Bilgii.net

Ağız Kokusu nasıl Olur, Nasıl Giderilir?

06.10.2018
Ağız Kokusu nasıl Olur, Nasıl Giderilir?

Gün içerisinde insanların rahatsız oldukları belli başlı şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi ve en rahatsızlık vereni ise ağız kokusudur. Çünkü insanlar günlük yaptığı işlerden dolayı çok fazla yüz yüze gelerek konuşmak zorunda kalıyorlar. Durum böyle olunca da ağız kokusunu önlemek in günlük bazı şeyler yaparlar. Aslında ağız kokusu genel olarak herkesin şikâyet ettiği bir durumdur. Çünkü uykudan uyanınca bile, insanın ağzında garip bir tat ve koku vardır. Bunun sebebi ise insanın uyurken tükürük bezlerinin çalışmaması ve ağızda bulunan bakterilerin bu sayede çoğalması, koku yaymasıdır. Açlık, gün içerisinde yenilen yiyecekler, sigara, kafein gibi etkenlerde ağız kokusuna neden olabilir. Yeteri olarak ağız ve diş sağlığına önem vermemekte bu duruma sebep olabilir.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu bazen çeşitli hastalıkların habercisi olabilir fakat en büyük etkeni gün içerisinde yenilen ve içilen gıdalar, ağız ve diş sağlığıdır. Ağız kokusundan kurtulmak için bir çok yöntem vardır. Yaklaşık olarak insanların %30’u ağız kokusundan şikayetçidir. Ağız kokusu en yaygın diş hastalıklarından bir tanesidir. Günlük yaşamınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Tabi ki de ilk başta diş doktoruna kontrole gitmek gerekir.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusunun bazı sebepleri vardır. Öncelikle kokunun sebeplerini bilmek gerekir. Çünkü ona göre bir çözüm yolu üretilmelidir. Ağız kokusunda en büyük etken tütün ve tütün mamulleri kullanmaktır. Tütün kullanımı diş eti hastalığı riskini de artırır ve böylece hem kötü kokuya hem de daha sizi daha fazla zarara uğratabilir. Diğer bir sebep ağız kuruluğudur. Çünkü tükürük bezleri ağız doğal yollarla temizler ve tükürük bezleriniz düzgün çalışmıyor ise bol su tüketmeniz gerekmektedir. Gerçi tükürük bezleriniz düzgün çalışıyor bile olsa günlük ortalama su miktarını tüketiniz. Diğer bir neden gün içerisinde tüketilen yiyecekler ve içeceklerdir. Dişlerin arasına giren dişlere yapışan yiyecekler kötü kokulara sebep olur. Gün içerisinde tükettiğiniz kafein miktarı da ne kadar yüksek olursa koku olma olasılığı o kadar yüksek olur. Ağız kokusunda en önemli nedenlerden biri ise ağız ve diş sağlığına gerekli önemi vermemektir. Diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve diş doktoruna sürekli kontrole gitmek ağız kokusunun önüne geçecektir. Bazı hastalıklarda yine ağız kokusuna sebep olabilir.

Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri

Ağız kokusunu gidermek için çeşitli yöntemler vardır. Ağız ve diş temizliğiniz dışında evde yapabileceğiniz ufak ama etkili bazı yöntemler vardır.

Doğal Yoğurt Yemek: Probiyotik açıdan zengin bir içeriğe sahip olan yoğurt ağız kokusu ve ağız hastalıklarına iyi gelmektedir. Ağızda oluşan bakterin çoğalmasını engeller. Günde iki kere yarım kase yoğurt yiyerek ağız kokusunu engellemiş olursunuz.

Limon Suyu: Limonun içerisinde bulunan doğal asit ağız kokusu ve ağız hastalıklarına iyi gelmektedir. Yapmanız gereken yarım limonu sıkın ve bir bardak sıcak su ile karıştırın. Günde üç defa gargara yapınız.

Papatya Çayı: Ağız kokusuna, ağız yaralarına ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir. Yapmanız gereken bir kaşık papatyayı bir bardak sıcak suya koyun, bekletin ve süzüp için.

Nane Çayı: Papatya çayı ile aynı etkiyi gösterir. Ekstradan ağız temizliğinde de oldukça etkili bir yöntemdir. Yapmanız gereken bir kaşık naneyi bir bardak sıcak suya koymak ve soğumasını beklemek. Soğuduktan sonra içebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net