Bilgii.net

Çizilen Gözlük Camları Nasıl Onarılır

20.10.2018
Çizilen Gözlük Camları Nasıl Onarılır

Gözlükler, gözleri bozuk olan insanların kullanımına çok büyük fayda sağlayan bir eşyadır. Bu yüzden doktor kontrolünde reçeteyle yazılan gözlüklerin, sürekli olarak kullanılması gerekir. Son zamanlardaki fiyat artışıyla beraber, artık gözlük satın almak da pahalı bir işlem olmuştur. Gözlüklerin her zaman çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. İlk önce, göz sağlığına zarar verilmemesi için bu amaçlanır. Diğer yandan da sürekli kullanılan gözlüklerin, camlarının çizilme ihtimali vardır. Gözlüklerdeki çizikler, zamanla daha kötü görmeye sebep olur. Çünkü cam üzerindeki çiziklerin, zamanla görüntüyü bulanıklaştırdığı bilinmektedir. Sadece numaralı gözlükler değil, yazın güneşten korunma amaçlı kullanılan güneş gözlüklerine de dikkat edilmesi gerekir. Güneş gözlükleri de güzel korunma yolları tercih edilmediği zaman çizilecektir. Çizilen güneş gözlükleri, koruma işlevini tamamen yerine getiremez. Bu da gözlerin zamanla bozulmasına sebep olacaktır.

Çizilen Camların Silinmesi

Çizilen camların silinmesi için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Yapılması gerekilen, en kolay şekilde gerçekleştirilecek olan yöntemin belirlenmesidir. Öncelikle çiziğe iyi gelecek ürünlerden bir tanesi, diş macunudur. Basit çiziklerin ve kirli noktaların temizlenmesinde oldukça başarılı olan diş macunu sayesinde, rahatlıkla çiziklerden kurtulmak mümkün olacaktır. Gözlük camındaki çiziklerin daha yumuşak bir forma dönmesi için, gözlük camına bir miktar beyaz sirke sürülmesi ve ovalanması gerekir. Gözlük camındaki lekelenmelerin çiziğe dönüşmemesi için, sürekli olarak karbonatlı su ile beraber hazırlanan macun tarafından silinmesi gerekir. Macun tüm cama yayılmalı ve bu sayede durulanarak çiziklerin oluşmasına engel olmalıdır. Otomobillerde kullanılan bal mumları, zamanla gözlük camlarında da etkisini göstermektedir. Özellikle ufak çiziklerin çıkmasında ve kaybolmasında başarılı olan bal mumu, az bir miktarda sürülmeli ve kısa bir süre bekledikten sonra silinmelidir. Mikro fiber bezler, bu silme ve ovalama işleminde kullanılması gereken bez türüdür. Çünkü bu sayede camda yeni çizikler oluşmaz ve camın maruz kaldığı su lekelerinden dolayı kabarması önlenir.

Çizilen Güneş Gözlükleri

Güneş gözlükleri, çizildiği takdirde özelliğini kaybedecek formda üretilmiş ürünlerdir. Özellikle güneş ışınları yansıdığında çizikler yüzünden bulanık bir görüntü elde edilir. Güneş gözlüklerinde, aşırı kullanma veya dikkatsiz bakım yüzünden bazı durumlarda çizilmeler meydana gelecektir. Böylece çiziklerin kapatılması veya çözüme kavuşturulması gerekilir. Güneş gözlüklerinin çizikleriyle alakalı işlemler uygulanırken, elde plastik bir eldivenin bulunması gerekir. Bu sayede eller ve gözlük camlarında tahriş oluşmasının önüne geçilecektir. Lens temizleme sularının bileşenlerinden olan koruyucular, güneş gözlüklerini silmek için oldukça kullanışlıdır. Madde güneş gözlüğünün üzerinde kuruduktan sonra, soğuk su ile durulanarak temizlenmelidir. Bu sayede özellikle ufak çizikler geçecek ve yeni oluşacak çiziklerin daha az zarar vermesi sağlanacaktır. Bir diğer yöntem ise evlerde kullanılan cam silmeye yarayan spreylerdir. Gözlük camlarının her iki tarafına da sıkılacak olan bu spreyler, bulaşık deterjanı ile yıkanarak işlemin tamamlanmasını sağlayacaktır. Camdaki bütün yüzey ovalanarak yıkanmalı ve bulaşık deterjanının yüzeyde kalmaması gerekir. Gözlük üzerinde bulunan ufak çiziklerin, bu sayede geçtiği görülecektir. Güneş gözlüğünün temizlenmesinde radikal çözümlerden bir tanesi de sigara külü ile yapılacak olan temizliktir. Soğumuş şekilde oluşturulan sigara külleri, ovalanarak camları temizlemeye ve ardından durulama işlemiyle çiziklerin geçmesine katkıda bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net