Bilgii.net

Ağızdan Nefes Almanın Yararları ve Zararları

23.11.2018
Ağızdan Nefes Almanın Yararları ve Zararları

Tüm canlıların yaşam belirtisi olan nefes almak oldukça önemli bir konudur. Hayatımızı son derece etkileyen nefes alıp verme işlemi yanlış yapıldığın da vücudumuza hayati zararlar verebilmektedir. Doğru nefes almanın ne anlama geldiğini ve önemini bilmeyenler farkında olmadan ne kadar yanlış yaptıklarının farkında olmamaktadırlar.

Doğru Nefes Nedir?

Normal koşullar da vücudumuz sorunsuz ve mükemmel bir düzende işleyen bir sisteme sahiptir. Ancak bu mükemmel sistemin doğru çalışabilmesi için ihtiyacı olan şeylerin doğru yerine getirilmesi gerekmektedir. Doğru nefes nedir peki daha doğrusu nasıl nefes almak gerekmektedir. Birçoğumuzun sıklıkla duyduğu ancak pek kullanmadığı diyafram doğru nefes almanın en önemli parçalarından biri olmaktadır. Nefes alırken diyaframı kullanmamak diyafram adalesine zarar verebilmekte ve daha da önemlisi vücudumuza zarar verebilmektedir. Bunun dışında normal bir insanın dakika da en az 8 defa nefes alıp vermesi gerekmektedir ve bunun altında nefes almak zararlıdır. Nefes alırken bazı insanlar ağızlarını hiç kullanmazlar ve yalnızca burunlarını kullanırlar bu durum da son derece yanlıştır. Çünkü doğru nefesin bir diğer önemli noktası burundan nefes almak ve ağızdan vermektir. Özellikle spora ilk başlayan insanlara ilk öğretilen şey bu nefes alma taktiğidir. Daha doğrusu takdirden ziyade yapılan yanlışın düzeltilmesidir.

Doğru Nefes Almanın Faydaları

İnsanın hayatında da vücudunda da her zaman bumerang sistemi işler ve yaptığınız olumlu ve olumsuz şeyler aynı biçimde size geri döner. Bu durum sağlık konusunda oldukça karşımıza çıkan bir durumdur ve doğru yaparsak zaten mükemmel işleyen sistemimiz bozulmaz. Ancak yanlış yaparsak hem mükemmel sistemi bozarız hemde birçok sorun ile karşı karşıya kalırız. Doğru nefes alışverişi yaptığımızda bize sağlayacağı faydalar da şu şekildedir.

-Doğru nefes alıp vermek kalp ritmimizi düzenler ve buna bağlı olarak kan basıncımız dengeli olur. Ayrıca buna bağlı olarak kan dolaşımı da hızlanır.

-Sindirimi kolaylaştırır.

-Strese ve uykusuzluğa iyi gelir.

Doğru nefes alımının burnundan nefes alarak ağızdan verilmesi gerektiğini söyledik, nefes alışverişi bu şekilde olmaz ve ağızdan nefes alınır ise bu durumun yaratacağı sorunlar nelerdir diye merak edenler için şu şekildedir.

Ağızdan Nefes Almanın Faydaları ve Zararları

Öncelikle şunu söyleyerek başlamamız daha doğru olacaktır ki, ağızdan nefes almanın bize sağladığı her hangi bir faydası bulunmamaktadır. Bunun yanında oldukça fazla zararı bulunmaktadır. Bu zararlar şöyledir.

-Ağızdan nefes almanın en belirgin zararı sürekli görülen yorgunluk ve halsizliktir.

-Çoğumuz kaslarımızda oluşan ağrıların ve spazmların nedeninin yanlış nefes almadan kaynaklandığını bilmeyiz ancak önemli nedenlerinden biri bu olmaktadır.

-Ağızdan nefes almanın bir diğer hayatımızı olumsuz etkileyen zararı sürekli devam eden baş ağrılarıdır.

-Uykusuzluk ve uyku kalitemizin düşmesi

-Göğsümüz de yaşanan ağrı hisleri ve göğsümüzün daralması

-Sürekli stresli olma, gergin ve kontrolsüz davranma ve panik ataklar

-Sindirim sisteminde meydana gelecek rahatsızlıklar, özellikle kabız olma

-Mide bulantısı, şişkinlik, sağlıksız ağız yapısı ve düzenli fırçalamanıza rağmen kötü dişlere sahip olmak

-Aniden meydana gelen vücudunuzda ki ısı değişimleri

-Çocuklar eğer bu şekilde ağızdan nefes alıp veriyor ise bu ileri ki zamanlar hem zihinsel açıdan hem de fiziksel açıdan sorunlara yol açmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net