Bilgii.net

Oturma Odası Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

20.10.2018
Oturma Odası Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Aydınlatma elemanları tıpkı diğer mobilya ve aksesuarlar gibi farklı dekorasyon prensiplerine sahip, farklı zevklere hitap eden ve en önemlisi de farklı ihtiyaçları karşılar şekilde tasarlanıp üretiliyorlar. Kitap okurken ihtiyacımız olan ışık ile televizyon izlerken ihtiyacımız olan ışık nasıl ki farklıysa, bilgisayar başında olduğumuz zaman ihtiyacımız olan ışık ile film izlerken ihtiyacımız olan ışık da bir o kadar farklı. Herhangi bir televizyon programı izlerken odaklanma ihtiyacı hep hissetmeliyiz, ancak bir film izlerken, filmin içine girebilmek için evdeki çevresel faktörlerden arınmak isteriz. Bu durumda da çok daha loş bir ortama ihtiyaç duyarız. Kitap okurken gözlerimizi bozmamak adına, kitabı aydınlatacak kuvvetli bir ışık gerekir ancak böyle bir ışık  bilgisayar ekranında yansıma yaparak rahatsız edici olabilir. Bu ve benzeri durumlar için farklı aydınlatma seçeneklerine ihtiyaç duyarız. İşte sizin için oturma odasında aydınlatma alternatifleri…

Tavan Lambaları ve Avizeleri

En klasik aydınlatma biçimi tavandan sarkan avizelerdir. Oturma grubunun adeta bir parçası olarak dekorasyonu tamamlayan sarkıt aydınlatma modelleri, yani avizeler, mekânın karakterini belirleyen unsurlardan biridir.

Masa Lambaları ve Abajurları

Abajur ya da okuma lambası adı verilen masa üstü aydınlatmalar, tavan aydınlatmalarına alternatif ya da onlarla beraber kullanılabilecek aydınlatma modellerinden biridir. Abajurlar oturma odası dekorasyonunda oldukça büyük önem taşırlar çünkü diğer aydınlatma elemanlarına göre tasarımın daha fazla içinde yer alırlar ve daha çok dikkat çekicilerdir.

Direkt Aydınlatma

Direkt aydınlatma, aydınlatma aracının ( yani lambanın) ışığının direkt olarak belirli bir alana yönlendirilmesine verilen isimdir. Direkt aydınlatmada, lamba ile yüzeyi arasında hiçbir gereç bulunmaz. Direkt aydınlatmalarda keskin sınırlar ve sert gölgeler elde edilmektedir.  Direkt aydınlatmalara en önemli örnek olarak spotlar ve yemek odası aydınlatmaları verilebilir. Belirli bir alanda iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyuyorsanız, direkt aydınlatma çeşitlerinden seçmeniz yerinde olacaktır.

 Beyaz ve Sarı Işık Aydınlatma

Günümüzde ampullerin birçok renk tonu bulunmakta. Beyaz floresan ışığından yumuşak sarıya, ihtiyacınızı karşılayacak, gözünüze iyi görünen ve en önemlisi de gözünüzü yormayacak bir renk seçerek oturma odanızı bu renkte aydınlatabilirsiniz.

Renkli LED Aydınlatma

Odanızda ruh halinize göre bir ışıklandırabilirsiniz. Tavan kenarında boylu boyunca yer alan bu renkli LED aydınlatma çalışmalarıyla odanızın ruh halini daha farklı ortama dönüştürebilirsiniz. Mavi, kırmızı, mor, beyaz, yeşil gibi farklı renklerde ışık seçerek odanızı gönlünüze göre aydınlatabilirsiniz. Arzu ederseniz ise, beyaz renkte normal ışık olarak da kullanabilirsiniz.

Aplik ve Duvar Aydınlatma Sistemleri

Oturma odası kısmının tavanı büyük bir ayna ile kaplanarak müthiş bir yükseklik etkisi verilerek. Aynaların arka kenarlarına yerleştirilmiş olan LED şeritler ile tavandan endirekt aydınlatma şekilleri ile evinizi dekore edebilirsiniz.

Endirekt Aydınlatma

Endirekt aydınlatmada, aydınlatma aracı ışığın tamamını tavana yönlendirir. Işığın yumuşak olmasını sağlayan bu aydınlatma şekillerinde tavan ve duvarların ışığı yansıtabilmesi için açık renkte olmaları tercih edilir, aksi takdirde ışık emilerek çevresini aydınlatma özelliğini kaybeder. Yumuşak ışığın verdiği hassasiyet evinize daha da huzur vererek, dinginlik kazandıracak. Gönül rahatlığı ile tercih edeceğiniz aydınlatma sistemlerinden biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net