Bilgii.net

Altın Oran Nedir? Altın Oran Kimlerde Vardır?

10.10.2018
Altın Oran Nedir? Altın Oran Kimlerde Vardır?

Altın oran denilen terim, Mısır ve Yunan uygarlıklarında keşfedilmiş bir terimdir. Altın oran, geometrik ve sayısal olarak kullanılan bir orandır. Altın oran nedir? Altın oran kimlerde vardır sorusu için, verilebilecek en basit ve sade anlatım; doğru bir parçayı altın orana göre bölebilmek için, öyle bir yerden bölmeniz gerekiyor ki, bölünmüş olan parça, bütünün büyük olan parçası ile aynı orantıda sadece küçük görünmesi gerekiyor. Altın oran aslında portreler ve mimari çizimlerde çok fazla kullanılmaktadır.

Altın Dikdörtgen ve Spirali Duydunuz Mu?

Altın oranda bahsettiğimiz gibi, altın dikdörtgen dediğimiz dikdörtgenler ise, kenarları arasında altın orana sahip olan dikdörtgenlerdir. Altın dikdörtgen ve spirali duydunuz mu bilemiyoruz, fakat en orantılı şekilde görünen dikdörtgenler olmaktadır. Altın dikdörtgen dediğimiz şekilden, bir kareyi kesip çıkardığınızda, geriye tekrardan bir altın dikdörtgenin kaldığını görebileceksiniz. Bu yüzden aslında bu tür şekillere altın adı veriliyor. Bu demektir ki, kalan dikdörtgenin kenar uzunluğu, altın oranına sahip olmaktadır. Altın oranlarında, çekilen fotoğraf karelerinin bile, daha dengeli ve göze daha fazla hitap ettiği söylenir. Diğer yandan, içinden çıkardığınız karelerin kenar uzunluğu, yarıçap alanlı çember yayı çizildiğinde elde edilen spirale, altın spiral denilmektedir. Aslında bakarsanız, dikkatimizi çekmiyor, fakat günümüzde gördüğümüz birçok canlı altın spirale sahiptir. Örnek vermek gerekirse; salyangozlardan tutun ki ayçiçeği çekirdeklerinin dizilmiş haline kadar, çam kozalaklarından yabani kaktüslere kadar birçok canlıda altın spiral bulunuyor.

Vücudumuzdaki Altın Oranlar

Yukarıda doğada bulunan her canlıda altın oranın var olduğunu belirttik. İnsanlarda doğadaki canlıların bir parçası değil mi? İnsanların vücudunda da altın oranlar bulunur. Vücudumuzdaki altın oranlara bakalım. Altın orandan dolayı, insanlara estetik bir açıdan baktığınızda, örneğin bir fotoğraf üzerinden veya artistik bir poz ile durulduğunda, insanlar harika görünür. Bu tamamen altın orandan kaynaklanmaktadır. Vücudumuzdaki altın oranlar aslında o kadar çok ki, fakat insanlar bunu fark etmez. Bu yüzdendir ki aslında tarih boyunca, sanatçılar ve ressamlar insanların bedenlerini kullanarak ilham almışlardır, çünkü insan bedeninin neredeyse 100% olacak şekilde, her yerinde altın oran bulunur. En basit şekilde, vücudunuza baktığınız zaman, ayaklarınız ve göbeğinizin mesafesi arasında altın oranın olduğunu görebilirsiniz.

Altın Oran Hayatın En Önemli Hesabından Bir Tanesidir

Matematik veya sayılar ne kadar önemli ki hayatımızda diye düşünenler vardır. Düşünebilirsiniz de, fakat matematik ve sayılar gerçekten hayatın en önemli konularından bir tanesidir ki sayılar ve matematik olmadan aslında yaşamak zorlaşıyor. Her gün bilinç dışı olarak sayılar ve matematik ile uğraşıyoruz ki, altın oranda aynı şekilde. Altın oran olduğu için hayat aslında bize güzel görünüyor. Altın oran hayatın en önemli hesabından bir tanesidir, fakat bunu çoğu zaman fark etmeyiz, hatta neredeyse umursamayız. Bizim için hayat sadece yaşamak, para kazanmak ve yemek, fakat altın oran ile beraber hayata ve özellikle canlılara baktığınızda, her şeyin ne kadar güzel görünebildiğini daha net anlayabilirsiniz.

Altın oran gerçekten hayatımızda gerekli mi diye soracak olursanız, gerekli olup olmadığı çok önemli değil, çünkü hayatımızda var olan bir matematiktir. Hayatı güzel görünmesini sağlayan altın orandır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net