Bilgii.net

C Vitamini Nedir, C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

20.10.2018
C Vitamini Nedir, C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C vitamini çeşitli besinler sonucunda vücuda alınan en gerekli vitaminlerden bir tanesidir. Özellikle kış aylarında hastalığa karşı direnç oluşturmak için çok fazla tüketilmesi gerekir. Sadece hastalık değil düzenli olarak tüketildiğinde vücudun hemen hemen her yerine aşırı derecede faydası vardır. Ama bunu dengelemek gerekmektedir. Çünkü fazla alındığı takdirde zararlı olacak yanları vardır. C vitamininin eksikliğine ya da fazla tüketilmesine iyi dikkat edilmelidir. Tam kararında olarak bu vitamini içeren besinler tüketilmelidir.

C Vitamini Nedir?

C vitamini vücut tarafından üretilmeyen bir vitamindir. Vücut tarafından üretilmediği için çeşitli gıdalar aracılığı ile vücuda alınır. Vücudun onarımı ve iyileşmesi için en gerekli olan vitamin çeşididir. Hastalıklara karşı birebir bir koruma sağlar. Özellikle kış aylarında yeteri kadar tüketildiği vakit vücuda büyük bir direnç katar. C vitamini herhangi bir takviye ile değil doğal olarak besinler aracılığı ile vücuda alınmalıdır. C vitamini yeteri kadar almak sağlıklı bir yaşamın ilk kuralıdır. Çünkü C vitamini vücudun her yerine katkı sağlayan bir vitamin çeşididir. C vitamini eksikliği hastanelerde veya sağlık ocaklarında yapılan kan testleri ile ortaya çıkar. Düzenli olarak kan testi yaptırarak C vitamininizin yeterli seviyede olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Ortaya çıkan sonuçlara göre doktorlar size tavsiyede bulunabilir. Doktorlar birkaç yol ile C vitamini eksikliğinize çözüm bulurlar. Eğer C vitamini seviyeniz normalin çok altında değil ise besin veya takviye ile bu seviyeyi normale getirmeye çalışırlar. C vitamini seviyeniz çok düşük ise iğne ile C vitamini vücudunuza enjekte edilir.

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücudun hastalıklara karşı olan direncini artırır. Hastalık taşıyan mikropların vücut içerisinde birikmesini önler. Yüksek tansiyon gibi bir probleminiz var ise C vitamini ile bu tansiyon probleminize çözüm bulabilirsiniz. Çünkü C vitamini içeren besinlerin tansiyonu düşürmek gibi özelliği vardır. Vücuttaki damarları rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Böylelikle insanlar rahatlar. C vitamini içeriğinin verdiği özellikler sayesinde her türlü kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Günlük olarak yeteri miktar C vitamini almak sizleri böyle bir rahatsızlıktan korur. Vücut içerisinde ödem birikmesi, şişlik gibi problemlerin önüne geçer. Özellikle kış aylarında nezle ve grip gibi çok fazla görülen hastalıklar için doğal bir koruma yoludur. C vitamini tüketimi ile hafızanızı da güçlendirebilirsiniz. Bağışıklık sistemine katkıda bulunur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk havalara karşı vücudunuza adeta bir kalkan olur. Cilt üzerinde e oluşan yaraları ve iltihapları iyileştirme özelliği C vitamininde vardır. Gün içerinde mutlaka C vitamini içeren besinlere yemek listenizde yer vermelisiniz. Böylelikle C vitamini eksikliğiniz olmaz ve bu yüzden bir rahatsızlık yaşamazsınız. Portakal, limon, mandalina gibi besinleri yiyerek veya suyunu sıkıp taze meyve sularını içerek gün içerisinde C vitamini eksikliğinizi giderebilirsiniz. Bu gıdalar genelde kış aylarında çıkar ve kış aylarında kullanımlarına özen gösterilmelidir. Yaz aylarında çıkan kavun, çilek gibi meyveler ile yaz aylarında ortaya çıkan C vitamini eksikliğinizi karşılayabilirsiniz. Maydanoz, yeşilbiber, ıspanak gibi sebzeleri yemeklerinize katarak yine bu vitaminin alınmasını kolaylaştırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net