Bilgii.net

Ağda Sonrası Sivilceler Nasıl Geçer?

24.11.2018
Ağda Sonrası Sivilceler Nasıl Geçer?

Tüm kadınların hayatında düzenli olarak yaptığı ve büyük bir eziyet olan ağdanın sonrasında da sorunları bitmez. Birçok kadın ağda sonrası ciltte oluşan sivilcelerden şikayet etmektedir. Ağda yaptıktan sonra oluşan sivilcelerin bazı nedenleri bulunmaktadır.

Ağda Sonrası Neden Sivilce Oluşur?

Ağdadan sonra ortaya çıkan sivilcelerin genel olarak nedenleri ve bu konuda alınabilecek önlemler şu şekildedir.

-Eğer ağda yaptığınız zaman vücudunuz için doğru bir zaman değil ise bu durum sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ağda için doğru olmayan zamanın ne olduğunu merak edenler için de, bu zaman adet olmadan önceki bir kaç gün ve sonra ki bir kaç olmaktadır. Bunun nedeni bu dönemler de hormonlar da oluşan değişimler ile cildin sivilce oluşumuna meyilli olmasından kaynaklıdır.

-Bunun dışında ağda sonrası ciltte sivilce oluşmasına neden olan bir diğer faktör de ağda sonrası cilde sürülen ağda yağları olmaktadır. Hali hazır da yağlı ve sivilce oluşumuna meyilli bir cildiniz var ise bu yağlar cildiniz için uygun değildir ve sivilce oluşumuna neden olan önemli etkenlerden biri olmaktadır.

Ağda Sonrası Sivilce Nasıl Geçer?

Ağda sonrası ortaya çıkan ve can sıkıcı olan bu sivilcelerin geçmesi için yapılabilecek birkaç işlem ile bu can sıkıcı durumdan kurtulmak mümkündür. Öncelikle cildiniz de ağdadan sonra sivilce oluştu ise kesinlikle bu sivilcelere elinizi vurmayın. Ağda sonrasında kılların kökleri hassaslaşır ve mikrop ve bakterilere karşı savunmasız hale gelir. Bu sivilcelere elinizi vurmak diğer bölgelere de sivilce yayılmasına neden olacaktır ve daha da kötüsü iltihaplanmasına neden olacaktır. Ayrıca asla bu sivilceleri sıkmayın da bu da sivilcelerin iz yapmasına neden olabilmektedir. Bunlar dışında bu sivilceleri geçirmek için yapılabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

-Ağdadan sonra sivilce oluşan bölgeleri yoğun olmayan bir peeling sampuanı ile yıkamak, o bölgede ki fazla yağın ve mikrobun temizlenmesini sağlayacaktır. Ancak çok fazla bastırmadan ve tahriş etmeden bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

-Ağda yaptıktan sonra ayrıca aşırı dar kıyafetler giymeyin ve cildin terlemesini engelleyin. Bu süreçte cildin terlemesi sivilcelerin çoğalmasını ve o bölgenin daha fazla tahriş olmasına neden olacaktır. Ayrıca dar kıyafetler vücudunuzun hava almasını engelleyeceğinden dolayı bu sivilce ve tahrişlerin artmasına neden olacaktır.

-Ağda sonrası oluşabilecek sivilceye karşı alınabilecek bazı önlemler ile bu sivilce oluşumunun önüne de geçilebilmektedir. Bunun için yapılacak olan bölgeye öncesinde bebek pudrası uygulayarakk bölgede ki fazla yağı almak veya ağda sonrasında sivilce oluşan veya tahriş olan bölgelerin üzerine buz uygulamak sivilce oluşumunu önlemeye yarayacak ve cildin yatışmasını sağlayacaktır.

-Ağadan sonra birkaç gün küvet kullanmayın ve havuza girmekten kaçının. Bu ortamlar sivilcelerin artmasına veya sivilce oluşan bölgenin mikrop kapmasına neden olmaktadır.

-Ağdadan sonra oluşan sivilce leke ve kızarıklıklara karşı ayrıca yapabileceğiniz bir başka çözüm de eczanelerden temin edebileceğiniz yatıştırıcı kremler olmaktadır. Bu kremler cildi rahatlatır ve özellikle tahriş ve sivilcelere karşı etkili bir yöntem olmaktadır.

Bunlar dışında normal sivilce geçirme yöntemlerini bu sivilceler de uygulamanız doğru değildir ve cildi tahriş edebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net