Bilgii.net

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulmalıdır? Örnek Tasarım

20.10.2018
Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulmalıdır? Örnek Tasarım

Kiralık ev veya iş yeri uygulaması, o mülkü tamamen satın alamayacak güçteki kişiler için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bir süreliğine kullanım haklarının ve oturma izninin verildiği kiracılık uygulamasında, taraflar kendilerini güvence altına alacakları belirli şartlar belirlemelidir. Bu şartların içerisinde bulunduğu ve kanuni anlamda bir yaptırımı olan kira sözleşmesi, taraflar tarafından imzalanmalıdır.

Kira Sözleşmesi Yapmak Neden Önemlidir?

Taşınmaz malın sahibi ile kiracılar arasında kanuni açıdan bir kira sözleşmesi yapılması gerekir. Böylece her iki tarafın da yasal hakları, sözleşme tarafından korunma altına alınacaktır. İleride meydana gelecek olan anlaşmazlıkların, bu sayede rahatlıkla giderilmesi sağlanır. Sözleşmenin şartlarını değiştirmek isteyen taraflar da, sözleşme maddelerinden dolayı bu işlemi gerçekleştiremeyecektir. Özellikle bu maddelere rağmen değişiklik yapmak isteyen taraf, kanuni olarak haksız duruma düşer.

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Kiracılar ile taşınmaz malın sahibi olan kişi arasında, güncel tarihli bir kira sözleşmesi imzalanmalıdır. Kira sözleşmesinde birçok farklı konu bulunmak zorundadır. Öncelikle kiralama işlemine konu olan mülk ile ilgili bilgilerin doldurulması gerekir. Aynı zamanda tarafların kimlik bilgileri ve taşınmazın adresi de yazılmalıdır. Son olarak da kiralama tarihi ve sonlanacağı süre, kira bedeli ve iletişim bilgileri yer almalıdır. Bu konularda yaşanan eksiklikler, tarafların ileri dönemlerde sorun yaşamasına ve açıkta kalan konuların tartışmalı şekilde doldurulmasına sebep olacaktır. Kiralanan taşınmaz mallarda, belirli demirbaşlar bulunabilir. Özellikle elektrik ve su sayaçları ile beraber, kombi gibi büyük demirbaşlar da, listede bulunur. Bu listenin kira sözleşmesine eklenmesi ve bu sayede başına gelebilecek zararlardan kiracının sorumlu tutulması gerekir. Aynı zamanda bu durumda kiracı da korunmaktadır. Taşınmaz malın sahibi, kira sözleşmesinin bitiminde olmayan bir demirbaşı kiracıdan isteyemez. Bu iki bölümün bitirilmesinden sonra, kira sözleşmesinin şartlarındaki detaylar yazılmaktadır. Evde yapılması gereken tadilatlar ve kiraların ödenmesi gereken banka hesapları yazılmalıdır. Bu sayede karışıklık çıkması önlenir. Kira sözleşmesi doldurulurken iki nüsha şeklinde yazılmalıdır. Böylece hem taşınmaz malın sahibi, hem de kiracı kişilerin kanuni anlamda belirli bir hakları bulunacaktır.

Kira Kontratı Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Kira kontratı doldurulurken, tarafların birbirlerinin sorumluluklarından kesinlikle emin olması gerekir. Kira sözleşmesini, taşınmaz malın asıl sahibi ile yapmak gerekecektir. Sadece noterden tasdik edilmiş şekilde verilen vekaletlerde, vekil ile sözleşme imzalanır.
  • Kira sözleşmesindeki adresin, doğruluğu büyük önem arz etmektedir. Bu sayede kişilerin ileride yaşayacakları problemlerin önüne geçilir.
  • Kira sözleşmesinde tarafların T.C. kimlik numaraları doğru şekilde bulunmalıdır. Böylece ilerideki işlemlerde resmi şikayetler olduğunda, kişiler uzun uğraşlar içerisine girmek zorunda kalmazlar.
  • Kira sözleşmesinde verilen depozitonun miktarı, verilme nedeni ve geri alınacak tarihi yazılmalıdır. Böylece büyük sorun çıkan depozito konusunda, her iki taraf da kendisini güvence altına almış olacaktır.
  • Kira sözleşmesi esnasında bulunan kefil, sözleşmenin bütün şartlarına ve maddelerine çok dikkat etmelidir. Bu sayede onaylayacağı sözleşmenin içeriğini bilir. Kefillerin kira sözleşmesinin her iki nüshasına da imza atması gereklidir.
  • Kira sözleşmesinde, kira bedelinin nasıl ve hangi bankaya yatırılacağı kesinlikle yazılmalıdır. Bu sayede gönderilecek veya EFT yapılacak kira bedelinin, yasal olarak da kaydı banka üzerinden tutulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net