Bilgii.net

Aile Hekimleri Maaşları Güncel Veriler

27.11.2018
Aile Hekimleri Maaşları Güncel Veriler

Aile hekimliği uygulaması ülkemize 2011 yılında getirilmiş ve günümüze kadar geçen sürede başarılı bir şekilde yürütülmüş ve hala daha başarıyla yürütülmeye devam eden bir projedir. Türkiye genelinde neredeyse her mahallede bulunan aile hekimliklerinde, o mahallede yaşayan kişiler ilk etapta hastaneye gitmek yerine kendisine atanan aile hekimine gitmekte ve gerekli görüldüğü takdirde aile hekimleri tarafından hastanelere yönlendirilmektedir.

Aile hekimliklerindeki hekim sayısı mahallede yaşayan kişi sayısı doğrultusunda belirlenir. Aile hekimliğinin bulunduğu mahalle küçük ve mahallede yaşayan nüfus az ise daha az aile hekimi görev almakta, aile hekimliğinin bulunduğu mahalle büyük ve o mahallede yaşayan nüfus fazla ise daha fazla aile hekimi görev yapmaktadır.

Peki, mahallelerde bulunan aile hekimliklerinde çalışan aile hekimlerinin aldıkları maaş ne kadardır?

Aile Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?

Ülkemizde, başarılı bir şekilde yürütülen aile hekimliği sisteminde hedeflenen rakama ulaşılmış ve aile hekimliği kavramı insanların zihninde yer etmiştir.

Türkiye genelinde bütün semt ve bölgelere belli sayılarda sağlık ocakları açılmış ve bu bölgelere Sağlık Bakanlığı tarafından aile hekimi atamaları yapılmıştır.

Aile hekimlerinin aldıkları maaş görev aldıkları şehre göre farklılık göstermektedir. Türkiye genelinde aile hekimleri birbirlerinde farklı olacak şekilde maaş almaktadırlar. Aile hekimlerinin görev aldıkları şehirlerin gelişmişlik düzeylerine göre aile hekimlerinin alacakları maaşlar belirlenir. Türkiye’nin doğu bölgelerinde görev yapan bir aile hekiminin aldığı maaş Türkiye’nin batı bölgelerinde görev yapan aile hekimlerinin maaşlarından daha fazladır. Bu durum il veya ilçede görev yapmayla bile değişim göstermektedir.

Aile hekiminin sorumluluğunda olan hasta sayısı da aile hekiminin alacağı maaşı belirleyen en önemli unsurdur. Bir aile hekiminin sorumluluğunda en fazla 4000 hasta olabilir. Eğer aile hekiminin bu sayıdan çok daha fazla hastası varsa, diğer aile hekimlerine göre daha fazla maaş almaktadır. Aile hekimlerinin aldıkları maaşlar ise 6.000 TL ve 8.500 TL arasında değişmektedir. Aile hekimleri gider ödemesi olarak ise 2.500 TL ile 4.300 TL arasında bir ödeme almaktadırlar. Aile hekimlerine yapılan bu gider ödemesi, aile hekimlerinin sınıflarına göre değişmektedir. Aile hekimlerinin tabi tutulduğu bu sınıflama A-B-C-D-E şeklindedir. A sınıfı aile hekimleri en yüksek gider ödemesini almaktadırlar. Ayrıca aile hekiminin sahip olduğu çocuk sayısı, kıdemi, evli ise eşinin çalışıp çalışmaması gibi durumlar da göz önüne alınır.

Aile Hekimleri Maaş Kalemleri

  • Aile hekimliği sistemine kayıt olmuş kişiler için ödenecek ücret birimi,
  • Bulunan dönem içerisindeki sosyal ve ekonomik gelişmişlik durumu ve düzeyi göz önünde bulundurularak verilen ücret,
  • Aile hekiminin görev aldığı aile sağlığı veya toplum sağlığı merkezindeki giderler için verilen ücret,
  • Gezerek yapılan sağlık hizmetleri giderleri kapsamında ödenen ücret.
  • Aile hekiminin kişiye yapacağı tetkik ve uygulamalarda kişi için malzeme kullanırken yapacağı giderler de göz önünde bulundurularak aile hekimlerine ödenecek olan maaş belirlenir.

Aile Hekimi Maaşlarında Yapılan Kesintiler Nelerdir?

Aile hekimlerinin maaşlarından %15’lik bir dilimden başlamak üzere gelir vergisi kesintisi yapılır. Maaşlardan %16 oranında sosyal güvenlik primi maaş kesintisi yapılır. Binde 6 oranında ise damga vergisi kesintisi aile hekimlerinin maaşlarından yapılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net