Bilgii.net

Amerikan Evleri Neden Ahşap Yapıdadır?

27.11.2018
Amerikan Evleri Neden Ahşap Yapıdadır?

Amerikan evleri neden ahşap sorusuna verilebilecek en mantıklı ve makul cevaplardan birisi de oluşan çeşitli doğal afetler (deprem, sel vb.) sırasında olası can kaybını en aza indirmek olarak görülebilir. Beton yapılara nazaran daha hafif olan ahşap yapılar, yıkıldıkları zaman dahi yeterince ağır olmayacakları için, içeride kalan yaralı ve enkaz zedelere ulaşmak daha kolaydır. Ahşabın getirdiği doğallık ve insan sağlığına olumsuz bir etkisi olmamasından ötürü betonarme zemine inşa edilen Amerikan evleri, doğal olarak ağaçlardan elde edilen kerestelerin işlenmesi sonucu inşaata hazır hale getirilmektedir. Beton gibi çeşitli kimyasal ve insan sağlığı için pek de yararlı olmayan malzemelerin en az şekilde kullanıldığı Amerikan evleri tasarımları, dıştan bakıldığı zaman da tasarımsal olarak göze hoş geldiğinden dolayı tercih edilmektedir.

Amerikan Evlerin Tasarımı

Kırsal tarza sahip olan Amerikan evleri, uzun yıllar boyunca bozulmadan ve çürümeden dayanabilen ahşap yapısı ile doğallığın ve sadeliğin yaşanabildiği bir atmosfer vaat ediyor. Ham madde olarak kullanılan ahşap malzemelerin hafifliği ve kolay taşınabilirliği sayesinde, iş gücü oranı düşeceği için daha kısa sürede ahşap ev inşaatının gerçekleştirilebileceği sonucuna da ulaşmak yanlış bir varsayım olmayacaktır. Tek katlı olabileceği gibi iki katlı da tasarlanabilen ahşap amerikan evi modelleri mevcuttur. İçerisinde kullanılacak olan ahşap ve tahta eşyalar ile bir uyum içinde olabilecek amerikan evleri, pek çok yönden kullanışlı olduğu söylenebilir. Özellikle filmlerde sıkça görmeye alışkın olduğumuz amerikan ev modelleri, konfor ve doğallık isteyen orta düzey yaşam standartları olan Amerikalı bireylerin sıkça tercih ettikleri bir ev tasarımı olarak mimari anlamda yerini almıştır.

Amerikan Evlerinin Ahşap Olmasının Nedenleri

Kısaca özetleyecek olursak pek çok avantajının yanında neredeyse hiç dezavantajı bulunmayan Amerikan evlerinin ahşap olma nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

-Doğal bir malzemeden yapıldıkları için çevre ve insan sağlığı açısından zararı olmamalarından ötürü sıklıkla seçilmektedirler. Özellikle betonarme yapılara oranla doğaya daha az zarar veren bu evler, çevre dostudur.

-Deprem ve benzeri doğal afetlerde oluşan enkazlarda mümkün olduğunca az insanın yaralanması ve yaralanan enkaz zedelere, kullanılan hafif malzemeden ötürü daha çabuk ulaşılabilmesi de göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir detaydır.

-Amerikan evlerinin doğal olduğu kadar uzun ömürlü olmasında rol oynayan ahşabın kolay işlenen bir materyal oluşu da kırsal kesim tarzı evleri seven bireylerin ilgisini çekebilecek niteliktedir.

-Ahşabın konfor ve rahatlık hissi veren tasarımından dolayı göze daha hoş gelmesi de tercih sebepleri arasında gösterilebilir. Ahşap materyalinin estetik ve modern duruşu da, amerikan evlerinin demode olmama nedeni olarak gösterilebilir. İçerisinde kullanılan ahşap materyaller ile uyum içinde olan bu tarz evler, kişinin ev ortamında konforlu ve rahat bir şekilde yaşaması için tasarlanmaktadır.

-Ahşabın getirdiği hafiflikten ötürü Amerikan evlerinin betonarme evlerden daha hızlı ve daha az maliyetli bir şekilde tamamlanabileceği de bir gerçektir. Tabi ki kullanılan kerestenin cinsi de maliyet oranı üzerinde oldukça etkili bir şekilde söz sahibidir. Çeşitli sertlik ve dayanım oranlarına bağlı olarak kereste seçimi yapabilmek de mümkündür.

-Sıkça kullanıldığı için artık geleneksel bir tasarım haline gelmesi de amerikan evlerinde ahşap materyali kullanımı konusunda göz önünde bulundurulabilecek sebeplerden biri olabilir.

Bahçeli Amerikan Evleri

Taş ve Ahşap İle Amerikan Evleri

Krem ve Kırmızının Uyumuyla Amerikan Evleri

Modern Tasarım Amerikan Evleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net