Bilgii.net

Ağız İçi Yarası Neden Olur, Nasıl Geçer?

12.10.2018
Ağız İçi Yarası Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağız içinde oluşan ve rahatsız edici olan yaralara aft adı verilmektedir. Genellikle dudakların iç tarafında, yanak ve dil üzerinde ortaya çıkan bu aftlar, konuşma ve çiğneme esnasında ağrı yapabilmektedir. Toplumun %30’unda görülen ağız içi yaralar, yaşam kalitesinde düşüşe sebep olabilmektedir. Bu yaraların nedenlerini bilmek ve engellemeye yönelik adımlar atmak önemlidir. Doktor kontrolünden önce evde yapılan tedaviler sayesinde de, ağız içi yaralar önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Ağız İçi Yarasının Nedenleri

Ağız boşluğunda ve diş etlerinde meydana gelen ucu açık iltihaplı yaralar, genellikle gizli ateşlenmeler sonucu ortaya çıkar. C ve D vitamini eksikliği de bu tip yaraların çıkışına sebep olabilmektedir. Halk arasında pamukçuk da denilen bu yaralar, yemek yenmesine, sıcak içeceklerin tüketilmesine ve dişlerin fırçalanmasına engel olabilmektedir. Aftlar genel olarak ağız içerisinde sürtünme veya ısırmaya bağlı olarak oluşmaktadır. Ağız içi hareketlerin yanı sıra enfeksiyonlar ve bağışıklık sisteminin zayıflaması da sebepler arasında sayılabilir. Öte yandan vücut içerisindeki hormonal değişiklikler ve beslenme eksiklikleri de bu yaralara sebep olabilmektedir. Hastalıkların baş nedenlerinden sayılan stres ve endişe de ağız içerisinde ve çevresinde yaralar çıkmasına vesile olabilmektedir. Ağızda sık sık yaralar görülmesi, dengesiz veya yetersiz bir beslenmenin sonucunda da oluşabilir.

Ağız içi yaralarının üç farklı şekli bulunmaktadır.

  • Herpetifrom Ülserasyon: Halk arasındaki adı uçuk olan ve en yaygın tür olan bu yaraya herpes virüsünden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bulaşıcı değildir fakat tekrarlama oranı çok yüksektir.
  • Küçük Ülserler: Gizli ateş sonucu ortaya çıkabilen bu tarz ülserler, zamanla kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak yaraların mikrop kapmasını önlemek için doktor desteğine başvurulmalıdır.
  • Büyük Ülserler: Bir kaç farklı yaranın bir araya gelmesiyle oluşan bu tip ülserler, ağrılı olup uzun sürebilmektedir.

Ağız İçi Yaralar Nasıl Tedavi Edilir?

Gündelik yaşantıda değiştirilecek belirli besinlerle ağız içi yaralarının önlenmesi mümkün olabilmektedir. Baharatlı veya yağlı besin tüketiminden kaçınmak, bu besin değişimlerinin başında yer almaktadır. Bu tarz yiyecekler mukoza zarını tahriş ederek yara oluşumunu desteklemektedir. Günde 2 litre su tüketimi ağzı nemlendirdiği için, önemli bir tedavi yöntemidir. Doktor destekli tedavi yöntemlerinin başında ise, antibiyotikli  gargaralar yer almaktadır. Ancak bu gargarala yerine, evde yapılan tuzlu su gargarası da işe yaramaktadır. Bir çay bardağı içerisine atılan üç çay kaşığı tuz etkili bir tedavi olabilir. Ağız içi yaraların başlıca nedenlerinden biri de ağız içinin temiz tutulmamasıdır. Bunun için de diş ve diş etleri temizliğinde misvak kullanılması, evde yapılabilecek tedavi yöntemlerindendir. Aktarlarda bulunabilecek çeşitli bitkiler sayesinde de, aftlara evde tedavi uygulamak mümkündür.Antiseptik, anti inflamatuar, antibakteriyel veya sindirime yardımcı özelliğe sahip tüm bitkiler tedavide etkin rol oynayabilmektedir.

Yüksek miktarda B vitamini içeren yiyecekler tüketilmesi ve bol sıvı alınması da, aftları engelleyebilmektedir. Bu yiyeceklere örnek olarak,

  • Tohumlar – ayçiçeği, kabak, keten, susam
  • Kuruyemiş – badem, fındık, ceviz
  • Tam taneli tahıllar – pirinç, buğday tohumu, darı, yulaf
  • Bakliyat – mercimek, nohut, fasulye
  • Meyve – elma, ahududu, portakal
  • Sebzeler – patates, soğan, ıspanak, sarımsak

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net