Bilgii.net

Ağızdan Neden Kan Gelir, Ne Yapılmalıdır? Doktor Önerileri

16.10.2018
Ağızdan Neden Kan Gelir, Ne Yapılmalıdır? Doktor Önerileri

Ağız sağlığı, vücut sağlığının sürekliliğini sağlayan en önemli etmenlerden bir tanesidir. Ağızda meydana gelebilecek komplikasyonlar, başka bir hastalığın habercisi veya tetikçisi olabilir. Hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunlardan bir tanesi olan ağızdan kan kokusu veya tadı gelmesi konusu, ciddiye alınması gerekilen bir konudur. Kanda bulunan demir mineralleri yüzünden, dil üzerinde belirli miktarda metal tadı oluşacaktır. Ağızdan kan gelmesi durumunda bu semptomların görülmesi yaygındır. Birçok farklı sebep, ağızdan kan gelmesine sebep olabilir. Cerrahi müdahalelerden temizlik eksikliğine kadar birçok konuda, yapılması gerekenlerin eksik şekilde gerçekleştirilmesi, ağızdan kan gelmesine sebep olacaktır.

Ağızdan Neden Kan Gelir?

Ağızdan kan gelmesi durumu, aslında içerisinde birçok farklı sebebin olmasını barındırır. Çünkü herhangi bir hastalık habercisi şeklinde kan gelebilir, bir ilacın yan etkisi olabilir veya havada bulunan virüslerden dolayı boğaz aşınmış olabilir. Önemli olan en kısa sürede doktora gitmek ve ağızdan kan gelmesinin doğru sebeplerini öğrenmektir.

Ağızdaki Hijyen ve Nem Eksikliği

Diş etleri, ağız sağlığında her zaman hassas ve duyarlı bir pozisyondadır. Bu yüzden diş etlerinde meydana gelecek hijyen eksikliği, zaman içerisinde kanamalara ve kötü kokulara sebep olabilir. Bundan dolayı da ağızdan kan gelmesi yaşanır. Aynı zamanda diş etleri arasındaki temizliğin yapılmaması sebebiyle, bazı durumlarda iltihaplanmalar oluşacaktır. Bundan dolayı, literatürde gingivit adı verilen rahatsızlık meydana gelecektir. Rahatsızlığın devamında ağızda kanama ve kan tadı alınması gerçekleşecektir. Ağızdaki kanamaların sebeplerinden bir tanesi de, ağızda meydana gelen kuruluktur. Tükürük bezlerinin doğru çalışmamasından dolayı, ağızda bazı durumlarda kuruma gerçekleşir. Kurumanın devamında ise ağız içerisinde kanama görülür ve kan kokusuyla karşı karşıya kalınır.

İlaçların Yan Etkisi

Koku almak ve tat konusu, birbirlerinden ayrılmaz derecede önemli iki etkendir. Bu yüzden özellikle burunda meydana gelecek soğuk algınlığı ve üst solunum yolları hastalıklarından dolayı belirli ilaçlar kullanılır. Özellikle kurumaya ve tükürük bezlerinin çalışmasına engel olacak şekilde geliştirilmiş olan bu ilaçlar, yan etki olarak ağızda bir kanama meydana gelmesine sebep olabilir. Bazı ilaçların formunda bulunan demir fazlalığı nedeniyle de, damak tadında bir kan kokusun bırakması görülmektedir. Bu yüzden kullanılacak ilaçların yan etkilerine dikkat edilmeli ve ağızda kanama meydana getirecek durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Ağızdan Kan Gelmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

A woman coughing

Ağızdan kan gelmesi, ciddi bir hastalığın habercisi veya tetikçisi olabilir. Bu yüzden ağzında sürekli olarak kanama meydana gelen veya kan kokusu alan kişilerin, zaman kaybetmeden dahiliye doktorlarına başvurmaları gerekecektir. Sorunun değerlendirilmesi için gerekli tetkikler ve muayeneler gerçekleştirilir. Ardından yapılacak doğru analizlerle, ağızdan kan gelmesi durumuna bir çözüm bulunur. Ağız hijyeni her zaman çok önemli bir konudur. Bu yüzden de, dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekecektir. Aynı zamanda ağızdaki bakterilerin yok edilmesine yardımcı olacak şekilde tuzlu suyla gargara yapılması gerekmektedir. İlaçların yan etkilerinden dolayı oluşabilecek ağızdan kan gelmesi durumunda, doktora başvurularak ilaçların aynı işlevi görecek başka türleriyle değişmesi sağlanabilir. Kan kokusundan rahatsız olanları ise geçici bir süre için yemeklerde tarçın ve karanfil kullanabilir. Bu sayede demirden kaynaklı kötü tadın engellenmesi sağlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net