Bilgii.net

Anne Sütünü Arttıracak Yiyecekler – Beslenme Önerileri

17.10.2018
Anne Sütünü Arttıracak Yiyecekler – Beslenme Önerileri

Annelerin hamilelik döneminden sonra dikkat etmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de emzirme dönemidir. Bu süreçte anne sütüne sürekli ihtiyaç duyan bebeğin, bu isteği karşılanmalıdır. Bu sayede bebeğin gelişimi sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

Anne Sütü Yapan Yiyecekler

  • Rezene: Bilimsel yollarla anne sütünü arttırdığı kanıtlanmış olan rezene, çay şeklinde tüketildiğinde süt yapımından sorumlu olan hormonları tetikleyerek daha fazla süt üretimini sağlamaktadır. Bu yüzden günde en az 2 bardak rezene çayı tüketilmelidir.
  • Yumurta: Protein kazanmanın en güçlü yollarından bir tanesi olan yumurta tüketmek, zengin demir içeriği sayesinde emziren annelerin sütlerinin artmasını sağlamaktadır. Haşlanmış yumurta her sabah yenilebilir veya gün içerisinde salatalara katılabilir.
  • Havuç: Pek bilinmese de içerisinde bulunan maddeler sayesinde östrojen miktarının arttırılmasını sağlayan havuç, bu sayede süt artırımını sağlayacak niteliktedir. Havucun bu özelliğinden yararlanmak isteyen anneler, havucun suyunu sıkarak elde ettikleri suyu her zaman içebilirler. Salatalarında kullanabilirler.
  • Su: Anne sütünün artması için her zaman yapılması gerekilen besinlerden bir tanesi su tüketimidir. Bu sayede anneler vücutlarındaki asit- su dengesini sağlamış olacak ve gün içerisinde ihtiyaç duydukları süt üretimini gerçekleştirecektir. Eğer su içmekte zorlanılırsa, bu işlem diğer doğal içeceklerle sağlanabilir.
  • Kurutulmuş Meyveler: Meyvelerin kurtulmuş hali, tüm bu besinlerin değerlerinin artmasına ve kana daha çabuk karışmasına yardımcı olacaktır. Bu meyvelerin içerisinden incir ve hurma tüketimi, süt miktarını çok önemli derecede arttıracak kalsiyumu içermektedir. Şeker oranı yüksek olan bu meyvelerin kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır. Sadece ara öğünlerde 2 veya 3 adet yenilmesi yeterli olacaktır.
  • Tahin- Pekmez: Susamın anne sütünü arttıran en önemli besinlerden birisi olduğu, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir sonuçtur. Susamdan yapılan tahinin de içerisinde zengin miktarda kalsiyum ve demir mineralleri bulunmaktadır. Bunun yanında kan yapıcı özelliği bulunan pekmezle beraber tüketilmesi sayesinde, anne sütünü arttıran harika bir karışımı meydana gelmektedir. Tahin ve pekmez tüketmekte güçlük çeken anneler, 1 çay kaşığı susam tüketerek bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
  • Bitki Çayları: Emzirme döneminde yapılacak bitki çayı tüketimi, anne sütünün artmasını sağlıyor. Aynı zamanda bebeklerin daha huzurlu uyumasını sağlayan bitki çayları, sağlıklı bir gelişimin kapısını aralamaktadır. Bitki çayları günde 2 bardak içilecek şekilde ayarlanabilir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler ve İçecekler

  • Süt ve Ayran: Sıvı tüketimi, anne sütünün arttırılması için uygulanan en iyi yöntemdir. Bu sayede anneler protein ve kalsiyum açısından zengin bir süte sahip olacaklardır. Bebeklerin bu sütü içmesi, gelişim süreçlerinde daha sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmalarını sağlayacaktır. Yağsız süt ve tuzsuz ayran, bu dönemde tüketilmesi gerekilen içeceklerdir.
  • Soğan ve Sarımsak: Süt üretimine katkı sağlayacak yardımcı ürünlerin olduğu soğan ve sarımsak, bu sayede anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Salatalarda ve yemeklerde kullanılması sayesinde, bebeğin de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
  • Yulaf: Demir kaynağı olarak bilinen yulaf, aynı zamanda vücudun rahatlamasını sağlayan önemli bir besin maddesidir. Bu sayede gerekli uyarıcılara dokunacak hormonun üretimini sağlayan yulaf, anne sütünün arttırılmasında önemli bir yere sahiptir. Pişirilerek veya süt ile karıştırılarak tüketilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net