Bilgii.net

Ahşap Boyası Renkleri

01.10.2018
Ahşap Boyası Renkleri

Boya ve boya malzemeleri ürün grupları içerisinde bir diğer kategori de ahşap türü malzemelerin boyanması için üretilmiş olunan ahşap boyalarıdır. Ahşap boyaları özellikle ahşap ve ahşaptan elde edilmiş olunan malzemelerin korunması ve renklendirilmesi için tercih edilirler. Ahşap dış etkenlerden en kolay etkilenen malzemelerden biri olduğu için çürümemesi veya çatlamaması için bu ahşap boyalarına ihtiyaç duyulur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken mutlaka ahşaplar için mutlaka bu boyaların kullanılması gerektiğidir. Uzun süreli sorunsuz bir kullanım için ahşap boyaları farklı alternatifleri ile sizlere sunulur. Farklı renklere sahip olan ahşap boyaları arasından kendiniz için en uygun olan rengi seçerek boyama işlemini yapabilirsiniz. Yazımınızda boyama işleminde dikkat edilmesi gereken püf noktalara da sizler için değindik.

Hem özelliklerine hem de kullanım amaçlarına göre bu boya çeşitleri farklılık göstermektedir. Ahşap boyalarının tek kullanım amacı ahşabı renklendirmek veya boyamak olmamış aynı zamanda korunması ve parlaması için de bu işlem yapılmıştır. Özellikle de parlaması için özel ahşap boyaları da yapılmaktadır. Bu ahşap boyaları göze daha hoş gelinmesi istenen ahşap parçalar için tercih edilirler.

Ahşap Boyası Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ahşap boyası satın alırken bu konuda bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Yanlış boya rengi veya ürünü alındığında ahşaba zarar verebilir. Zaten hassas ve çürümeye meyilli olan ahşaplar yanlış boya tercihi ile heba olabilirler. Ahşap boyaların markalara göre farklı renk skalaları vardır. Her markanın kendi renginde ve özelliklerine üretmiş olduğu bu boyaların renkleri ahşap renklerine göre değişiklik gösterir.

Özel amaçlı olarak üretilen ve yalnızca renklendirme işlemi yapmayan aynı zamanda özel reçine yapısı ile akrilik, poliüretan, asit kürlenmeli, solvest ve selülozik esaslı sistemler ile de uyum sağlayan ahşap boyaları ve renkleri bulunmaktadır. Ahşap ürünlerini bu ürünler ile renklendirerek estetik ve dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu ürünler uygulama sırasında leke yapmamaktadır.

Ahşap boyalarını kaplama yüzeyler veya her türlü masif yüzeye uygulayabilirsiniz. Özellikle de sentetik esaslı olan renklendiriciler ile daha çabuk kuruma işlemi elde edildiğinden olayı. Ahşap boyanızı alırken sentetik esaslı olup olmadığını kontrol ederek avantaj elde edebilirsiniz. Bu ürünler arasında özellikle kat atıldıkça ton farklı oluşabilir. Bu durumun oluşmaması için kaliteli ve özellikle ton farkı yaratmayan markaların ahşap boyalarını tercih etmelisiniz.

Ahşap Boyama İşlemi Hakkında Püf Noktalar

Ortalama olarak boyaların tam kuruma süreleri 2-3 saat arasında değişiklik gösterir. Ahşap boyasını iyi bir şekilde karıştırdıktan sonra temiz ve kuru olan ahşap yüzeyleri inceltmeden fırça, patinaj ve daldırma şeklinde tatbik edebilirsiniz. Ahşap boya renklerini birbirine karıştırdıktan sonra farklı tonlar elde edebilirsiniz. Gerektiği zamanlarda dolgu vergin yapmak için maksimum olarak %5 oranında karıştırarak gölgeleme ve tonlamalar dahi yapabilirsiniz. Eğer boyayı inceltme ihyacı duyarsanız da selülozik tiner tercih edebilirsiniz. Boyalarınızı güvenli alanlarda saklamalı yüksek ısıdan ve açık alevden sakınmalısınız. Özellikle ucu kolay yanıcı ve yanıcı solventleri atölyenizde bulundurmamalısınız. Çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı alanlarda saklayınız. Her zaman hem kaliteli renklendirme yapan duyulmuş markaları hem de uygun fiyatlı ürünleri tercih ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net