Bilgii.net

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Maaşları

20.10.2018
Sosyal Bilgiler Öğretmeni Maaşları

Öğretmenler, öğrencilerin hayata hazırlanmalarında ve karakterlerinin düzgün bir şekilde oturmasına büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden de öğretmenlerin eğitimlerinin, çok iyi derecede tamamlanması gerekir. Çalıştığı kurumlarla alanıyla ilgili öğrencileri geliştiren öğretmenler, bu sayede birçok farklı maaş parametrelerinde ücretler almaktadır. Özel okullarda ve kolejlerde belirlenen maaş politikası değişken bir haldeyken, devlet memuru statüsünde öğretmenlik yapan kişiler, belirli yıl ve çalışma kademelerine göre maaşlarını almaktadırlar. Çalıştığı kurumlarda genel olarak coğrafya, tarih ve vatandaşlık bilgisi ile ilgili kurumlarda eğitim veren öğretmenlere, sosyal bilgiler öğretmeni denmektedir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Görevleri

Her öğretmenin temel görevi, öğrencisinin eğitim ve öğretim hayatında başarılı bir yol izlemesini sağlamaktır. Bu sayede kişisel olarak kendisini sürekli olarak güncel tutmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin izlemeleri gereken yöntemleri belirlemiştir. Mevzuat ile alakalı bütün yöntemlerin, bilgi ve beceri tercihleriyle belirlendiği bu programda öğrencilerin en aktif şekilde öğrenmeleri amaçlanmıştır. Başarının arttırılması açısından bütün tedbirler alınmaktadır. Eğitici kol çalışmaları sayesinde, öğrencilerin bütün gelişmeleri desteklenecektir. Aynı zamanda sorunların çözülmesine katkıda bulunması gereken öğretmenler, aynı zamanda sosyal bilimler alanındaki ilerlemeleri inceleyecektir. Sınıf öğretmeni olan sosyal bilgiler öğretmenleri, öğrencilerle ilgili bütün konularda yetkili kişidir. Bu yüzden sınıf ile ilgili genel sorunlarda düzen ve disiplinin sağlanmasında görevli olacaktır. Okulda nöbet tuttukları günlerde, bütün öğrencilerin sorumlulukları sosyal bilgiler öğretmenlerinde olacaktır.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nasıl Olunur?

Teacher with papers

Sosyal bilgiler öğretmeni olmak isteyen adayların, liselerini başarıyla tamamladıktan sonra ÖSYM’nin gerçekleştirdiği üniversite sınavında sözel alanda belirli bir puan aralığında olmaları gerekir. Böylelikle üniversitelerin eğitim fakültelerinde bulunan 4 yıllık sosyal bilgiler öğretmenliği bölümlerinde eğitime başlayabilirler. Aynı zamanda tarih ve coğrafya mezunu olan öğrencilerin de, formasyonlarını tamamlayarak sosyal bilgiler öğretmeni olma hakları bulunmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmenleri, görev yapacakları alanı kendileri seçerler. Bu sayede KPSS sınavıyla beraber Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışabilecek olan öğretmenler, aynı zamanda özel okul ve kolejlerin içerisinde branş öğretmeni olarak da görev yaparlar. Aynı zamanda okulların ihtiyaç duyduğu şekilde; tarih, inkılap, coğrafya, vatandaşlık ve insan hakları derslerinde de görev alabilirler. İlköğretimin zorunlu hale geldiği yıllardan beri, sosyal bilgiler öğretmenliğine ihtiyaç fazla derecededir.

Sosyal Bilgiler Öğretmeninin Maaşı

Sosyal bilgiler öğretmenleri, özel okullarda farklı parametrelerde maaşlar alabilmektedir. Fakat devlet personeli olarak memur şeklinde atanmış olan sosyal bilgiler öğretmenlerinde, maaş uygulaması farklı bir şekilde ilerlemektedir. Özellikle kademe ve kıdem baremlerinin uygulandığı devlet maaş tarifesinde, öğretmenler kademe atladıkça daha fazla maaş alırlar. En yüksek derece 9/1 ile mesleğe başlayıp 1/3’üne kadar yükselen öğretmenler belirli kademelerle beraber 2.969 TL almaktadır. Aynı zamanda en üst derecede maaş alan öğretmenlerin en üst miktarda alacağı maaş 3.469 TL olacaktır. Öğretmenlerin, ekstra ders saatleri aralığında derse girmeleri ile beraber ek ders ücretleri 900 TL ile 1000 TL arasında bir değer alacaktır. Sosyal bilgiler öğretmenleri, ek ders uygulamalarında daha fazla saatte derse girerek kazançlarını arttırabilirler. Aynı zamanda yetiştirme kursları da yine ekstra para kazanacakları yöntemlerden bir tanesidir. Destekleme ve hafta sonu kursları da, yine sosyal bilgiler öğretmenlerinin para kazanmalarını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net