Bilgii.net

Anestezi Nedir? Anestezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

29.10.2018
Anestezi Nedir? Anestezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anestezi genellikle ameliyatlarda hastanın uyuşturulması için kullanılmaktadır. Anestezideki asıl amaç hastanın ağrıyı hissetmemesini sağlamak ve hastanın daha sakin olmasını sağlamaktır. Anestezinin bilinen 2 farklı çeşitli bulunmaktadır. Bunlar; lokal ve genel anestezidir. Genel anestezi bilinci tamamen kapalı bir şekilde yapılırken, lokal anestezide bilinç tamamen kapalı değildir. Ayrıca, anestezi yapılmadan önce hastanın anestezi yapılabilmesi için uygun olup olmadığına anestezi uzamanı tarafından ayrıntılı bir şekilde bakılmaktadır. Araştırmalar yapılırken hastanın yaşı, cinsiyeti, şuan herhangi bir hastalığı varsa o hastalıklarına bakılır yada geçirmiş olduğu hastalıkları varsa onlar sorulur bunlara ek olarak fiziksel fonksiyonları, alışkanlıkları gibi hastanın tablosu çıkartılarak nasıl bir anestezi yapılması gerektiği bu şekilde karar verilmektedir. Bunlara ek olarak anestezi uzmanın kontrol ettiği diğer durumlarda şu şekildedir;

  • Sağlık geçmişi
  • Yaş
  • Kullanılan ilaçlar
  • Alkol veya madde kullanımı
  • Farmasötik ilaç kullanımı,
  • Ağız, diş ve solunum yolları muayenesi,
  • Boyun ve baş esnekliği muayenesi.

Anestezi Çeşitleri

Genel Anestezi: Genellikle halk arasında narkoz olarak bilinen genel anestezide hastaların bilince tamamen kapalıdır. Bu tür anestezi damardan veya solunum yoluyla uygulanmaktadır. Hastanın bilinci ve tepkisi tamamen kapalıdır. Bu durumda hasta acıyı hissetmez. Genel anestezide aslında hasta geçici bir uykuda değil, ilaçla oluşturulan kontrollü bir komadadır. Bundan dolayı genel anestezi yapılırken hastanın tansiyonu sürekli izlenmektedir. Ayrıca kalp atışları da monitörde sürekli takip edilmektedir.

Lokal Anestezi : Bir diğer anestezi türü olan lokal anestezinin genel anesteziden ayıran özelliği ise bilincin tamamen kapalı olmamasıdır. Cerrahi işlem yapılırken sadece ağrının duyulmaması gereken yere yapılarak hastanın o bölgedeki acıyı hissetmemesini sağlamaktadır. Lokal anestezi yapılırken hastanın bilinci kapalı değildir ve dışarıdan yapılan tüm müdahaleleri duymaktadır. Söylenenlere tepki verebilmektedir. Bunlara rağmen orada yapılan işlemleri hissetmemekle beraber hiç bir acı da duymamaktadır. Lokal anestezi genellikle çok fazla riskin olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Bu tür hastalarda genellikle hayati bir tehlike görülmemektedir. Bu yüzden de lokal anestezi yapılmasında hiç bir tehlike de yoktur.

Anestezinin Yan Etkileri

Genel Anestezinin Yan Etkileri: Genel anestezi yapıldıktan sonrasında genellikle kısa süreli yan etkiler görülmektedir. Bu yan etkiler şu şekildedir;

  • Mide bulantısı ile beraber kusma : Anesteziden hemen sonrasında en yaygın olarak görülen yan etkilerden birisi mide bulantısı ve kusmadır. Bu yan etki bazı hastalarda 2 gün de sürebilmektedir. Böyle durumlarda doktorun verdiği mide bulantısı ilaçları kullanılabilir.
  • Boğaz Ağrısı : Ameliyat sırasında boğazınıza tüp yerleştirilmektedir. Bunun amacı kolay bir şekilde nefes almanızı sağlamaktır. Ameliyat sonrasında ise bundan dolayı boğaz ağrısı görülebilmektedir.
  • Üşüme Ve Titreme: Ameliyat sırasında vücut ısınızın düşmesinden dolayı ameliyat sonrasında bir kaç dakika hastada üşüme ve titreme görülebilmektedir.

Bunlara ek olarak diğer oluşan yan etkilerine baktığımızda ; zihin bulanıklığı, kas ağrıları, kaşıntı, mesane problemleri ve baş ağrısı gibi problemlerle de bir çok hastalar karşılaşmaktadır.

Lokal Anestezinin Yan Etkileri

Lokal anestezi sırasında uyuşturulan o bölgenin hissini tekrar kazanan hastalarda bazen aniden oluşan ağrılar meydana gelebilmektedir. Buna ek olarak genellikle hastalarda mide bulantısı, baş ağrısı ya da yüksek ateş gibi yan etkiler de görülebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net