Bilgii.net

Amerika Asgari Ücreti

13.02.2019
Amerika Asgari Ücreti

Pek çok kişi için Amerika’da yaşayan bir insanın asgari ücretle çalışması tuhaf bir durum olabilir. Ancak ne kadar süper güç olarak anılsa da her ülkede olduğu gibi Amerika’da da asgari ücret alarak çalışan insanlar mevcut. Elbette Amerika asgari ücreti pek çok ülkedekinden çok daha fazla. Bunun en büyük sebebi ise ekonomisinin çok büyük olması. Bununla birlikte bu ücretin hesaplanması diğer ülkelerinkinden biraz farklı. Bunun sebebi ise ülkenin eyalet sistemi merkezli bir yapıyla yönetilmesi.

Amerika’da Aylık Asgari Ücret Ne Kadar?

Genel anlamda Amerika deyince bir tek asgari ücretten bahsetmek mümkün değil. Eyalet sistemi ile yönetildiğinden ve her eyaletin kendi kanunları olmasından dolayı Amerika asgari ücreti de her eyalette farklılık göstermekte ve saat bazında belirlenmekte. Eyaletler arasında asgari ücretin en çok olduğu eyalet Columbia. Saatlik 14 dolar olarak verilen ücret aylık olarak 2750 dolara tekabül etmekte. Ülkemizle karşılaştırıldığında ise Columbia’da yaşayan bir kişinin iki ayda aldığı maaşı Türkiye’de çalışan bir kişi 12 ayda almakta. Bu durum aradaki farkın da ne kadar büyük olduğunun bir göstergesi.

Amerika’da En Düşük Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerika’da eyalet bazında en düşük asgari ücret 1392 dolar olarak hesaplanmış durumda. Bir başka deyişle asgari ücretin de bir asgarisi var. Aralarında Alabama, Georgia, Idaho, Mississipi ve Kuzey Carolina gibi eyaletlerde yaşayanlar en düşük asgari ücreti alıyorlar. Durum böyle olunca ortaya bir başka sorun çıkmakta. İnsanlar daha fazla maaş almak için asgari ücretin fazla olduğu eyaletlere taşınıyorlar.

Amerika’da Asgari Ücret Nasıl Hesaplanıyor?

Amerikan yasalarına göre asgari ücretle çalışanların aldıkları maaş saat bazında hesaplanıyor. Bir işçinin alması gereken en düşük saatlik ücret 7,25 dolar düzeyinde. Bir kişinin normal şartlarda ayda 24 gün ve günde 8 saat çalıştığını düşünürsek 1392 dolara ulaşabiliriz. Amerikan asgari ücreti federal yasalarla belirlenmiştir. Bu tutarı isteyen eyalet kendi kanunları doğrultusunda yükseltebilir ancak düşüremez. Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da asgari ücreti düşük bulan ciddi bir kesim var. Ancak diğer ülkelere göre değerlendirme kriterleri çok farklı. Örneğin Amerika’da asgari ücretle çalışan bir kişi yılda kazandığı parayla bir ev alamadığından şikâyet ederken çoğu ülkede insanlar yaşamak için gerekli olan asgari ihtiyaçlarını karşılayamamaktan şikâyet etmekteler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net