Bilgii.net

Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

17.10.2018
Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

Anne sütü bebeğinizin beslenmesi için en önemli gıdadır. Aynı zamanda geriye dönüşün mümkün olmadığı bir gıdadır. Bu durumda doğum sonrası anne sütüne başlayıp en az 6 ay devam etmek önemlidir. Bu ilk 6 ayın bir telafisi söz konusu olmadığından annelerin doğum sonrası için bilinçlendirilmesi gerekir. İlk günlerde süt sıkıntısı yaşayan anneler bu durumun sürekli olacağını düşünebilir. Sütünün gelmeyeceği ve bebeğe yetmeyeceği konusunda endişe duyabilir. Fakat ilk günlerde yaşanan bu sorun pek çok anneyi ilgilendirirken bazı yöntemlerle birkaç haftada süt artışı gözlenebilir.

Emzirmenin Süt Artışına Faydaları

Anne sütü yetersizliğinin anne tutumuyla da ilgili olduğunu bilmek gerekir. Emzirme sırasında memenin tamamen boşalmaması sütün azalmasının nedenlerinden biridir. Aslında burada bir anlaşma söz konusu. Siz bebeğin emdiği memeyi ne kadar boşaltırsanız o kadar ihtiyacınız olduğunu söylüyorsunuz ve yeni süt üretimine geçiliyor. Ama meme boşalmazsa süt üretimi duruyor. Bu durum dikkate alınarak bebekler emzirilirken emdiği meme boşalmadan diğerine geçilmemelidir.

Doğum Sonrası İlk Yarım Saat

 

Doğum sonrası ilk yarım saat için onlarca şey söylenebilir. Anne sütünü arttırma konusunda da bu ilk dakikaların ne kadar önemli olduğunu bilmek gerekir. Doğumdan sonra bebekler ilk yarım saatte anne memesine kavuşturulmalıdır. Bu durum psikolojik açıdan da faydalı olabiliyorken sütün gelmesi için de önemlidir. İlk dakikalarda süt olmasa bile emzirme denemesi yapıldığında zamanla sütün geldiği görülecektir. Hem bu işlem yapılmazsa bebek emzirmeye alışmayabilir. Bu dakikalarda anne baygın veya bebeği tutacak durumda olmazsa yanındakilerin yardımıyla bebeğin emme denemesi yaptırılmalıdır.

Aydan Sonra Sütün Azalması

Bebekler büyüdükçe 3. Ve 4. Aylarda anne sütünün azaldığı gözlenebilir. Ama bu genelde yanıltıcı bir durumdur. Çünkü bebek büyüdükçe süt oranı ihtiyacı göre ayarlanır. İlk günler dolu dolu gelse de sonradan düzene girebilir ve siz de ilkine göre kıyaslama yaptığınızda yanılma ihtimaliyle karşılaşırsınız. Ayrıca her annenin durumu farklıdır. Genelde sütün sürekli dışarı akması anne memesiyle ilgili bir durumdur. Kıyaslamayı buna göre yapmak her zaman doğru olmayabilir. Tüm bu süreçte doktorunuzdan da yardım almalısınız.

Su Tüketimine Dikkat!

Doğum sonrası her emzirmede sıvı kaybı yaşanır. Bu kaybın yerini doldurmak için düzenli sıvı ve su alımı gerekir. Su tüketimi süt üretimini arttıran en önemli doğal yöntemlerden biridir. Ayrıca suyun yanında doğal meyve suları da tüketilebilir.

Doğum Sonrası Diyetlere Dikkat!

Bazı kadınlar hamilelik sürecinde fazla kilo alır. Doğum sonrasında bu kiloları hızlıca vermek için bir diyete başlar. Diyet uygularken bazı gıda ve vitaminlerden mahrum kalabilir. Bu durum süt üretimini de azaltacaktır. Annelere tavsiyemiz doğum sonrası hızlı diyetler yerine emzirme sürecinde yeterli ve dengeli beslenmelidir. Sağlıklı besinler tüketildiğinde hem süt üretimi artar ve bebeğinizin doyduğundan emin olursunuz hem de fazla kiloları kolayca vermeye başlarsınız. Unutmayın, kilo vermenin en sağlıklı yolu doğru beslenmektir. Ayrıca beslenme konusunda doktorunuza danışmayı ve ondan yardım almayı ihmal etmemelisiniz. Kendi aldığınız kararlar sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı açısından uygun olmayabilir.

Süt üretimi için pompa kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Seyahatlerde emzirme sıkıntısı olan yerlerde sorun yaşamamak için önceden sağdığınız sütü bebeğinize verebilirsiniz. Sütünüz az geliyorsa pompa ile sağma denemeleri yaparak süt birikimi yapabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net