Bilgii.net

Albumin Eksikliği ve Fazlalığı

26.11.2018
Albumin Eksikliği ve Fazlalığı

Albumin eksikliği (Hipoalbuminemi), kan dolaşımınızda yeterli protein albümine sahip olmadığında gerçekleşir. Albumin karaciğerinizde bulunan bir proteindir. Kanınızın plazmasında önemli bir proteindir. Yaşınıza bağlı olarak, vücudunuzun desilitre başına 3.5 ila 5.9 gram arasında olması gerekir (g / dL). Yeterli albümin olmadan, vücudunuz sıvının kan damarlarından sızmasını engelleyemez.

Yeterli albümine sahip olmamanız, önemli maddeleri vücudunuzda taşımak için daha da zorlaştırabilir. Bu maddelerden bazıları vücut sıvılarınızı kontrol altında tutmak için gerekli süreçler için kullanılır.

Albumin Eksikliğinin Belirtileri

Albumin vücudunuzun her yerinde kullanılır ve belirtileriniz bu durumu hemen fark etmeyebilir. Ortak belirtiler şunlardır:

 • Bacaklarınızda veya yüzünüzde ödem (sıvı birikmesi)
 • Normalden daha pürüzlü veya kuru olan cilt
 • Saç inceltme
 • Sarılık (sarı görünen cilt)
 • Nefes almada zorluk
 • Zayıf veya yorgun hissetmek
 • Düzensiz kalp atışı
 • Anormal kilo alımı
 • İştahın fazla olmaması
 • İshal
 • Mide bulandırıcı
 • Kusma

Semptomlarınız durumun nedenine bağlı. Örneğin albumin eksikliğine kötü beslenme neden oluyorsa, belirtileriniz zaman içinde yavaş yavaş gelişebilir. Albumin eksikliğinizin ciddi yanığın bir sonucuysa, bu semptomlardan bazılarını hemen fark edebilirsiniz.

Yorgun hissetmeye başlarsanız veya uyarmadan nefes almada zorluk çekerseniz, doktorunuza başvurun. Hipoalbüminemi de bir çocuğun büyümesini akla getirebilir. Çocuğunuzun yaşları için normal bir oranda büyümediğini fark ederseniz, çocuğunuzu hipoalbüminemi için test edip etmeyeceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Riskinizi Artıran Sebepler ve Faktörler

Albumin eksikliği genellikle, sepsisiniz varsa veya yakın zamanda ameliyat geçirmişseniz, vücudunuzda inflamasyona neden olur. İnflamasyon ayrıca bir ventilatör veya bypass makinesine yerleştirilmek gibi tıbbi müdahalelere maruz kalmaktan da kaynaklanabilir. Bu durum kılcal sızıntı veya üçüncü aralık olarak adlandırılır.

Hipoalbüminemi genellikle diyetinizde yeterli protein veya kalori almamakla birlikte olur.

Albumin Eksikliğinin Tedavisi

Albümin seviyenizi normale döndürerek hipoalbuminemi sık sık tedavi edebilirsiniz. Belirli bir durum albumin eksikliğine neden oluyorsa tedavi değişebilir. Doktorunuz, beslenme eksikliğiniz durumunuza neden oluyorsa, diyetinizi değiştirmenizi tavsiye edecektir. Fındık, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere birçok proteine ​​sahip gıdalar, albümin seviyenizi yükseltmek için iyi seçimlerdir. Alkol kullanıyorsanız, doktorunuz daha az içmenizi veya içmeyi bırakmanızı tavsiye edebilir. Alkol almak kan protein seviyenizi düşürebilir ve belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.

Böbrek rahatsızlığınız varsa, tansiyon ilaçları idrarınızdan albümin geçirmenizi engelleyebilir. Bu semptomlarınızı azaltabilir. Yaygın ilaçlar arasında kaptopril (Capoten) ve benazepril (Lotensin) bulunur. Bağışıklık sisteminizi baskılamak için kullanılan ilaçlar, inflamasyonun albümin seviyenizi düşürmesini de engelleyebilir. Doktorunuz kortikosteroid ilaçları veya enjeksiyonları önerebilir.

Albumin Fazlalığının Belirtileri

Tüm kan proteinlerinin yüzde 60’ı albümindir. Bu, desilitre başına 3.5 ila 4.5 gramlık bir mangle miktarına karşılık gelir. Sağlıklı bir insan, böylelikle litre kanda 35 ila 62 gram albümine sahip olmalıdır. Bununla birlikte, referans değerler ve belirlenen değerler laboratuardan laboratuvara büyük ölçüde değişebilir. Bireysel laboratuvar değerleri de nadiren anlamlıdır, bu nedenle albümin seviyeleri her zaman diğer kan seviyelerine göre bir hekim tarafından düşünülmelidir. Albümin seviyesi genellikle kanda ölçülür. İdrarda sadece birkaç protein bulunabilir. Maksimum değer 24 saat içinde 30 miligramdır. Albümin artan bir konsantrasyonu, idrar böbrek hasarı gösterebilir.

Böbrek korpuslarının hücre duvarındaki küçük boşluklar, mineraller , iyonlar veya idrar maddeleri gibi küçük moleküller sağlar. Proteinler ve kırmızı kan hücreleri için pencereler çok küçüktür. Bu nedenle normal olarak kanda kalırlar ve idrarı sadece nadir durumlarda ve küçük konsantrasyonlarda girerler. Artmış idrar albümini konsantrasyonu, böbrek hasarının bir göstergesidir.

Böbrek hücrelerinin duvarları, daha büyük moleküller bile idrarın içine girecek kadar hasarlıdır. Bir albüminüri, yani kandaki albüminlerin görünümü, örneğin diyabetik nefropatide bulunur. Diyabetik nefropati, diabetes mellitusun bir komplikasyonu olan böbrek hastalığıdır. İdrarda artan protein atılımı ayrıca kan proteinlerinde bir azalmaya yol açar. Sonuç olarak, kan damarlarındaki kolloid ozmotik basınç artık sağlanamaz. Damar yatağı lavabolarındaki ozmolarite ve kan damarlarından gelen sıvı hücre boşluklarına doğru yer değiştirir.

 

Albumin Fazlalığının Tedavisi

En iyi tedavi yöntemi bol sıvı almaktır. İki litreye yakın su içmemiz gerekir. Doktorunuzun takibinde olmanız önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net