Bilgii.net

Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

20.10.2018
Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Çanta temizliği yapılırken, çantanın yapıldığı malzeme oldukça önemlidir. Çantanızı temizlerken kullanacağınız malzemeleri ve temizleme şeklini, çantanızın yapıldığı malzemenin özelliği belirler. Deri oldukça hassas bir malzemedir. Deri çantalar hem kullanımda, hem de temizlikte dikkat ve özen gerektirir. Aynı zamanda şık bir görüntüye sahip olan deri çantaların, bu görüntüsünün bozulmaması için temizlenmesine gerekli önem verilmelidir.

Deri Çanta Temizliği

Deri çantalarınızı sıcak suda sıkılmış bir bez ile iyice silebilirsiniz. Sonra kalitesinden emin olduğunuz çok fazla asit ve alkol içermeyen sabun ile iyice ovalayın. iki ya da üç tane temiz ve nemli bezler ile sabun tortularını siliniz. Çantanız kuruyken deri kremi ya da cilası ile çantanızı bir güzel parlatabilirsiniz. Daha sonra çantanızı yarım saat kadar güneşte bekletin ki cila iyice emilsin ki giysilerinize bulaşmasın.

Çantanızdaki toz ve tüyleri çıkartmak için ise astarı iyice fırçalayın. Çantanızdaki kiri kuzu temizleme sıvısı yardımı ile silin ve çantanızı kapamadan önce iyice havalandırın.

Deri el çantalarını asla plastik bir poşet içinde saklamayın. Çünkü plastik poşet deri çantanın rengini alır ve kalıcı olabilecek bir lekeye neden olabilir.

Nemli havalarda deri çantanız küflenebilir ve bu yüzden bu hava şartlarında saklanan çantalar sık sık kontrol edilmelidir.

Deri çantalarda küf lekeleri fırçalanarak veya silinerek çıkartılabilir. Küf lekelerinden kurtulmak için ise ilk önce küflü yüzeyi temiz ve nemli bir bez ile iyice silin. Kuruduğunda petrol jölesi ile ovun. Daha sonra ise her zamanki gibi yıkamadan önce vazelinin emilmesini bekleyin.

Çantalarınızdaki hafif leke ve ter izlerini çıkartmak için ise ilk önce temiz ve nemli bir bez ile çantanızı silin ve daha sonra silikon bal mumu püskürterek hafifçe ovun.

Deri Çanta Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Deri çanta kullanımında dikkat edilmesi gerekilen adımlar vardır. Yapısının her zaman bozulmaya müsait olduğu deri çantalarda, yapılmaması gereken konuların başarıyla uygulanması, aynı zamanda çantanın daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır. Çantanın üzerinde iğneli aksesuarlar kullanılmamalıdır. Böylece broş ve iğne gibi eşyalar, derinin formuna zarar vermeyecektir. Bunların kullanılması halinde derinin üzerindeki yapı bozulacak ve maalesef kısa süre içerisinde çatlaklar içinde kalacaktır. Çantanın içerisinde taşınacak malzemelerde de aynı kural geçerlidir. Bu yüzden çanta içerisine kesinlikle tığ, sivri uçlu bıçak veya ucu açık makas gibi eşyalar yerleştirilmesi yasaktır. Çünkü deride meydana gelecek açıklıklar, zamanla oksitlenerek çantanın yapısını bozacaktır.

Deri Çanta Bakımı

Deri çanta, düzenli olarak bakımına ihtiyaç duyan bir üründür. Özellikle üzerinin silinmesi, temiz ve nemli bir bezle gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda parfüm ve deodorant temizlik esnasında kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddelerin içerisinde bulunan gazların, deri üzerinde kalma riski bulunmaktadır. Deri çantalar kullanılmadığı zamanlarda, iyi bir şekilde korunmak zorundadır. Bu yüzden de içi boş şekilde hazırlanan deri çantaların içerisine kağıt doldurulur. Bu şekilde çantanın tekrar kullanımından önce kırışması önlenir. Çantanın güneşe çok uzun süre maruz kalmaması gerekir. Çünkü bu durumda deri çantanın ciddi anlamda solması ve renk kaybetmesine neden olacak UV ışınları bulunur. Deri su geçirdiği için, temizlikten sonra kesinlikle ısı kaynaklarına konmamalıdır. Kendi halinde belirli sürelerde çok daha iyi şekilde kuruyacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net