Bilgii.net

Adet Sancısı Nasıl Geçer, Etkili Öneriler

24.11.2018
Adet Sancısı Nasıl Geçer, Etkili Öneriler

Tüm kadınların en zor ve kötü dönemlerinden olan adet dönemi oldukça zor ve sancılı geçmektedir. Özellikle kış aylarında biraz daha zor ve soğuklardan kaynaklı olarak daha sancılı geçmektedir.

Adet Sancısı Nedir?

Genel olarak adetten birkaç gün önce ve adet süresince yaşanan ve kanamaların en yoğun olduğu günler de de etkisini fazlası ile arttırmaktadır.Bu ağrılar genel olarak rahim bölgesinde ve karında hissedilmekte ve adet sancısı olarak da bilinmektedir. Bu ağrılar ile birlikte ayrıca ishal, mide bulantısı, baş dönmesi, çarpıntı, sırtta ağrı ve yorgunluk da görülmektedir. Bu durum kişiler de uykusuzluk sinir ve asabiyet de yaşanmaktadır. Bu adet ağrıları kadınlardan yarısından fazlası yaşamakta ve bu durumdan son derece olumsuz etkilenmektedir. İş hayatında, okul hayatında ve günlük hayatta birçok soruna neden olmaktadır.

Adet Sancısı Neden Olur?

Bu dönemde adet sancısına neden olan ve kontrollü bir biçimde gerçekleşen kanamanın rahmi kasması ve sıkıştırmasıdır. Bu kasılmalar kişilerin özel durumları ile alakalı olarak bazı insanlar da şiddetli bazı insanlar da daha az etkili olmaktadır. Adet sancısına neden olan şeyler şu şekildedir.

-Servikal darlık

-Rahmin içinde yapışıklık

-Rahimde oluşan tümörler

-Polip

Ağrıya neden olan durumlar ancak jinekoloji muayeneleri sonucunda tespit edilebilmektedir. Muayene sonrasında eğer fiziksel bir bulguya rastlanmaz ise bu durum psikolojik olabilmektedir. Bu durum oldukça mümkündür ki birçok araştırmalar psikolojik olarak adet sancısının yaşanma durumunun etkili olduğunu göstermektedir. Bazı insanlar da adet sancısı cinsel ilişki sonrası ve doğumdan sonra değişiklik göstermektedir.

Adet Sancısına İyi Gelen Şeyler

Adet sancısına neden olan sebeplere bağlı olarak sancıyı azaltma yolları da değişmektedir. Ancak genel olarak adet sancısına neden olan rahme gerekli olan oksijenin gitmemesidir ve bu süreçte bölgede kan akışını artıracak şeyler yapmak gerekmektedir. Bunun için yapılabilecek şeyler şu şekildedir.

-Kasık olarak bilinen ve karın ile rahim arasına koyulacak su torbaları ile sıcak kompleks uygulamak bölgede kan akışını hızlandıracak ve sancının etkisini azaltacaktır. Ayrıca ılık duş almak ve sıcak suyun içinde ayaklarınızı bekletmek son derece etkili olacaktır.

-Bu süreçte vücudunuzu gevşetmek çok önemlidir. Yatağınızda hafif hafif yapacağınız bazı gevşeme hareketleri ile tüm vücudunuz gevşetilebilir. Rahminizin neden olduğu kramplar bu yollar ile etkisini azaltmakta ve düzelmektedir.

-Bu süreçte rezene, papatya gibi bitki çayları vücudunuzu gevşetmeye ve rahatlatmaya yardım olacaktır. Ayrıca bu süreçte sigaradan uzak durmak, kahve, çay ve kola içmek zararlıdır ve uzak durmakta fayda vardır.

-Genel olarak sporu hayatınız da tutmak adet sancılarının etkisinin azalmasında etkili olmaktadır. Özellikle yüzme, yürüyüş ve bisiklet gibi egzersizleri sürekli ve düzenli yapmak adet sancılarını sürekli olarak azaltmaktadır. Araştırmalara göre profesyonel sporcular da adetten kaynaklı olarak ortaya çıkan sancıların etkisi daha az görülmektedir.

-Ayrıca yine diğer bir araştırmaya göre adet döneminde yenilen bitter çikolata da bu adetin neden olduğu sancıların hafiflemesine ve etkisini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bu adet sancıları genel olarak yalnız bu dönemde görülmek ile birlikte sürekli ve aşırı şiddetli olması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net