Bilgii.net

Akdeniz Ateşi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

12.10.2018
Akdeniz Ateşi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

FMF olarak literatüre girmiş olan Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı, genetik bir rahatsızlıktır. Bazı genlerin uğradığı mutasyon sonucunda değişmesiyle beraber, ebeveynlerden çocuklarına geçmektedir. Ebeveynlerin her ikisinin de bu geni taşıyıcı olmaları durumunda, çocukta %25 oranında yakalanma riski doğmuş olacaktır. Herhangi bir etnik gruba ait olmayan bu hastalık, daha çok Akdeniz iklimi ile ilişkilendirilmiştir. Bu hastalığın net bir tedavisi yoktur. Tedavi esnasında Kolşisin adından bir ilaç kullanılır. Bazı semptomların görülmesi normaldir. En sık görülen belirtiler ise eklem, göğüs ve şiddetli karın ağrılarıdır. Düzenli beslenme ve sporla beraber, görülen bu rahatsızlıklar azaltılabilir.

Akdeniz Ateşi Nedir?

Genetik geçişli bir hastalık olan Akdeniz Ateşi; eklem, göğüs ve karındaki iltihaplanmış ağrılarla kendisini sürekli gösteren bir semptomdur. Genellikle ataklar çocukluk veya gençlik dönemlerinde başlamaktadır. Ataklar bazen 72 saate kadar bile çıkabilmektedir. Hastalık tedavi edilmezse, birçok farklı komplikasyon meydana gelebilir. Hastalığın ilk yıllarında belirli bir semptom görülmediği için, hastalığın anlaşılması biraz zaman alacaktır. Ebeveynlerde oluşan gen mutasyonunun çocuklara geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden çocuğa geçen mutasyon, vücuttaki iltihabı düzenleme adına bazı problemler doğurmaktadır. İltihabın başlamasıyla birlikte, beyaz kan hücreleri ve moleküllere sinyaller gönderilmeye başlanır.

Akdeniz Ateşinin Belirtileri

  • Karın zarında iltihaplanmalar görülür. Bu yüzden de sıklıkla karın ağrısı görülen kişiler, gerekli kontrolleri yaptırmak için doktora gitmelidir.
  • Kas ağrıları bu hastalık evresinde sık şekilde yaşanır.
  • Hastalar, Akdeniz ateşinden dolayı kabızlığı takip eden ishali yaşayabilir.
  • Ateş 40 C’ye kadar yükselebilir ve bu durumda yüksek ateş yaşanır.
  • Artritin sebep olduğu eklem iltihabı yüzünden, bilekler ve kalça eklemlerinde ağrılar meydana gelmektedir.
  • Nefes alınıp verilirken şiddetli bir göğüs ağrısı oluşur. Akdeniz Ateşi ataklarının yarısından daha fazlasında bu ataklara rastlanır. Kalp zarında oluşmuş olan iltihap nedeniyle göğüste ağrılar meydana gelir.
  • Erkeklerde testislerde, kadınlarda ise yumurtalıklarda belirli bir şişkinlik görülür.
  • Bacaklarda ve dizin alt kısımlarında kırmızı, hassas ve sıcak bir döküntü şeklinde oluşmuş plakalar görülür.
  • Kan damarları iltihaplanır. Bu yüzden de bazı durumlarda Akdeniz Ateşi rahatsızlığını Behçet Hastalığı takip etmektedir.

Akdeniz Ateşi Tedavisi

Teknik olarak Akdeniz Ateşinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat birtakım yöntemler ile beraber, hastalık esnasında oluşabilecek komplikasyonlar kontrol edilebilir. Tedavide genel olarak reçeteli şekilde yazılan ilaçlar tercih edilmektedir. Hastalığın şiddetine göre farklı ilaçlar kullanılabilir. Kolşisin, hap formunda üretilmiş bir ilaçtır. Vücutta oluşmuş inflamasyonu azaltmak ve şiddetli ağrıları ortadan kaldırmak için üretilmiştir. Şiddetli akut tedavileri hariç, orta ve hafif şiddetli ağrıların kesilmesinde etkilidir. Gebelik ve hamilelik döneminde olan kadınlar, bu rahatsızlıktan dolayı ilacı rahatlıkla kullanabilir. Hamilelik esnasında ilaç kesilirse, kadın atak geçirmeye başlayabilir. Bu yüzden de düşük ihtimali artmış olacaktır. Kullanılacak doz, hamilelik esnasında doktorun yazdığı ölçüde olmalıdır. Bu ilacın yan etkileri; şişkinlik, kas ağrıları, ishal ve abdominal kramplar olacaktır. Dozun azaltılması halinde bu yan etkiler ortadan kaldırılabilir. Fakat bu durum doktor gözetiminde yapılmalı ve ayarlama işlemi doktor tarafından belirlenmelidir. Dozların kullanımının unutulduğu günlerde, kişinin atak geçirme riski oldukça fazladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net