Bilgii.net

Tonik Ne İşe Yarar?

20.10.2018
Tonik Ne İşe Yarar?

Her kadın gündelik yaşamının bir parçası olarak makyajı kullanmaktadır. Gün içerisinde makyaja ayrılan zaman ne kadar uzun olursa olsun, makyaj ve cilt temizliğine de bir o kadar vakit ayırmak gerekir. Makyaj malzemelerinin içerdiği kimyasalları ciltten temizlemek ve nefes almasını sağlamak amacıyla belirli adımlar bulunmaktadır. Tonik, bu adımlardan en dikkat edilmesi gerekenidir. Kalan son artıkları arındıran ve gözenekleri sıkıştırmaya yarayan tonik uygulamasıdır. Tonik, özel bir solüsyondur. Genellikle su ve alkolle hazırlanır. Bazı toniklerde salisilik asit, portakal çiçeği kolonyası, gül suyu veya daha farklı maddeler de kullanılır. Sade gül suyu ve maden suyu da iyi toniklerdendir.

Tonik Ne İşe Yarar?

-Tonik temizliği bitirir
Yüz temizleyiciler, ciltteki yağı ve kiri, makyajı çözdükten sonra gene de cildimiz tamamen arınmış olmaz. Bazı kir ve keratin pulları gibi eriyemeyen maddeler tonikle silerken temizlenir. Yüzünüzü iyice temizlediğinizi düşündüğünüzde bile, tonikle sildikten sonra pamuğa bakarsanız ne kadar kir çıktığına kendiniz de şaşırabilirsiniz. Cilt temizliğinizi bitirmek için finali mutlaka tonikle yapın.

-Gözenekleri sıkıştırır
Ölü hücre artıkları, sabun artıkları, makyaj artıkları ve diğer kir artıkları ciltteki gözenekleri tıkar. Bu yüzden de  gözeneklerin açılmasına sebep olur. Tonikler bunları temizlediği için, gözenekler tekrar eski boyutlarına dönerler. Yoksa gözeneklerin kas yapısı olmadığı için, açılıp kapanması veya sıkışması gibi bir durum normalde söz konusu değildir.
Ayrıca toniklerin içinde bulunan maddeler, cildi biraz tahriş ettiği için dokular hafifçe şişmektedir. Bu tepki gözenekleri geçici bir süre sıkıştırır. Ama bu yapısal bir değişiklik değildir, kısa süreli bir toparlanmadır.

-Bir Koruma Tabakası Oluşturur

Tonik kullanımı gözeneklerin kapanmasına ve hücre boşluklarının daralmasına yardımcı olarak, kirliliklerin ve çevresel atıkların cilde yayılmasını azaltır.

-Tonik Cilde Nem Kazandırır

Bazı toniklerin nemlendirme özelliği vardır ve nemin ciltte tutulmasına yardımcı olurlar.

-Cildi Tazeler

Tonik cildinizdeki yağın ve kirin temizlenmesini sağlayarak cildinize tazelik kazandırır.

-Tonik Akneyi Azaltır

Ciltte yer alan akneler can sıkıcı ve çirkin görünümlüdür. Ayrıca akneler geçse bile doğru tedavi yöntemi uygulanmazsa kalıcı lekelere yol açabilmektedir. Aynı zamanda akne problemi olan ciltler daha yağlı, daha donuk ve dengesiz görünürler. Tonik kullanımı ile beraber cilt fazla yağdan ve ölü deri hücrelerinden arınır. Böylece ciltteki kızarıklıklarda ve oluşmuş aknelerde azalma görülür. İleride oluşabilecek aknelere karşı da cilt korunur.

Cilt Tipine Göre Tonik Türleri

  • Yağlı ve akneli ciltler için alkollü tonikler: Genç, yağlı veya akneli ciltler üzerindeki fazla yağları temizlemek, ayrıca gözeneklerin tıkanmasını önlemek için hafif alkollü tonikler çok yararlıdır. Zaten alkollü tonikler sadece bu tip ciltlerde kullanılabilir.
  • Alkolsüz tonikler: Yağlı olmayan tüm cilt tiplerinde kullanılır. Normal, hassas, kuru veya olgun ciltlerde yağ fazlası zaten sorun değildir. Bu nedenle tonik sadece ölü dokuları yok etmeye yarar.

Tonik Nasıl Uygulanır?

  1. Yüzünüzü temizledikten sonra, bir makyaj pamuğunu tonikle ıslatın. Pamuğu bastırmadan, yavaşça cildinizin üzerinde gezdirin.
  2. Sonra yüzünüzü bolca suyla yıkayın.
  3. Pamuğun üzerinde hala makyaj artıkları varsa, tonikle tekrar silin.
  4. Cildiniz tamamen temizlendikten sonra nemlendirici kullanarak cilt temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net