Bilgii.net

Amh Nedir, Düşüklüğü Ve Yüksekliği Nedir?

12.10.2018
Amh Nedir, Düşüklüğü Ve Yüksekliği Nedir?

Günümüzde insanların karşılaşabileceği bir çok sağlık problemleri görülmektedir.Bunların arasında en önemli olanları da üreme ile ilgili sorunlardır.İnsanlar öncelikle istedikleri zaman evlat sahibi olmayı arzu eder.Bunun zamanını kendileri belirlemek ister .Bunun içinde bazı hormonal testlerin yapılması gerekir.Bunlar arasında en önemlilerinden bir tanesi Amh testidir.

AMH Nedir?

AMH açılımı,  Anti Müllerian Hormon hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunan bir protein hormonudur. Amh hormonu testi yumurtalık rezervini belirleyen en iyi test olarak bilinir. AMH testi, kadınlarda doğurganlık derecesi hakkında fikir verir.ayrıca bu test ile kadında polikistik over yani yumurta sayısının olduğundan çok fazla olması teşhisi de yapılabilir.Yani yumurta sayısının doğurganlık için yeterli olup olmadığını, yapılan bu test ile rahatlıkla anlayabiliriz.Bu  test normal değerlerin altında yada üstünde de çıkabilir.

Amh Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Amh hormon testinin yapılması oldukça basittir.hastane ortamlarında koldan verilen kan örnekleriyle yapılır.Aç veya tok karnına yaptırabilirsiniz.Adet döneminde yapılması şart değil,istenilen herhangi bir gün gidip yaptırılabilir. Ayrıca bazı anne adayları kariyerleri nedeniyle hemen çocuk sahibi olmak istemiyor.Ama menopoza girmekten de korkuyor.bu gibi durumlarda da yumurta rezervi sürenizi bu test ile öğrenebilirsiniz.kısacası menopoz yaşınızı tahmin edebilirsiniz. AMH için Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümüne gidilir.

Amh Düşüklüğü Veya Yüksekliği

Amh normal değerlerde çıkarsa bu demek oluyor ki çok rahat bir şekilde hamile kalabilirsiniz.Doğurganlık için ideal değer aralığı 1.82-3.0 ng/mL’dir. Ama bu değer yapılan hormon testinde bazen olduğundan yüksek bazende olduğundan düşük çıkabiliyor.yüksek çıktığında polikistik over tanısı konuluyor çoğu zaman,düşük çıktığında ise tüp bebek tedavisi öneriliyor anne baba adaylarına.Bu demek oluyor ki yumurta sayısı azalmış,hamile kalma şansıda epeyce düşmüş oluyor.

Ahm testi sadece kadınlar için değil erkekler içinde yapılmaktadır.Erkeklerde de testis fonksiyonu ve kısırlık durumunu araştırmak,sperm üretimi fonksiyonu hakkında bilgi edinmek için kullanılabilir. Amh hormonal sorunlarının gözle görülen çok belirgin özellikleri yoktur. bunlar arasında kadınlarda en yaygın olanı adet düzensizliği vede adet görmeme olabilir.Ama tem anlamıyla teşhisi koyabilmek için muhakkak kan testi yaptırmak gerekir.Kısacası amh değerlerinin düşük çıkması menapoza girmeye,yüksek çıkması ise yumurtalık kistine veya yumurtalık tümörünün sebeplerinden olabilir.Ama tedavileri mümkündür.

Amh Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle gebe kalmak isteyen bayanlar da tüp bebek tedavi yöntemi uygulanır. Ayrıca yumurta sayısını artırabilmek adına doktorun belirlediği ilaçlar hastaya verilir.yumurta rezervini çoğaltmanın bir diğer yolu ise akapunktur yaptırmak olduğu bilinen gerçekler arasındadır.

Amh Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Polikistik over yani yumurta kisti olan kadınların fazla kilolarından kurtulması şart ve sigara kullanmaktan kaçınmalılar.Doktorun verdiği ilaçlarla bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. doğum kontrol hapları ve progestan önerilebilir.Yumurtalık tümörü olan kadınlarda ise cerrahi işlem gerekebilir.sorunlu bölgenin alınmasına karar verebilir doktor.Yani amh yüksekliğinin de tedavisi mümkündür.

Artık Yaşamın her alanında sağlık problemleriyle karşılaşıldığı gibi,bu problemlere de kesin çözümler üretilebiliyor.Biz yine de sağlığımızın değerini bilelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net