Bilgii.net

Göz Uçuğu Nedir, Nasıl Geçer

20.10.2018
Göz Uçuğu Nedir, Nasıl Geçer

Sıklıkla dudak kenarlarında ve genital bölgede görülen ve zaman zaman ağrılı bir yaraya dönüşen uçuklar, gözde de görülebilmektedir. Kişinin stresli, yorgun ve üzüntülü dönemlerinde daha sık görülen göz uçuğu kalıcı görme hasarına dahi neden olabilmektedir. Göz içinde ve göz kapağında kırmızı halde ve öbekler şeklinde, saydam, küçük ve inci tanesi şeklinde oluşan göz uçuğu; yayıldıkça gözün kapanmasına neden olur. Göz uçuğu çıkmadan önce göz kapağında ve göz içinde kızarıklık ve kaşıntı hissedilir. Daha sonra minik kabarcıklar oluşur ve bu kabarcıklar kolayca patlar. Patlayan kabarcıklar göz çevresi ve göz içine uçuğun yayılmasına neden olur. Yayılan kabarcıklar kırmızı renkli hale gelir. İyileşme sürecinde bu kabarcıklar kabuk bağlar ve kurur. Göz uçuğuna sebep olan Herper Simpleks virüsü bulaşıcı bir virüstür. Bu virüs genellikle derinin ince alanlarına enfeksiyona neden olur. Su kabarcıkları şeklinde kendini gösteren  Herper Simpleks virüsü, burun ve dudak kenarında çıktığında çok tehlikeli değildir. Ancak göz kenarında çıkan uçuk, korneayı oldukça olumsuz etkiler. Görme problemlerine yol açan bu durum için erken müdahale çok önemlidir.

Göz Uçuğu Nasıl Geçer?

Bu hastalığın tedavisi bir uzman kontrolünde olmalıdır. Genellikle uzmanlar öncelikle göz içinin uçuktan kaynaklı ne kadar hasara uğradığına bakar. Tedavi süreci de böyle başlar. Göz damlalarıyla görme hasarı en aza indirilirken, krem tedavisi ile de uçuğun bakteri seviyesi düşürülerek kurutulur. Göz uçuğuna yakalanmamak içinse dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır;

  • Anti viral krem kullanılmalıdır.
  • Sağlıklı ve öğün atlamadan beslenilmelidir.
  • Özellikle kadınlar uçuk görünen bölüme makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır
  • Çıplak elle uçuk yarasına dokunulmamalıdır
  • Sürekli uçuk çıkarak kişilerin kişisel eşyalarını kullanmayınız.
  • Bebekler, çocuklar ve diğer insanlar sık sık öpülmemelidir.
  • Uçuklu insanın kullandığı bardak, çatal, havlu ve diğer kullanılmamalıdır.
  • Uçuğa dokunulmamalı, dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
  • Hem bulaşma hem de yaranın mikrop kapmaması için uçuğun kabukları ile oynanmamalıdır.
  • Uçuğu aktive edecek stres, aşırı yorgunluk gibi durumlardan kaçınılmalıdır.

Göz Uçuğu Tedavisi

Göz uçuğu, tedavisi en kısa sürede yapılması gereken konulardan bir tanesidir. Böylece başlangıç tarihinden itibaren iki hafta içerisinde düzelmeler başlayacaktır. Göz uçuğu tedavisinde gerçekleştirilen yanlış tedavi yöntemleri yüzünden geçici veya kalıcı şekilde görme fonksiyonlarında bozukluk oluşacaktır. Literatürde göz uçuğu tedavisi için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi damlalar ve göz pomadları olmuştur. Bu sayede günde 10 kereye kadar kullanılacak olan ilaçlar, virüsle mücadelede başarılı sonuçlar verecektir. Aynı zamanda virüslerin yayılmasını da durduracak olan damlalar, bu sayede göz uçuğunun geçmesinde büyük katkı sağlar. Bazı hastaların gözyaşlarında gerçekleştirilecek olan suni damlalar, konforlu bir tedavi imkanı sunacaktır. Vücut direncinin yüksekliğine göre kornea tedavileri uygulanabilir. Fakat kornea tedavisini gerçekleştirecek olan doktorun, alanında oldukça uzman olması gerekir. Göz uçuğundaki semptomlar korneaya ilerlediği takdirde, artık konu ciddi boyutlara ulaşmış demektedir. Bünyesinde kanser ve sistematik rahatsızlıklar bulunan kişilerde de, göz uçuğunun korneaya ilerlemesi görülür. Artık bu noktada tedaviye kornea da dahil olacak ve daha ciddi bir tedavi süreci işleyecektir. Bu yüzden hastaların kendilerine çok dikkat etmeleri ve bakıma büyük özen göstermeleri gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net