller, çinkolar, protein ve sağlıklı yağlar ve benzeri değerlerdir.
 2. Anne sütünde yer alan kolostrum adı verilen madde bebeğin organlarının gelişmesini ve tamamlanmasını sağlamaktadır. Özellikle doğumdan sonra ki ilk 5 gün bebeğe verilen süt çok önemlidir.
 3. Bebekte oluşabilecek alerjik durumların gelişmesinin önüne geçmektedir.
 4. Tüm hastalıkların önemli nedenlerinden biri olan obezitenin riskinin önüne geçer.
 5. Hem bebeklikte hem de ilerleyen zamanlar da vücut için adeta kalkan görevi görmekte ve hastalıklardan korunmaktadır.
 6. Anne sütünde bol miktar da bulunan akyuvarla ve koruyucu maddeler sayesinde enfeksiyonlara karşı korur ve enfeksiyon kapma riskini azaltmaktadır.
 7. Bağışıklık sisteminin oluşumunu tamamlamasını sağlar ve bağışıklığa bağlı hastalıklardan korumaktadır.
 8. Anne sütünü bol tüketen bebekler de normal beslenen bebeklere oranla daha az kansızlık görülür.
 9. İçeriği ile A vitamini zengini olan anne sütü özellikle bebeklerin göz sağlıklarını korur ve gözlerinin gelişmesini sağlamaktadır.
 10. İshal veya kabızlık gibi sindirim rahatsızlıklarının önüne geçer ve sindirimlerini düzenler.
 11. Anne sütünün bebek üzerinde bir diğer önemli etkisi sakinleştirici nitelikte olmasıdır. Anne sütü ile beslenen bebek kolay uyur ve bu da sağlıklı büyümesini sağlamaktadır.
 12. Belki de bebekler için anne sütünün en önemli etkisi zeka gelişiminde son derece faydalı olmaktadır.
 13. Bebekler için anne sütü içmek kadar önemli olan bir başka durum da içtiği sütün kaliteli olmasıdır. Anne sütünün kalitesini arttıracak birkaç yöntem bulunmaktadır.

Anne Sütünün Kalitesini Arttırmanın Yolları

Kaliteli bir sütünüzün olmasını istiyor iseniz bu süreçte yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gereken bir kaç durum bulunmaktadır. Bu süt sizin vücudunuzdan üretilmektedir ve doğal olarak vücudunuzun da aynası olmaktadır. Bu nedenle aynada iyi bir görüntü görmek istiyorsanız şunları yapmanız gerekmektedir.

 • Bebeğiniz ile ilgilenmediğiniz zamanlar da mutlaka bol bol dinlenin.
 • Bu süreçte stres ve olumsuz durumlardan kaçının
 • Sütünüzü arttıracak besinleri tüketmeye özen gösterin
 • Duş alırken ılık su ile almaya özen gösterin
 • Bol miktar da su tüketmeye çalışın.

Bebeğiniz için basit olarak yapacağınız bu birkaç yöntem bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net