Bilgii.net

Anevrizma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

17.10.2018
Anevrizma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bir anevrizma, bir arterin duvarı zayıfladığında ve anormal derecede büyük bir çıkıntıya neden olduğunda ortaya çıkar. Bu çıkıntı rüptüre olabilir ve iç kanamaya neden olabilir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde bir anevrizma meydana gelse de, bunlar en yaygın olanlarıdır:

  • Beyin
  • Aort
  • Bacaklar
  • Dalak

Anevrizmaya Neden Olan Nedir?

Anevrizmanın kesin nedeni belli olmamakla birlikte, bazı faktörler bu duruma katkıda bulunur.

Örneğin, arterlerdeki hasarlı doku bir rol oynayabilir. Arterler yağ birikintileri gibi tıkanıklıklardan zarar görebilir. Bu birikintiler, kalbin yağ birikimini geçmesi için gerekenden daha fazla pompalamaya neden olabilir. Bu stres artan basınç nedeniyle arterlere zarar verebilir.

Aterosklerotik Hastalık

Aterosklerotik hastalık da bir anevrizmaya yol açabilir. Aterosklerotik hastalığı olan kişiler, arterlerinde bir plak birikimine sahiptir. Plak, atardamarlara zarar veren ve kanın serbestçe akmasını önleyen sert bir maddedir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon da anevrizmaya neden olabilir. Kan damarlarınızda dolaşırken kanınızın gücü, arter duvarlarınıza ne kadar basınç uyguladığı ile ölçülür. Basınç normal hızın üzerine çıkarsa, kan damarlarını büyütebilir veya zayıflatabilir.

Bir yetişkin için kan basıncı 120/80 mm Hg veya milimetre cıvalarının altında veya altında normal kabul edilir.

Daha yüksek bir tansiyon, kalp, kan damarı ve dolaşım problemlerini artırabilir. Normalden daha yüksek kan basıncı, sizi anevrizma riskine maruz bırakmaz.

Farklı Anevrizmalar Var Mı?

Vücudunuzda herhangi bir yerde bir anevrizma olabilir, ancak bunlar anevrizmaların en sık rastlanan yerleridir:

Aort

 

Aort, vücuttaki en büyük kan damarıdır. Kalbin sol ventrikülünde başlar ve her iki bacağına bölündüğü karın aşağı doğru ilerler. Aort arteriyel anevrizmalar için yaygın bir sitedir.

Göğüs boşluğunda anevrizmalar torakal aort anevrizması olarak adlandırılır.

Abdominal aort anevrizmaları en sık görülen tiptir. Nadir durumlarda hem göğüs hem de karın arteriyel hasardan etkilenebilir.

Beyin

Beyindeki anevrizmalar herhangi bir boyutta olabilir. Bunlar genellikle beyinde derinlerde bulunan kan damarlarında oluşur. Ayrıca herhangi bir belirti veya bulgu sunamazlar. Anevrizmanız olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Bu tip beyin anevrizmaları insanların yüzde 3’ünde kanamaya neden olabilir.

Diğer Alanlar

Dizinizin arkasındaki arterde, dalağınızda veya bağırsaklarınızda da bir anevrizma olabilir.

Anevrizma Riski Olan Kişiler Kimlerdir?

Sizi etkileyebilecek anevrizma tipi, spesifik risk faktörlerine bağlıdır. Erkeklerin kadınlara göre anevrizma olasılığı daha yüksektir. 60 yaş üstü kişiler de daha yüksek risk altındadır. Diğer faktörler şunları içerebilir:

Yağ ve kolesterolü yüksek diyet

Kalp hastalığı ve kalp krizi de dahil olmak üzere bir aile kalp rahatsızlığı öyküsü

Sigara içmek

Şişmanlık

Dalağın anevrizması olma riskinizi artırabilecek gebelik

Anevrizma Nasıl Teşhis Edilir?

Arteriyel hasarı bulmak için kullanılan teşhis araçları sıklıkla problemin konumuna bağlıdır. Doktorunuz sizi kardiyotorasik veya vasküler cerrah gibi bir uzmana yönlendirebilir.

BT taramaları ve ultrason yöntemleri, kan damarı düzensizliklerini teşhis etmek veya bulmak için kullanılan yaygın araçlardır. BT taramaları vücudunuzun iç kısmını incelemek için X ışınlarını kullanır. Bu doktorunuz kan damarlarının içeride olabilir kan damarlarının durumunu, hem de herhangi tıkanıklıkları, şişkinliğe, ve zayıf noktaları görmesini sağlar.

Anevrizma Tedavisi Nelerdir?

Tedavi tipik olarak anevrizmanın konumuna ve tipine bağlıdır.

Örneğin, göğsünüzdeki ve karnınızdaki bir damarın zayıf bir alanı, endovasküler stent grefti olarak adlandırılan bir ameliyat tipine ihtiyaç duyabilir. Bu minimal invaziv prosedür, geleneksel açık cerrahiye göre seçilebilir, çünkü hasar görmüş kan damarlarının onarılmasını ve takviye edilmesini içerir. Prosedür ayrıca enfeksiyon, yara izi ve diğer problemleri de azaltır.

Diğer tedaviler yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü tedavi eden ilaçları içerebilir. Bazı beta bloker türleri de daha düşük kan basıncına yol açabilir. Tansiyonunuzu düşürmek, anevrizmanızı yırtıp almayabilir.

Anevrizmayı Önlemenin Bir Yolu Var Mı?

Bol miktarda meyve, kepekli tahıl ve sebze içeren sağlıklı bir diyet yemek, anevrizmanın oluşmasını engelleyebilir. Doymuş yağ ve kolesterol düşük et ve kümes hayvanları da protein için iyi bir seçenek. Az yağlı süt ürünleri de faydalıdır.

Düzenli egzersiz, özellikle kardiyo, kalp, atardamar ve diğer kan damarlarından sağlıklı kan dolaşımını ve kan akışını teşvik edebilir.

Tütün ürünleri içiyorsanız, şimdi bırakma zamanı. Tütünü ortadan kaldırmak, anevrizma riskinizi azaltabilir.

Ayrıca yıllık muayeneler için doktorunuzu görmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net