Bilgii.net

Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

23.11.2018
Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Hem ürün olarak hem de miktar olarak neye, ne kadar ihtiyacınız olduğunu bilerek başlamanız bütçeniz açısından da ürünlerin kullanımı açısından da en önemli kuraldır. Ürünleri israf etmemek veya gereksiz yere dolapta bekletmemek adına, evinizdeki eksikleri liste yapıp alışverişe çıkmalısınız ve mutlaka bu listeye sadık kalmaya çalışmalısınız. İndirim olduğu için bir ürünü satın almak, aslında bir eşyaya sahip olmak değil, kullanılmayacak bir şey için para harcamaktır. Bunu yapmak için listeyi kontrol edebilir ve kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün, en sevdiğiniz kıyafetlerle alışverişe çıkmayı deneyebilirsiniz. Çünkü kendinizi en özel hissettiğiniz kıyafetler içinde aslında size neyin daha çok yakıştığını ve o ürüne gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Mutlaka Deneyin veya Kullanıcı Önerilerine Bakın

Rafta gördüğünüz bir ürünü deneme imkânınız varsa mutlaka bunu kullanın. Bir kıyafetin üzerinize olup olmaması, o kıyafeti alırken farkına varmanız gereken bir gerçektir. Aynı şekilde kozmetik ürünlerinde de mutlaka tester varsa deneyin veya internetten diğer kullanıcıların yorumlarını inceleyin. Sizinle aynı cilt tipine sahip olan kişilerde ne tür etkiler göstermiş veya memnun kalmışlar mı bakın. O ürünü başka biri kullanıyor diye sizde de olması gerekmez, kendinizi başkalarıyla yarıştırmak veya mutlu olmak için alışveriş yapmayın. Alışveriş mantığının ihtiyacınız olduğunu tüketmek olduğunu unutmayın.

Piyasadaki Fiyatını Araştırın

Alacağınız ürünün mutlaka diğer marketlerde ne kadara satıldığını, hangi markaların ürünlerinde fiyat farkı olduğunu araştırın. A marketi ile B marketinde satılan ürün aynı ürün olsa da bazen arada ciddi fiyat farkları görülebiliyor. Fiyat ve kalite arasında ki denge hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayarak bilinçli bir tüketici olacaksınız. Ayrıca bütçenize en uygun olanı da bulma konusunda daha deneyimli olacaksınız. Bütçenizi ayarlarken mutlaka önce elinizdeki nakit paraya bakın. Çok zor durumda kalmadıkça borç yaratmaya çalışmayın çünkü gelecek aylarda geçmiş ayların yükünü çekmek sizi sıkıntıya sokabilecek bir durumdur.

Tüketim Tarihi

Her ürünü almadan önce mutlaka üretim tarihine ve yazıyorsa tüketim tarihine bakmanız gerekir. Mesela sabunlar için üretim tarihi yazılır daha çok ve açıldıktan sonra 1 sene içinde tüketilmeleri gerekir. Aynı şey parfüm, şampuan gibi birçok üründe de geçerlidir. Zaten gıda ürünlerinde son tarihi geçmiş ürünlerin tehlikesini herkes bilir. Raf ömrü uzatılsın diye birçok zararlı madde içeren market ürünleri, en taze haliyle tüketilmelidir. Tüketim tarihi yaklaşmış ürünleri çabuk bitiremeyecekseniz uzak durun. Kıyafet alırken de ürünün kumaşı ve rengi itibariyle ne kadar dayanacağını veya gerçekten ne kadar işe yarayacağını düşünmelisiniz. Soğuk havalarda gerçekten sıcak tutabilecek kalınlıkta ürünler bulmaya dikkat edin veya kumaşının kendini çabuk bırakacak gevşeklikte olmamasına.

İnternetten Alışveriş

Günümüz teknolojisiyle, oturduğumuz yerden alışveriş yapmak artık mümkün. Hem zamandan tasarruf hem de enerjiden tasarruf olduğu için birçok kişi internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Siteyi araştırın. Şikâyet var mı mutlaka kontrol edin. Kullanıcı yorumlarına bakın. Ayrıca ürün bilgilerini tam olarak girmiş sitelerden alışveriş yapmayı tercih edin. Ve en önemlisi banka kartınızı veya kredi kartınızı kullanırken mutlaka güvenlik önlemi alın ve siteye kaydetmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net