Bilgii.net

Gribi Önlemenin Doğal Yolları

20.10.2018
Gribi Önlemenin Doğal Yolları

Mevsim değişikliğinin yaşandığı şu günlerde salgın hastalıklar herkesi tehdit etmektedir. Soğuk algınlığı ve grip vakalarında yaşanan artış, bitkisel tedavilerin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Evde alınabilecek önlemlerde gribe başlamadan çözüm bulabilmek de mümkündür. Ancak mikroplardan kaçınılamayan toplu ortamlar, grip virüsünün bulaşmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Bu gibi durumlarda da öncelikle evde yapılabilecek tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Hafif bir grip vakasında ilaçlara sarılmak yerine, bazı bitkisel çözümlerle şifa bulunabilmektedir. Ancak gribin süresi normal zamanlamayı geçer ve şiddetlenirse, mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Gribe Karşı Doğal Çözümler

 • Su: Grip olunduğunda öncelikle bolca su tüketilmesi gerekir. Elbette ki farklı türde sıvılar da içilebilir; ancak gereken miktar göz önüne alındığında su içmek en iyisidir. Çok fazla çay, meyve suyu ya da limonata mide bulandırabilir. Vücut idrar yolu ile toksinleri atar. Dolayısıyla içilen her bardak su, soğuk algınlığının bir kademe hafiflemesini sağlar.
 • Dinlenme: Vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğini anladığınız an kendinize biraz zaman ayırıp mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın. Sıkıca giyinin ve yatağa rahat bir pozisyonda uzanın. Ortalama 8-10 saat derin uyumaya çalışın.

 • Sıcak banyo:Suyu dayanabildiğiniz kadar ısıtın. Çeşitli yağlar ve tuzlar ekleyebilirsiniz. (Okaliptüs ve kekik burun tıkanıklıklarına ve kuru öksürüğe iyi gelir.) Buhar sinüslerinize iyi gelecek, su ağrıyan kaslarınızı ve kemiklerinizi rahatlatacak, ısı ise terlemenize sebep olarak rahat bir uyku çekmenizi sağlayacak. Eğer ateşlenmeye başladıysanız sıcak banyo yerine ılık duş almalısınız. Zaten ısınmakta olan vücudunuza daha fazla sıcaklık iyi gelmez.
 • Kakule-tarçın:Soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, yüksek ateş şikayetlerinin hafifletilmesinde, ağız ve boğaz iltihaplarının giderilmesinde kakule etkilidir. Demleme usulü, baharatlarla karıştırılarak içilebilir. Bunlar arasında tarçın öne çıkar. Tarçın ve kakule içeriğindeki etken maddeler bağışıklık sistemini güçlendirir. Virüs ve mikroplara karşı savaş verir.
 • Mürver-nane:Gribe, öksürüğe ve nezleye faydalıdır. Soğuk algınlığını giderip, göğsü yumuşatır. Nane ile birlikte demlenerek tüketilmesi önerilir.
 • Zencefil kökü-limon:Limon ile birlikte tüketildiğinde soğuk algınlığına ve sindirime yardımcı olur. Boğazınızda veya vücudunuzda kırıklık, halsizlik, ağrı hissettiğinizde taze zencefil rendesi, limon suyu ve bal karışımı size iyi gelecektir.
 • Ihlamur:Ihlamur çiçeklerinin iltihap ve ağrı giderici özelliği vardır. Soğuk algınlığı şikayetlerinin ve boğazdaki tahrişin azalmasına, tedavinin hızlanmasına yardımcı olur.
 • Sarımsak: Kanın antioksidan kapasitesini arttırır, bağışıklığı destekler. Ezerek tüketmelisiniz.
 • Ekinezya: Nezle, soğuk algınlığından korur ve tedaviye yardımcıdır. Sıvı şeklindeki ekinezya ürünlerini tercih edin.
 • Karabiber tanesi:Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır. Toz karabiber ile hazırlanan çay gargara şeklinde uygulandığında boğaz enfeksiyonlarına ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Adaçayı: İçerdiği uçucu bileşenler ağız ve boğaza yerleşen enfeksiyon ile iltihaplarda etkilidir. Soğuk algınlığı, grip ve bronşite iyi gelir. 2-3 poşet tıbbi ada çayını 150 ml kaynamış içme suyunun içerisinde 5-10 dakika bekletin. Boğazınızın dayanabileceği sıcaklığa gelince günde 6-8 defa gargara yapın.
 • Kuşburnu:Kuşburnu meyvesi C vitamini bakımından en zengin kaynaklardan biri olarak kabul edilir. Tam kurutulmuş meyveler parçalanıp 10 dakika kaynatıldıktan hemen sonra tüketildiğinde içeriğindeki C vitamininden yüksek dozda faydalanılabilir. Vücuda direnç verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net