Bilgii.net

Akciğerde Leke Nedir ve Ne Anlama Gelir?

12.10.2018
Akciğerde Leke Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Vücudumuz da solunum görevini yerine getirmek ile sorumlu olan organımızdır. Vücudumuz da sağ  ve sol olmak üzere iki adet bulunur. Akciğer son derece önemli hayati organlarımız arasında yer alır. Öyle ki dünya üzerinde her yıl oldukça fazla insan akciğere bağlı rahatsızlıklar nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Akciğer konusunda sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri akciğer de oluşan lekeler olmaktadır.

Akciğerde Leke Nedir?

Akciğerde leke, akciğer filmi ile ortaya çıkan ve boyut olarak 3 cm den küçük beyaz renkte ki oluşumlara verilen isimdir. Genellikle bu durum halk arasında kanser ile karıştırıldığından dolayı oldukça fazla endişe yaratmaktadır. Ancak kanser hücresi ile leke birbirlerinden farklı yönlere sahiptir. En önemli fark iki rahatsızlığın önemli belirtilerinden olan beyaz renkli oluşumların boyutları olmaktadır. Şöyle ki kanser hücresi olan lekeler daha çok 3 cm den daha büyük olan lekelerken normal lekeler 3 cm de küçük olmaktadır. Bir diğer fark ise kanser hücresi olan lekeler şekil itibari ile oldukça karışık ve bozuk şekillere sahiptir.

Akciğerde Leke Ne Anlama Gelir?

Kanser hücresi olmayan akciğer lekelerinin ne anlama geldiğini anlayabilmemiz için öncelikle neden oluştuğunu öğrenmemiz gerekmektedir. Akciğerde oluşan lekelerin neden olduğu ve ne anlama geldikleri şu şekildedir.

  • Bu lekeler akciğerinizin enfeksiyonlu ve iltihaplı olabileceği anlamına gelir.
  • Mantar, tüberkiloz belirtisi olabilir.
  • Aşırı kiloya bağlı olarak yağ hücrelerinde ki birikim ve aşırı lifli dokulardan oluşabilir.
  • Kan damarlarına bağlı oluşan çeşitli sorunlardan kaynaklı olarak oluşabilir.
  • Yaşlanmaya bağlı olarak vücutta oluşan pigment kayıpları bu duruma yol açabilir.

Bu tip durumlara ve lekelere neden olan birçok neden vardır. Bunlardan en önemli sigara kullanımı ve sigara kullanılmasa dahi aşırı sigara dumanına maruz kalmak, sağlıksız beslenmek ve buna bağlı olarak obezite hastalığı olmaktadır.

Akciğerde Oluşan Lekelerin Tedavisi

Kanser hücresi olmayan lekeler her zaman için akciğer rahatsızlıkları onusunda kötünün iyisi olarak bilinmektedir. Bunun nedeni doğru tanı ve tedavi ile bu tür lekelerin tedavisinin mümkün olmasındandır. Öncelik akciğer filmi ile ancak tespit edilen lekeler alanında uzman doktor tarafından incelenerek teşhis konulur. Tedaviye başlamadan önce birkaç test daha yaparak lekenin  neden kaynaklandığı tespit edilir. Bunun için de çoğu zaman kan tahlili ve tükürük tahlili gerçekleştirilir. Bu tür tahlillerin yeterli olmadığı durum da hastalara genellikle ağızdan veya burundan sokulan bir kamera yardımı ile de lekeye neden olan durumun tespiti sağlanabilmektedir. Tespit aşaması başarı bir biçimde gerçekleştikten sonra tedaviye başlanır. Mantar ve enfeksiyon gibi   nedenlerden kaynaklı olarak oluşan lekeler için genellikle ilaç tedavisi uygulanır ve büyük oranda da başarılı sonuçlar elde edilir. Akciğerde oluşan lekeler için uygulanan bir başka tedavi yöntemi ise   oluşum nedenine göre dondurma tekniği de uygulanabilmektedir. Dondurma tekniğinde amaç oluşan bölgeyi dondurarak lekelerin zamanla yok olmasını sağlamaktır. Bu yöntem her leke türünde uygulanmamaktadır yalnızca ilaç ile tedavi edilmeyen durumlar da uygulanmaktadır. Her leke tedavi ile giderilememekte ve bazıları kalıcı olabilmektedir. Bu durum hastaları endişelendirmemeli çünkü genel olarak bu lekeler zararsız ve hastaların hayatını olumsuz yönde etkileyen türde değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net