Bilgii.net

Almanca Öğretmeni Maaşları Güncel Veriler

25.11.2018
Almanca Öğretmeni Maaşları Güncel Veriler

Eğitim Fakültesi mezunlarının veya Edebiyat- Mühendislik Fakültesi mezunlarının Formasyon eğitimi alarak en çok tercih ettiği iş alanı öğretmenlik. Öğretmenlik mesleği hem çalışma saatleri, tatillerinin çok olması sebebiyle hem de kişinin sürekli kendini geliştireceği ve başkalarına yardımı ön planda tutacağı meslek olmasıyla çok tercih ediliyor. Günümüzde çalışma saatleri kurumdan kuruma değişiklik gösterse de bir öğretmenin ortalama 40 ders saatine girebildiği belirtiliyor. Bazen anlaşmalı olarak haftanın birkaç günü çalışma fırsatı da yaratılabiliyor.

Yabancı Dil Öğretmenliği

Yabancı dil öğretmenliği her zaman diğer alanlara göre daha fazla iş imkânı sağlamasıyla çok tercih ediliyor. Hem bir dili öğrenmek hem de onu öğretmek, başka kültüre ve dil yapısına hakim olmayı gerektiriyor. Ülkemizde İngilizce ’den sonra en çok tercih edilen bölümlerden Almanca Öğretmenliği. Bu yazıda Almanca öğretmenlerinin kazancına, maaşlarını temel alarak değineceğiz.

Almanca Öğretmeni Olmak

Almanca öğretmeni olmak isteyen ve yabancı dil alanını seçen öğrencilerinin önce üniversite sınavına dil alanından girmeleri gerekiyor. Zaten Almancı öğretmenliği bölümü sayılı üniversitede olduğu için dil öğrencilerinin sayısına denk geliyor. Üniversitede dil seviyelerine bağlı olarak hazırlık okuyan veya okuyamayan öğrenciler ortalama 4 yılda mezun oluyor. Mezun olduktan sonra hemen öğretmen olunmuyor. Önce sınava girip devlete atanmayı beklemeleri gerekiyor. Zaten Türkiye genelindeki Anadolu ve Fen Liselerinin sayısının çokluğuna bakarak, mezunların bu alandaki ihtiyacı karşılayacak yeterlilikte olduğu söylenebilir. Atanma sıkıntısı neredeyse çok az yaşayan bir grup Almanca Öğretmenliği. Ancak yine de MEB okulları haricinde, özel okullarda veya eğitim kurumlarında, dil kurslarında çalışabilmeleri de mümkün.

Almanca Öğretmeni Maaşları

MEB’e atanmış bir Almanca öğretmeni maaşı mesleğinde geride bıraktığı yıl sayısına göre değişim göstermektedir. Öğretmenler çalıştıkça kademe atlarlar. İlk yıllarında yani 0. Kademede olan öğretmenler 2017-2018 Eğitim- Öğretim yılına göre 2969 lira ile mesleğine başlıyor. Bir öğretmenin maaşını belirleyen etmenler arasında eşinin çalışma durumu veya çocuk yardımı da var. Eşi çalışmayan bir öğretmene ortalama 200 lira civarı bir yardım veriliyor ve çocuk başı da 50 lira destek sağlanıyor. Ayrıca yabancı dil öğretmenleri için, devlet öğretmenin dil seviyesinin yüksek olduğunu kanıtladığı bir sınav sonrası dil tazminatı da ödüyor. Ortalama 80 lira olan bu tazminat sadece YDS ve KPDS sınav sonucuna bakılarak ödeniyor. Bildikleri her bir diğer dil için bu tazminatı alabilirler.

Ayrıca ek dersler aldıkça ortalama 750-900 civarı bir miktarda maaşınıza ekleniyor. 30 saati kesin olarak dolduran Almanca öğretmeni 2018 ilk yılı ise 3800 lira civarı maaş alabildi. Ve bundan sonra atlanan her kademede ve bildiği her dilde maaşına ek ücret yansıyacak. Mesela 3 yılda bir atlanılan kademede değişen sayı 30 lira olsa da artık ilk kademelere yükselmiş öğretmenler için bu sayı 70’i bulabiliyor. Aynı kademe içinde geçen bu 3 yılın her biri derece olarak adlandırılıyor ve buradaki artış ortalama 5 ile 20 lira arasında değişebiliyor. Bir Almanca öğretmeninin ortalama olarak 3500 lira maaş aldığı söylenebilir. Bu sayı özel derslerle veya yapılan ek işlerle artabiliyorken, her sene yeniden belirlenen maaş tablosuna göre biraz daha zam aldıkları söylenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net