Bilgii.net

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

20.10.2018
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Hemen herkes sabahları pek de taze sayılmayan bir nefes ile uyanmaktadır. Gece boyunca ağzımızda sayıları hızla artan bakteriler, uyurken düzenli bir tükürük akışı olamayacağı için ağzın içinde kalmaktadır. Bu da sabahları uyanıldığında ağız kokusuna neden olmaktadır. Eğer ki bu tür bir ağız kokusuna sahipseniz, sorununuz diş fırçaladıktan ve gargara yaptıktan sonra yok olacaktır. Gece boyu gelişen ağız kokusunun yanı sıra, gün içerisinde soğan, sarımsak ve ağır baharatlı yemekler tüketmeniz de ağız kokusuna sebep olacaktır. Yemek sonucunda oluşacak ağız kokusu da yine aynı şekilde diş fırçalarsanız veya bazı özel sakızlardan çiğnerseniz yok olacaktır.

Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız kokusunun günlük tüketimin yanı sıra pek çok sebebi bulunmaktadır. Tıbbi adı Halitosis olan ağız kokusu, sık karşılaşılan bir ağız ve diş sağlığı sorunudur. Ağız kokusunun diş çürüğünden sinüzite kadar pek çok nedeni olabilmektedir. Ancak başlıca sebepleri;

-Diş çürüğü ve diş eti enfeksiyonları

-Burun yerine ağızdan nefes alıp verme alışkanlığı

-Mide problemleri

-Sinüzit

-Kullanılan ilaçların yan etkileri

-Diş ve ağız içi enfeksiyonları

-Sigara içilmesi

-Beslenme alışkanlığıdır.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer

Ağız kokusunun önüne geçmek için diş fırçalamak, gargara yapmak veya sakız kullanmak çözüm olmuyorsa ve alınan önlemlere rağmen ağız kokusu geçmiyorsa, evde uygulanabilecek bazı bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Ağız ve diş sağlığı konusunda doğal yöntemlere başvurmak, günümüzde en sık tavsiye edilen şifa yöntemlerindendir.

  1. Doğal yoğurt: Probiyotikler açısından zengin bir besin olan doğal yoğurttan yemek ağız kokusunu ve diğer ağız sağlığı problemlerini kontrol altına almak için en iyi yollardan biridir. Bu canlı kültürler, ağızınızın pH seviyesini dengeler. Doğal yoğurt yemek, mide sorunlarınıza da iyi gelir.

Nasıl tüketmelisiniz? Kahvaltıda yarım kâse yoğurt yiyin. Sade yoğurt yemek istemezseniz içine meyve ekleyin. Öğleden sonra yarım kâse daha yiyebilirsiniz.

  1. Siyah çay: Siyah çayda bulunan polifenoller ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Polifenoller, ağızdaki kötü kokuyla etkili bir şekilde mücadele ederler. Bu antioksidanlar hem bakterilerin oluşmasını yavaşlatırlar hem de ağzınızın ulaşılması zor yerlerini temizlerler.

Nasıl tüketmelisiniz? Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığı anda 1 yemek kaşığı siyah çayı ekleyin, 10 dakika demlenmeye bırakın.

  1. Limon suyu: Limon suyunun içinde bulunan doğal asit, ağız kokusu ve ağız enfeksiyonlarıyla mücadele eder. Limon suyu tükürükteki pH seviyesini dengeler, kötü kokuya ve hastalıklara yol açan bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Nasıl tüketmelisiniz? Limonun suyunu sıkın ve bir bardak sıcak su ile karıştırın. Günde iki ya da üç defa bu karışımla gargara yapın.

  1. Maydanoz çayı: Birçok insan maydanoz sapı çiğneyerek ağız kokusuna karşı mücadele eder. Ancak maydanoz çayı içmek daha etkili bir yöntemdir.

Nasıl tüketmelisiniz? Kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı maydanoz ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Çay soğuduktan sonra için.

  1. Nane çayı: Nane çayı, ağız kokusuyla mücadelede en etkili yollardan biridir. Aynı zamanda bazı diş ve diş eti problemlerinin de önüne geçilmesine yardımcı olur.

Nasıl tüketmelisiniz? 1 yemek kaşığı nane yaprağını kaynar suya atın. Soğuduğunda süzün ve için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net