Bilgii.net

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

19.10.2018
Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Her kadının hayali her daim sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmaktır. Ancak ne yazık ki bazı dış etmenlerin etkisi ile saçlarımız her zaman sağlığını koruyamamak da ve yıpranmaktadır. Saçlarımızın yıpranmasına neden olan etmenler genel olarak işe şöyle olmaktadır. Sürekli kullandığımız düzleştirici, maşa ve fön makinesi, boyalar, kimyasal saç ürünleri ve açıcılar, kötü hava koşulları ve son olarak yanlış tarak ve fırça seçimleri olmaktadır. Birçoğumuz saçımızı yıpratan sebepleri bilsek de yine ne yazık ki onlardan vazgeçemiyoruz. Durum böyle olunca da yıpranan saçlarımızı onarmak için bazı yöntemlere ihtiyaç duymaya başlıyoruz. Saçlarımızı yıpratan sebeplere bağlı olarak tekrar onarmanın yolları da farklı olmaktadır. Bunun nedeni yıpratan faktöre göre, yıpranın biçimi ve yapısı da farklı olmaktadır. Bu nedenle yıpranmış saçlarımızı onarırken, yıpranmasına neden olan şeyi tespit etmeli ve ona uygun olarak bakım yapmamız gerekmektedir.

1.Isıyla Yıpranmış Saçlar İçin Bakım

Günlük hayatımızda neredeyse her gün en az bir defa kullandığımız ısı ile çalışan saç şekillendirme aletleri, saçlarımızın yıpranmasına neden olan önemli nedenlerden biri olmaktadır. Isıya maruz kalan saçlarda genel olarak görülen yıpranma biçimi yanmadır. Ne yazık ki yanan saçın onarılması ve eski sağlığına kavuşması son derece zor olmaktadır. Durum böyle olunca ısı nedeni ile yıpranan saçların eski sağlığına kavuşması için düzenli olarak kesim yapılması ve bu yanık kısımların saçtan temizlenmesi gerekmektedir. Mümkün olduğunca en fazla ayda bir, en az da üç ayda bir düzenli saç kesimi yaptırmanız, saçlarınızın kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca ısı ile çalışan bu aletleri kullanırken düzleştirici ve maşayı daha düşük ısı ayarında, fön makinesini de soğuk olarak kullanmak, ısının saça verdiği zararı en az seviyeye indirmeye yarayacaktır. Isı yalnızca saçlara değil, ayrıca saçımızın diplerine de zarar vererek saçın nemini kaybetmesine neden olur. Bu için de protein ağırlıklı beslenmek hem vücudunuzun hem de saç derinizin ihtiyacı olan besinleri geri kazanmasını sağlayacaktır.

2.Kimyasal Ürünler Nedeni İle Yıpranmış Saçlar İçin Bakım

Saçlarımızı boyamak, rengini açmak ve çeşitli kimyasal ürünler kullanmak da yıpranmaya neden olan bir başka önemli sebeptir. Bu gibi durumlarda saçınıza süreceğiniz yumurta büyük oranda iyileşme sağlayacaktır. Yapmanız gereken saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre yeterince adette yumurtayı çırpmaktır. Bu karışımı tüm saç ve saç derisine uyguladıktan sonra kuruyuncaya dek beklemek ve daha sonra durulamak gerekir. Bu işlemi haftada bir uygulamak, saçlarınızın toparlanmasını ve eski sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

3.Yıpranmış Saçlara Doğal Maskeler

Evde uygulayabileceğiniz basit maske tarifleri ile de saçınıza bakım yapabilir ve yıpranmanın önüne geçebilirsiniz. Yıpranmış saç için son derece etkili olacak evde yapabileceğiniz en iyi maske şu şekildedir. Bir su bardağının çeyreği kadar zeytinyağı güzelce ısıtın ve içerisine 5 damla kuşdili yağı ekleyin. Daha sonra bu karışımı güzelce saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak sürme işlemi gerçekleştirin. 20 dakika kadar bu karışımı saçınızda bekletin ve daha sonra durulama işlemini yapın. Bu maske saçınızın eski sağlığını kazanmasında oldukça etkili olmaktadır. Dikkat etmeniz gereken nokta, maskeyi sürdükten sonra asla saçlarınızı güneşe maruz bırakmamanız olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net