Bilgii.net

Anne Sütü Sarılığı Kaç Gün Sürer, Ne Zaman Geçer?

16.10.2018
Anne Sütü Sarılığı Kaç Gün Sürer, Ne Zaman Geçer?

Sarılık veya cildin ve gözlerin sararması, yeni doğanlarda çok yaygın bir durumdur. Aslında, bebeklerin yaklaşık yüzde 60’ı doğumdan sonraki birkaç gün içinde sarılık alır. Bebeklerin kanlarında yüksek bir bilirubin seviyesi olduğunda ortaya çıkabilir. Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin bozulması sırasında üretilen sarı bir pigmenttir.

Normalde, bilirubin karaciğere geçer, bu da onu bağırsak yoluna bırakır. Bununla birlikte, yeni doğanlarda karaciğer genellikle az gelişmiş ve bilirubini kandan çıkaramayabilir. Kanda çok fazla bilirubin olduğunda, cilde yerleşebilir. Bu cilt ve gözlerin sarı görünmesine neden olur.

Anne sütü sarılığı, emzirme ile ilişkili bir tür sarılıktır. Genellikle doğumdan bir hafta sonra ortaya çıkar. Durum bazen 12 haftaya kadar sürebilir, ancak sağlıklı, emzirilen bebeklerde nadiren komplikasyonlara neden olur.

Anne sütü sarılığının kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, anne sütündeki bir maddenin, bebeğin karaciğerindeki bazı proteinlerin bilirubini yıkmasını önleyen bir madde ile bağlantılı olabilir. Durum ailelerde de çalışabilir.

Anne sütü sarılığı nadirdir ve bebeklerin yüzde 3’ünden azını etkilemektedir. Bu meydana geldiğinde, genellikle herhangi bir soruna neden olmaz ve sonunda kendi başına gider. Bebeğinizi emzirmeye devam etmek güvenlidir.

Anne sütü sarılığının emziren sarılık ile ilgili olmadığını belirtmek önemlidir. Emziren sarılık sadece emzirme ile mücadele eden ve yeterli anne sütü almayan yenidoğanlarda gelişir. Öte yandan anne sütü sarılığı olan bebekler, göğsün üzerine düzgün bir şekilde kilitlenebilir ve yeterli miktarda anne sütü alabilir.

Bebeğinizdeki herhangi bir sarılık belirtisi doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Daha ciddi bir neden veya altta yatan bir sorun olmadığından emin olabilirler. Yenidoğanlarda şiddetli, tedavi edilmemiş sarılık, kalıcı beyin hasarı veya işitme kaybı gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Anne Sütü Sarılığının Belirtileri Nelerdir?

Anne sütü sarılığı semptomları genellikle yaşamın ilk haftasından sonra gelişir. Bunlar şunları içerebilir:

  • Cildin sarı renk değişimi ve gözlerin beyazları
  • Yorgunluk
  • İlgisizlik
  • Zayıf kilo alımı
  • Yüksek perdede ağlama

Anne Sütü Sarılığı Nedenleri Nelerdir?

Bebekler yüksek seviyelerde kırmızı kan hücreleriyle doğarlar. Vücutları doğumdan sonra eski kırmızı kan hücrelerini çıkarmaya başladığında, bilirubin adı verilen sarı bir pigment yaratılır. Tipik olarak, bilirubinin neden olduğu sarı renk değişikliği, olgunlaşan karaciğer pigmenti bozduğunda kendi kendine kaybolur. Vücuttan idrar veya dışkıdan geçiyor.

Doktorlar, emzirmeye iyi uyum sağlayan bebeklerde neden sarılık olduğunu bilmiyorlar. Bununla birlikte, anne sütündeki maddeler bilirubini yıkmaktan sorumlu olan karaciğerdeki proteinleri bloke eden maddelerden kaynaklanabilir.

Anne Sütü Sarılık Riski Kimlerdedir?

Anne sütü sarılığı herhangi bir anne sütü ile beslenen yenidoğanda ortaya çıkabilir. Doktorlar henüz durumun tam nedenini bilmediğinden, onunla ilişkili birkaç risk faktörü vardır. Bununla birlikte, anne sütü sarılığı genetik olabilir, bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerde aile öyküsü bebeğinizin riskini artırabilir.

Anne Sütü Sarılık Nasıl Teşhis Edilir?

Bir laktasyon danışmanı, bebeğinizin düzgün bir şekilde kilitlendiğinden ve anne sütü tedarikinizin yeterli olduğundan emin olmak için yemleri gözlemleyebilir. Bir laktasyon danışmanı, anneleri bebeklerini nasıl besleyeceklerini öğretmek için eğitilmiş bir emzirme uzmanıdır. Eğer anne sütünü bebeğinizin göğsün üzerine geçirdiğini ve yeterli süt aldığını tespit ederse anne sütü sarılığı tanısı konabilir. Doktorunuz daha sonra tanıyı doğrulamak için bir kan testi kullanacaktır. Bu test bebeğinizin kanındaki bilirubin miktarını ölçecektir. Yüksek bilirubin seviyeleri sarılık gösterir.

Anne Sütü Sarılık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizi emzirmeye devam etmek güvenlidir. Sarılık, anne sütünün yararlarına müdahale etmemesi gereken geçici bir durumdur. Hafif veya orta derecede sarılık genellikle evde izlenebilir. Doktorunuz bebeğinizi daha sık emzirmenizi veya anne sütünün yanında bebek formülü vermenizi söyler. Bu, bebeğinizin bilirubini dışkıda veya idrarda geçirmesine yardımcı olabilir.

Işık, bilirubin moleküllerinin yapısını, vücuttan daha hızlı çıkarılmasına izin verecek şekilde değiştirir. Bebeğiniz göz hasarını önlemek için fototerapi boyunca koruyucu gözlük takacaktır.

Anne Sütü Sarılığı Nasıl Önlenebilir?

Çoğu anne sütü sarılığı vakası önlenemez. Bebeğinizin anne sütü sarılığıyla ilgili endişeleriniz varsa emzirmeyi bırakmamalısınız. Sadece doktorunuz bunu yaptıktan sonra emzirmeyi bırakmalısınız. Anne sütünüzü yenidoğan sağlıklı tutmak için önemlidir. Gerekli tüm besin maddelerini sağlar ve bebekleri hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net