Bilgii.net

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

20.10.2018
Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt sağlığı, insanların en çok dikkat ettiği konulardan birisidir. Yüzde ve deride karşılaşılan problemler, özellikle kadınların canını bir hayli sıkmaktadır. Bunun birçok sebebi olmakla beraber, lekelerin en çok yaz aylarında meydana geldiği gözlenmektedir. Cilt lekelerinin geçirilmesi için, öncelikle yapılması gereken uzman bir cildiye doktoruna gitmektir. Doktorun yazacağı reçeteye ve tedavi yöntemine uygun davranışları sergileyen hastalar, belirli bir süre sonra lekelerden kurtulduklarını göreceklerdir. Son yıllarda, özellikle alternatif tıp alanında yaşanan ilerlemeler sebebiyle, bazı kadınlar artık daha doğal tariflere yönelmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekilen konu, piyasada bilgi kirliliğine maruz kalmamaktır. Özellikle kendini ispatlamış olan doktorların çözümleri, lekelerin giderilmesinde daha önemli bir rol oynayacaktır.

Lekeler Neden Meydana Gelir?

Cilt lekelerinin en baştaki sebebi, doğumdan veya kalıtımsal bozukluklardan doğan genetik özelliklerdir. Ayrıca kadınlardaki cilt yaşlanması da, lekelerin ortaya çıkmasındaki en önemli faktörlerden bir tanesidir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, yan etki olarak ciltte lekelenme görülür. Aynı zamanda hamilelik döneminde, kadınların yüz ve ellerinde belirli lekeler çıkması da normaldir. Uzun süre güneşte kalan kişilerin, sıklıkla UV ışınlarına maruz kalmasından dolayı, ciltlerinde önce yanma sonrasında ise iz kalma durumu gerçekleşir. Stres ve hormonal bozukluklar da, ciltteki lekelenmenin en önemli nedenlerindendir. Kullanılan ağrı kesici ve antibiyotik formdaki ilaçlar, bazı durumlarda yan etki olarak ciltteki deride lekelenmeye sebep olur. Bu yüzden özellikle alerjen bir maddeye karşı sıkıntısı olan kişilerin, bir an önce doktora gidip bunu belirtmesi ve ilaç kullanımını bırakması gerekir.

Lekelerle Mücadelede Yoğurt

Laktik asit, ciltteki ölü hücrelerin en büyük düşmanıdır. Laktik asit sayesinde, cilt üzerinde bulunan ölü hücrelerin atılması ve yeni hücrelerin oluşturulması sağlanır. Yoğurdun içinde yüksek miktarda bulunan laktik asit, bu yüzden özellikle kadınların büyük yardımcısı olmaktadır. Lekelerin bulunduğu yerlere, yoğurt sürmek ve 10 dakika kadar bekletmek önemli bir yöntemdir. Anında lekeler üzerinde belirli semptomların geçmesine başlayacak olan yoğurt, böylece her gün 2 kez tekrarlanarak lekenin geçmesini sağlayacaktır.

Elma Sirkesinin PH Gücü

Vücuttaki PH dengesini düzeltmesiyle meşhur olan elma sirkesi, aynı zamanda cildin üzerinde bulunan yağlanmadan kaynaklı lekelerin de geçmesini sağlayacaktır. İçerisinde bulunan PH dengeleyici enzimler sayesinde, hücrelerde bulunan fazla yağın atılmasını sağlar. Fazla yağdan kurtulan lekelenmeler de, zamanla bu özelliğini kaybeder. Eşit miktarda su ile karıştırılarak oluşturulan homojen karışım, lekelerin üzerinde en fazla 5 dakika kalacak şekilde bekletilmelidir. Bu sayede düzenli kullanımla beraber, bir ay içerisinde lekelerin tamamen geçtiği görülecektir. İşlem sonrasında lekenin üzeri soğuk su ile yıkanmalıdır.

Soğan Suyunun Lekeleri Açıcı Özelliği

Soğan suyu, içerisinde barındırdığı vitamin ve enzimlerle beraber, ciltteki renk açılmasını sağlayacak hücreleri harekete geçirir. Bu sayede özellikle kahverengi şekilde vücutta yer alan lekelerin, zaman içerisinde geçmesini sağlayacaktır. Soğan suyu günde 3 defa lekelerin üzerine sürülebilir. Aynı zamanda bal ile karıştırılan soğan suyu, ciltte 15 dakika kadar bekletilmelidir. Bu sayede cildin üzerinde kuruyacak karışım, ılık bir su ile yıkanarak temizlenmelidir. Lekelerin zamanla renginin açılacağı ve hatta ortadan kaybolacağı gözlenecektir. Bu sayede lekelerden alternatif tıp fikirleri sayesinde kurtulmuş olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net