Bilgii.net

Andropoz Yaşı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

26.11.2018
Andropoz Yaşı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Erkeklerde yaşın ilerlemesiyle beraber gelen yaşlanma süreci, kişileri fiziksel ve ruhsal anlamda bir değişiklik sürecine sokmaktadır. Testosteron seviyesinde ciddi bir azalma meydana gelmesi, andropoz döneminde sık görülen bir olaydır. Cinsel fonksiyonlardan çok değerli miktarda azalma görülmeye başlanır. Kadınlardaki menopoza teknik olarak benzer ve erkeklerin cinsel yaşamının ciddi şekilde değişmesine sebep olur. Sürekli halsizlik, yorgunluk ve aşırı terleme durumları andropozun en önemli belirtilerinin başında gelmektedir. Andropoz başladığı andan itibaren, erkeklerde artık değişen ve geri dönüşü mümkün olmayan bir süreç işlemeye başlayacaktır. Bu süreçle beraber saldırgan davranışlar, iktidarsızlık, depresyon ve ereksiyon sorunları ortaya çıkmaya başlar. Bu süreç oldukça doğal bir zaman işleyişini içerisine alır, herhangi bir hastalık değildir. 45-50 yaş üzeri erkeklerde görülmesi muhtemeldir.

Andropoz Yaşı Nedir?

Yaşın ilerlemesi ve testosterondaki düşüş sebebiyle ortaya çıkan şikâyetlerin kendini göstermesi için, belirli bir yaş aralığının gelmesi gerekmektedir. Böyle durumlarda menopoza benzer şekilde şikâyetler görülebilmektedir. Çünkü bu dönemlerde görülen değişiklikler hormonlar üzerinden gerçekleşecektir. Her erkek 40 yaşından itibaren kanındaki testosteron oranının %10’u miktarda hormonu kaybeder. 50 yaşından itibaren de %25 oranında bir kayıp yaşanır. Erkekler bu yüzden 50 yaşından sonra bütün ürolojik testlere katılmalı ve tedavilerini yerine getirmelidir. Çünkü erken teşhis sayesinde, andropoz döneminde prostat hastalıklarına yakalanma riskleri azalacaktır.

Andropozun Belirtileri Nelerdir?

Yaşlanmış bir adam sendromu olarak da bilinen andropoz dönemi, bu yüzden kişilerde hem cinsel hem de psikolojik anlamda değişikliklere sebep olacaktır. Bu tarz belirtiler başladığı anlarda, hemen doktora gitmek gerekir. Bu hastalığın psikolojik, fiziksel ve cinsel belirtileri vardır. Andropoza giren kişiler; öncelikle kendini iyi hissetmez ve sürekli ruh halleri depresif durumda bulunur. Hayattan zevk alamamaya başlayan bu kişiler, artık en iyi zamanlarının geçmişte kaldıklarını düşünürler. Tükenmişlik ve dibe vurmuşluk hissi oldukça fazla oranda yaşanır. En ufak şeylere alınan ve sinirlenen bir profil meydana gelir. Fiziksel olarak ise artık kişide aşırı terleme ve sıcak basma durumu görülür. Ciltte kuruluk başlar ve tüylerde belirli oranda bir azalma görülür. Vücutta sürekli bir halsizlik hali ve yorgunluk hissi meydana gelir. Kişiler artık dikkatlerini toplamakta güçlük çekerler. Vücutta kas ve eklem ağrıları baş gösterir. Memelerde büyüme, kemiklerde erime başlar. Deri altında ve karında göbek bölgesi kısmında yağlanma başlar. Kansızlık yeni bir problem olarak hayatın içine girer. Uyku problemi meydana gelir ve zihinsel faaliyetlerde zayıflama görülür. Cinsel olarak ise istekte azalma, sertleşme ve meni miktarında azalma formunda değişiklikler görülmektedir. Sabah ve gece sertliği oluşan kişiler, bunun daha az sıklıkta meydana geldiğini göreceklerdir.

Andropozun Tedavisi Nedir?

Andropozun belirtileri genel olarak tedaviye ihtiyaç duyulmayan cinstendir. Bu yüzden kişiler doktora gitmeyi tercih etmezler. Fakat testosteron seviyesinde arttırma yöntemleri başarısız olursa, doktora gidilmesinde fayda vardır. Öncelikle doktora gidildiğinde çekingen davranılmamalıdır. Bu sayede daha doğru bir sonuç elde edeceksiniz. Sağlıklı bir yaşama geçmek, tedavide kullanılan en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Bitkisel tedaviler, güven veren uzmanlar tarafından önerilmediği takdirde; doğru bir tercih yöntemi olmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net