Bilgii.net

Adet Söktürücü Yiyecekler ve İçecekler Neler? Nasıl Tüketilir?

16.10.2018
Adet Söktürücü Yiyecekler ve İçecekler Neler? Nasıl Tüketilir?

Birçok kadın aylık döngüsünde yaşanan zaman düzensizliğinden veya sancılardan şikayetçidir. Bunun ana sebebi adet döngüsünde vücuttan atılacak olan zarın zor sökülmesidir. Vücut ısısının düşmesi veya kan kaybı sebebiyle bu çoğu kadında sancıya neden olur. Bu yazımızda sorunsuz bir adet düzeni geçirebilmeniz için adet döneminde veya öncesinde kullanabileceğiniz yiyecek ve içeceklerden bahsedeceğiz.

Adet Söktürücü Yiyecekler

Maydanoz

Maydanoz, özellikle kadınlar için iltihap önleyici veya yumurtalıkların düzenli çalışması için önerilen bir yiyecektir. Maydanozu zaten günlük diyetiniz de kullanacağınız gibi, düzenli olarak mutfakta kullandığınız maydanozların da kullanmadığınız saplarını çöpe atmak yerine tüketmeniz, vücut dengenizi koruyacaktır.

Dereotu

A,C vitaminleri, demir ve kalsiyum yönünden oldukça zengin olan dereotu tıpkı maydanoz gibi günlük menülerinizde salatalarda yer alabileceği gibi bir tutamını yıkayıp limon sıkıp sade tüketebileceğiniz bir yeşillik olarak da kullanılabilir. Özellikle çiğ olarak tüketeceğiniz dereotu adet söktürücü özelliğiyle adet döneminizden önce üç veya dört gün yediğinizde yeterli olacaktır.

Soğan

Yine gündelik yaşamınızda sık sık tükettiğiniz soğanın fosfor ve iyot açısından oldukça zengin bir besin olduğu bilinmekte. Adet döneminiz yaklaştığında menünüze birkaç çiğ soğan eklerseniz yarattığı etkiyi göreceksiniz. Çiğ halde salataların içinde tüketebilir veya tuz ve maydanozla birleştirip kendi kürünüzü yapabilirsiniz.

Nar

Düzenli olarak tükettiğiniz bu meyve, günde bir tane tükettiğinizde kan akışını hızlandıracak ve adet söktürücü özelliğe sahip olacaktır. Her gün mutlaka tüketildiği takdirde hem adet düzensizliğinizin önüne geçerek, gününde döngünüzü yaşamınızı sağlar hem de sancılarınızı azaltır.

Adet Söktürücü İçecekler

Maydanoz Suyu

Maydanozu çiğ tüketmenin yanı sıra, kaynatıp çay haline getirmeniz ve bu sıvıyı tüketmeniz yumurtalık bölgesinde oluşabilecek iltihabı önler ve adet döneminizde ortaya çıkan sökülme sıkıntısını ortadan kaldırır. Mutfakta biriktirdiğiniz maydanoz sağlarını haftada bir iki kere tüketebilir veya bir kere de yarım paket maydanozu iki bardak suyla birleştirip kaynatabilirsiniz. Hatta eğer sıkacağınız varsa, birkaç deste maydanozun suyunu çıkarabilir ve adet döneminizden birkaç gün önce soğuk içecek olarak tüketebilirsiniz.

Kekik Çayı

Adet döneminizden yine birkaç gün önce tüketebileceğiniz bu içecek, çok tüketildiğinde gebelik yaşamanızda sıkıntı yaşayacak etkiler ortaya çıkarabileceği için çok uzun süreler tavsiye edilmiyor. Adet döngünüzden 3 gün önce başlayıp 3 gün boyunca sabah akşam bir bardak içebileceğiniz çay hem sıcak etkisiyle kan akışını hızlandıracak, hem de vücut dengenizi sağlayarak adet döneminizi rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Söktürücü etkisiyle, sancı yaşamanızı da engelleyecek ve ağrılarınıza son verecektir.

Rezene Çayı

Yine halk arasında çok önerilen rezene çayı, günde iki bardak içildiğinde vücut döngünüzü sorunsuz geçirmenizi sağlayacaktır. Bu çayın etkisini biraz attırmak için içine birkaç tutam papatya atmanız yeterlidir. Kaynamış suya atıp 5 dakika beklettiğiniz rezene ve papatyayı adet döngünüzden önce 3-4 gün boyunca tüketebilirsiniz.

Nane Çayı

Nane de aynı kekik gibi adet söktürücü özelliğiyle oldukça etkili bir yeşilliktir. Günde bir bardak içebileceğiniz nane çayı sıkıntısız bir adet dönemi geçirmenizde yardımcı olacaktır. Taze naneyi kaynatabileceğiniz gibi, bir kaşık naneyi de demleyip on dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Yine etkisini güçlendirmek için bir tutam kekik ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net