Bilgii.net

Ana Sınıfı Öğretmeni Maaşları İle İlgili Güncel Bilgiler

25.11.2018
Ana Sınıfı Öğretmeni Maaşları İle İlgili Güncel Bilgiler

Ana sınıfı öğretmenliği, son dönemin en çok tercih edilen mesleklerinden biridir. Okul öncesi dönemde çocuklara bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden sağlıklı bir gelişim süreci geçirmeleri için eğitim veren kişi olan ana sınıfı öğretmenleri, bu alanda eğitim alır ve mesleğe atılırlar.

Ana sınıfı öğretmenliği, bu mesleği seçecek olan kişilerde belirli özelliklerin varlığını gerekli kılar. Peki, bu özellikler nelerdir? Ana sınıfı öğretmeni kimdir? Kimler ana sınıfı öğretmeni olabilir? Ana sınıfı öğretmenlerinin maaşları ne kadardır?

Ana sınıfı Öğretmeni Kimdir?

Üniversitelerin eğitim fakültelerinde “okul öncesi öğretmenliği” lisans programında 4 yıllık eğitim alan ve bu eğitim sürecini başarıyla tamamlayanlar, “okul öncesi eğitim öğretmeni yani ana sınıfı öğretmeni” olarak göreve başlarlar. Okul öncesi öğretmenliği lisans programından mezun olan bu kişiler KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) sonucunda aldıkları puanla MEB’ in (Milli Eğitim Bakanlığı) yapmış olduğu mülakatlara girerler ve devlet okullarında okul öncesi öğretmeni olarak meslekte çalışmaya başlayabilirler.

Üniversitelerin 2 yıllık “çocuk gelişimi” ön lisans programından mezun olan kişiler ve meslek liselerinin “çocuk gelişimi” alanlarından mezun olan kişiler okul öncesi öğretmeni olarak çalışamazlar. Bu kişiler özel sektörde kreş/gündüz bakım evleri ve ana okullarında “grup sorumlusu” olarak çalışabilirler.

Ana Sınıfı Öğretmeninin Sorumlulukları Nelerdir?

Ana sınıfı öğretmeni olmak ve bu alanda çalışmak üzere eğitim alan kişiler, belirli yaş grupları kapsamında bir araya gelen çocuklara eğitim verir. Çocukların anlayabileceği bir seviyede onlara günlük yaşantılardan çeşitli örnekler vererek çocukların zihinsel olarak gelişimlerini sağlarlar. Okul öncesinde belirli becerilerin çocuklara kazandırılmasında önemli bir rol oynarlar. Düzenli beslenme ve uyku saatleri konusunda çocuklara bilinç aşılarlar. Tüm bunlar, ana sınıfı öğretmeninin sorumlulukları arasında yer alır.

Ana sınıfı Öğretmenlerinde Bulunması Gerekenler Özellikler Nelerdir?

Ana sınıfı öğretmenlerinden öncelikli olarak kendilerinde olması beklenen bazı özellikler vardır. Bunları aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür:

  • Çocukları ve çocuklarla vakit geçirmeyi seven yani işini severek yapan,
  • Hoşgörülü, sabırlı ve kibar olan,
  • Dikkatli ve iyi bir gözlemci olan,
  • Ortamı iyi bir şekilde analiz edebilen ve düzenleyebilen,
  • Coşkulu ve hayata bağlı olan,
  • Üst düzeyde bir öğrenim görmüş ve gerekli akademik bilgiye sahip ve bu bilgisini pratikte uygulamaya koyabilen,
  • İyi ve etkili bir şekilde iletişim kurabilen,
  • Dikkatli ve çocukları anlayabilen kişiler olmaları ana sınıfı öğretmenlerinden beklenen hususlardır.

Ana sınıfı Öğretmeni Maaşları Ne Kadardır?

Ana sınıfı öğretmenlerinin maaşları merak edilen diğer konulardan birisidir. Bu doğrultuda, ana sınıfı öğretmenlerinin maaşlarını açıklamak için üçlü bir ayrıma gitmek doğru olacaktır.

Devlet okullarında ana sınıfı öğretmeni maaşları: Kamu bünyesinde ataması gerçekleşen ana sınıfı öğretmenlerinin maaşlarının 2.800 TL – 3.500 TL aralığında değiştiği bilinmektedir.

Özel okullarda ana sınıfı öğretmeni maaşları: Özel okullarda görev yapan ana sınıfı öğretmenlerinin maaşları hakkında net bir şey söylemek çok mümkün olmamakla birlikte, özel okullarda ve kreşlerde çalışan ana sınıfı öğretmenlerinin kamuya nazaran daha fazla maaş aldığı yönünde bir kanı vardır. Fakat bu durumun çok da gerçeği yansıtmadığı görülür.

MEB ücretli ana sınıfı öğretmeni maaşları: Öğretmen eksikliğini ücretli öğretmenler ile gideren MEB, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması sebebiyle ücretli ana sınıfı öğretmeni alımına gitmektedir. Ücretli olarak çalışan ana sınıfı öğretmenleri, girdikleri ders saati kapsamında ücret alırlar ve bu ücret 12 TL gibi bir meblağa karşılık gelir. Ana sınıfı öğretmenleri bu kapsamda 1.300 TL gibi bir ücret karşılığında okullarda çalışırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net