Bilgii.net

Evde Röfle Nasıl Yapılır?

21.10.2018
Evde Röfle Nasıl Yapılır?

Boyalı veya boyasız olsun, her kadın saçlarının güçlü olmasını ve canlı görünmesini ister. Bu güçlülük ve canlılık da genellikle röfleyle sağlanmaktadır. Röfle, saçlara kendi renginden 1-6 ton arasında değişecek şekilde yapılan renklendirme işlemidir. Küçük tutamlarda ayrılan saçlara hazırlanan boya uygulanır ve gerektiği kadar bekletilir. Esmerlerde saçı yumuşatmak için kullanılan röfle, açık tenlilerde daha farklı görünümler sağlayabilir. Bu işlem için kuaförde saatler harcanmakta ve sırf biraz parlaklık uğruna yüklü miktarda da para bırakılmaktadır. Ve ne yazık ki, sonuç da her zaman beklenilen kadar güzel olmaz. Peki, ama kuaförlerde yapılan röfle işlemini evde yapmak mümkün müdür? Kendi başına yapılan röfle, kuafördeki kadar güzel olur mu? Evde kendimize röfle uygulamasını nasıl yapabiliriz?

Aşama Aşama Evde Röfle Yapımı

Röfle Rengi: Eğer doğal bir görünüm istiyorsanız saçınızın 1 ya da 2 ton açık rengini seçmeniz ideal olacaktır. Çok fazla açık bir renk seçmeniz durumunda röfleniz abartı ve yapay duracaktır.

Nemlendirme: Alacağınız ürünün nemlendirici özelliği olması ve içinde yıkama sonrası kullanabileceğiniz bir bakım kremi yer alması gerekir. Çünkü röfle saça oldukça zarar verebilen bir işlemdir ve bir takım bakımlarla desteklenmesi gerekebilir.

Hazırlık: Röfle setinin içinden çıkan ürünler, eğer ilk kez kullanıyorsanız biraz karışık görünebilir. Bu sebeple başlamadan önce ürünleri inceleyebilir ve hatta kullanım kılavuzunu okuyabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir nemlendirici ile deneme yapıp elinizi alıştırabilirsiniz.

Uygulama: Birçok röfle setinin içerisinden röfle bonesi çıkacaktır. Eğer saçlarınız kısaysa en ideali bu boneyi kullanarak röfle işlemini uygulamanızdır. Ancak uzun saçlara sahipseniz folyo yöntemini kullanmanız daha uygun olacaktır. Eğer bone yöntemini kullanacaksanız öncelikle saçlarınızı arkaya doğru taramanız, sonra ise boneyi kafanıza geçirip önden bağlamanız gerekmektedir. Sonrasında ise setin içerisinden çıkan tığ ile ya da bazı ürünlerde fırçanın ucundaki kanca ile saç tutamlarını eşit aralıklarla çıkarmanız ve karışımı bu tutamlara uygulamanız gerekmektedir. İstenilen tona göre 20 ile 50 dakika arasında bekletilebilmekte ve ardından bone saçtayken saç durulanmaktadır. Folyo tekniğinde ise öncelikle folyolar hazırlanmakta ve istenilen tutamlar folyonun üzerine yayılıp ürün bu tutamlara uygulanmaktadır. 20 dakikadan sonra folyolardan biri açılarak kontrol edilmekte ve istenilen tona ulaşıldığında folyolar çıkarılıp saç durulanmaktadır.

Doğal Yöntemlerle Röfle Yapımı

  • Limon suyunun doğal ağartma özelliği vardır. Böylece saçınızın rengini açabilir ve doğal olması sebebiyle saçınıza da zarar vermemiş olursunuz. Bunun için birkaç limonu küçük bir kâseye sıkmalı ve ardından limon suyunu belirlediğiniz tutamlara bir fırça yardımıyla ya da parmaklarınızla sürmelisiniz. Ardından açılma işlemini aktive etmek için güneşte 20-30 dakika oturmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken bu işlemin açık renk saçlarda daha iyi duracağıdır, çünkü koyu renkli saçlarda turuncu ya da cırtlak bir renk ortaya çıkabilmektedir.
  • Eğer saçlarınız sarıysa kullanabileceğiniz bir diğer doğal içerik ise papatya çayıdır. Bunun için papatya çayını kaynatmalı ve soğumaya bırakmalı, ardından bununla saçınızı yıkamalısınız. Ardından güneşe çıkarak papatya çayının etkisini göstermesini beklemelisiniz. Bu işlemi bir hafta kadar devam ettirmeniz gerekebilir. Bu işlemle saçlarınız hafif bir ışıltı kazanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net