Bilgii.net

Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

17.10.2018
Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Anksiyete, anksiyete atakları (panik ataklar) ve Genel Anksiyete Bozukluğu (YAB), Sosyal Anksiyete Bozukluğu (SAD), Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi diğer anksiyete bozuklukları için 100’den fazla kaygı belirtisi ve belirtileri vardır.

Aşağıdakiler anksiyete bozukluğu ile ilişkili anksiyete belirtilerinden bazılarıdır:

 • Uyuşma ve karıncalanma
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Boyun gerginliği
 • Mide rahatsızlığı, sinir mide
 • Kulakta Nabız
 • Yanan cilt
 • Yaklaşan kıyamet korkusu
 • Mide bulantısı
 • Nefes darlığı
 • Elektrik çarpması hissi
 • Yüzdeki ağrıları çekme
 • Kalp çarpıntısı
 • Bacaklarda zayıflık
 • Çıldırmışsın gibi hissetmek
 • Dinlenememe
 • Uyku sorunları

Çok daha fazla anksiyete belirtisi var.

Kaygı Nedir?

Anksiyete şu şekilde tanımlanır:

Bir huzursuzluk, endişe durumu; gelecekteki belirsizlikler hakkında her şeydir.

Fiziksel ve psikolojik işleyişi bozan gerçekçi ya da hayali bir tehdit edici olay ya da durumun öngörülmesinden kaynaklanan bir endişe, belirsizlik ve korku durumu.

Diğer bir deyişle, bir olay ya da durum hakkında endişe duyduğumuzda endişe verici bir şekilde davrandığımızda (düşünün ve harekete geçtiğimizde) endişe oluşur.

Bu düşünceyle, anksiyete kendi başına bir güç ya da ‘şey’ değildir. Endişelenmemizde ortaya çıkan bir huzursuzluk hali. Bu konuda biraz daha.

Geleceği meraklı bir şekilde düşünmek, bir davranıştır, bu, beynin biyolojik, kimyasal veya genetik bir probleminden kaynaklanmaz. Anksiyete, belli bir davranış tarzından kaynaklanır.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Herkes zaman zaman anksiyete yaşar. Bu normal. Bu yüzden kaygı tıbbi, biyolojik, kimyasal veya genetik bir problem değildir.

Anksiyete, normal işlevsellikte bir bozulmaya dönüşür; anksiyete ve hisleri ve semptomları normal bir yaşam tarzına müdahale ettiğinde.

Anksiyete bozukluğunun bir tıbbi durum veya ciddi bir akıl hastalığına (tıbbi, biyolojik, kimyasal veya genetik bir neden olduğunda) eşitlenmemesi gerektiğini akılda tutmak önemlidir. Maalesef, ruhsal hastalık terimi, anormal bir şekilde (“norm” un dışında olduğu düşünülen) davranışların neden olduğu herhangi bir soruna gönderme yapmak için kullanılır. Hepimizin norm dışında kalan davranışları vardır, bu yüzden hepimizin bir tür akıl hastalığına sahip olarak kategorize edilebilmesinin nedeni budur.

Anksiyete bozukluğu tanısı almış olsanız da, bu, aşırı endişeli davranışlarınız (eğilimleriniz) demektir. Bu, bir şekilde zihinsel olarak eksik olduğunuz veya tıbbi, biyolojik, kimyasal veya genetik olarak yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Aşırı endişeli bir şekilde davranmak, kaygının fizyolojik, psikolojik ve duygusal durumunu yaratır. Kaygı, bedeni vurgulayan stres cevabını harekete geçirir. Aşırı stresli bir vücut stres belirtileri sergileyebilir.

Yani kaygı belirtileri aslında stres belirtileridir. Anksiyete belirtileri olarak adlandırılırlar, çünkü dikkat çekici şekilde davranmak, bedeni aşırı geren stresin ana kaynağıdır, bu da vücudun semptomlar göstermesine neden olur.

Her vücut biraz kimyasal olarak benzersiz olduğu için, anksiyete belirtilerinin türü, sayısı, şiddeti, süresi ve sıklığı kişiden kişiye değişir. Örneğin, bir kişi sadece bir hafif veya birkaç anksiyete belirtisine sahip olabilirken, başka bir kişi tüm endişe semptomlarına ve büyük bir şiddete sahip olabilir. Tüm kombinasyonlar ve varyasyonlar yaygındır.

Kadınlarda Ve Erkeklerde Anksiyete Belirtileri

Kadınlarda ve erkeklerde anksiyete belirtilerinin çoğu benzerdir, ancak bazı kaygı belirtileri farklılıkları vardır.

Örneğin, anksiyete, stres hormonlarının, belirli acil durum tepki değişikliklerini ortaya çıkarmak için vücutta hedeflenen noktalara gittikleri kan dolaşımına girmesine neden olur. Bu değişiklikler, derhal harekete geçmek için vücudu hazırlar.

Stres hormonları diğer hormonları etkilediğinden, kadınlar stres hormonlarının kadın menstürasyon döngüsünü etkileyen hormonları nasıl etkilediğinden dolayı çok çeşitli duyum ve semptomlar yaşayabilirler. Birçok kadın, aylık döngülerine bağlı olarak anksiyeteyle ilişkili semptomlarda artış yaşar.

Kadınlar ayrıca hamilelik, doğum sonrası iyileşme ve menopozun biyolojik değişimleri nedeniyle semptomlarda artış yaşayabilirler.

Kadınlar ayrıca erkeklerden daha duygusal olarak merkezlenmişlerdir, bu yüzden anksiyete belirtileri daha sayısız ve korkutucu görünebilir.

Stres hormonları da erkek hormonlarını da etkilediği için erkeklerde de zorluklar vardır. Daha duygusal olarak merkezli olan erkekler de endişe belirtileriyle daha fazla mücadele edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net