Bilgii.net

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

24.11.2018
Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Bebeklik döneminden itibaren diş bölgelerinde ve dişlerde bozuklukların meydana gelmesi durumu sıklıkla yaşanan bir olay durumundadır. Bu bozukluklar dişlerin diziliş sıralarına dahi etki edebilmektedir. Normal sağlıklı bir insanın çenesini kapattığı zaman üst dişlerinin ön kısımda alt dişlerinin ise arka kısımda durması gerekir. Ağzında sıkıntıları olan insanlarda ise bu düzenin dışına çıkıldığı görülmektedir. Biraz önce bahsettiğimiz gibi üst dişlerin önde alt dişlerin arkada olması durumunda çenenin tam olarak kapanması sağlanmış olmaz. Yine çenenin tam olarak kapanmaması halinde dişlerin sıralama hatası olduğundan kaynaklandığı bilinmelidir. Dişleri yamuk olan veya tam sıralı olmayan kişiler yemek yeme aşamasında besinler çenenin içinde çiğneme sırasında diş etlerine ve damaklara zarar verebilmektedir. Süt dişleri bir insan için oldukça fazla önem taşımaktadır. Süt dişlerini çürükten dolayı veya herhangi bir sıkıntıdan dolayı kaybeden kişiler için dişlerinin de tam düzgün olması zaten beklenemez bir durumu meydana getirir. Durum böyle olunca da kalıcı olarak tabir edilen dişler birbirlerinin üstlerine binerek çirkin bir görüntü oluşturacağı gibi hem de kişiye diş ağrılar yaşatmasına neden olabilmektedir.

Dişlerde düzen bozukluklarının yanı sıra renk bozuklukları da meydana gelmektedir. Dişlerde renk bozukluklarının ana nedeni içilen sigaraların dişlerde kalıcı izleri bırakmasından kaynaklanmaktadır. İçilmekte olan sigaralar insanın hem vücuduna zararı olabileceği gibi hem de dişlerinin kahverengimsi renge dönüşmesine neden olmaktadır. Bu durumda da dişler hem dış görüntüsünü kaybederken hem de sağlıklı kalabilme özelliğini kaybetmektedir. Küçüklükte geçirilen yüksek ateşe bağlı olarak dişlerin sağlıklı kalmasını da etkilendiğini söyleyebiliriz.

Ağız ve Diş Sağlığını Koruma Aşamaları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığını koruma amaçlarından biri de beslenme işlemini olabildiğince düzgün ve doğru yapmaktır. Yenmek istenen besinlerin içerisinde fosfordan tutun da kalsiyuma kadar insana faydalı maddelerin bol olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Dişlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi adına bu özelliğe olabildiğince önem verilmesi gerekir. Yine yenecek olan besin çeşitlerinin ana maddeleri içerisinde A vitamini, B vitamin, C vitamini ve D vitaminlerinin bulunmasına önem verilmesi gerekir. Çünkü bu vitamin çeşitleri insanın diş etinin korunmasına ve dişlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Diş Fırçalanmasının Önemi ve Temizliğin Sürekli Yapılması

Ağzın veya dişlerin sağlıklı kalması adına yenecek olan yemeklerin hemen ardından düzenli ve planlı bir şekilde dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Ana yemeklerin harici saatlerde ara öğünler olarak tabir edilen geçiştirici besinler olan şekerimsi ürünlerin tercih edilmemesi gerekmektedir. Bu maddeler diş etlerine ve dişlere olan zararı oldukça büyüktür. Şekerimsi besinlerin dişlere olan zararının yanı sıra kola veya gazoz gibi içecekler de dişlere ve damaklara zararı olabildiğince büyük olmaktadır.

Genellikle çocukların büyüme zamanlarında ağızlarındaki dişlerin kaşınması durumların da ağza sert cisimleri soktukları bilinir. Bu cisimler yapıları gereği sert oldukları için hem dişlere hem de diş etlerine zararları felaket derecede büyük olmaktadır. Sert cisimlerin ağza sokulması demek dişlere baskı uygulamak anlamına geldiği için dişlerin eğri olmasına neden olunabilmektedir. Bunun haricinde ise yine sert cisimlerin ağıza sokulma aşamasında diş etleri mükemmel derecede zarara uğraması kaçınılmaz bir gerçek olarak gün yüzüne çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net