Bilgii.net

Antrenör Maaşları?

20.10.2018
Antrenör Maaşları?

Futbol, son yüzyıla damga vuran sporlardan en popüleridir. Artık dünyanın gözü, futbol müsabakalarının sonucuna çevrilmektedir. Özellikle futbol antrenörlüğü, son zamanlarda popüler hale gelen mesleklerden bir tanesi olmuştur. Artık futbol takımları, teknik direktörlerinin emri altında bütün taktik ve teknik görevleri yerine getirmek için gerekli şartları hazırlayacaktır. Spor müsabakalarının kazanılması için takımların, antrenörün bilgisi ve direktifleri doğrultusunda antrenmanlar yapması gerekir. Futbol antrenörü olmak, sıradan bir yöntem içerisinde ilerlemez. Bu sürecin ilerlemesi için, gerekli sertifika ve eğitimlerin yerine getirilmesi gerekecektir.

Antrenörün Görevi Nedir?

Antrenör, özellikle futbol takımlarının en iyi şekilde müsabakaya hazırlanması gerekir. Bu yüzden de takımın sahip olduğu envanterin ve ekipmanın en iyi şekilde kullanılması gerekir. Futbolcuların verimleri en üst düzeye çıkartılmalı ve futbol takımına alt yapı çalışmaları gerçekleştirilmelidir. Transfer edilecek futbolcular izlenmeli ve bu sayede başarılı bir döngüye sahip olunmalıdır.

Antrenörün Uygulama Planları

Bir antrenörün en önemli görevi, takımı içerisinde tamamen söz sahibi olmaktır. Sezon öncesi başlayacak olan kamplar sayesinde oyuncuların birbirlerine adapte olmalarını hızlandırır. Sezon içerisinde kullanılması gereken planlar ve taktik antrenmanlar sezon başından itibaren planlanır. Futbolcuların takım olarak teknik ve taktik olarak iyi duruma gelmeleri, kondisyon güçlerinin iyileştirilmesi gerekir. Aynı zamanda fiziki durumlarının yükseltilmesi ve takım olarak bütünlük de, yine antrenörün en önemli görevlerindendir. Takım içerisinde görevli kondisyoner kişi ile birlikte, dayanıklılık, güç ve hız konusunda gerekli listeler hazırlanır ve futbolcular bu programa harfiyen uyar. Antrenmanlar içerisinde oyuncuları tanımak ve bu sayede oynanacak maç öncesinde belirlenecek kadroyu şekillendirmek de, yine antrenörün görevidir. Hazırlık maçlarının ayarlanması ve kamp yerlerinin seçilmesi için yönetim kuruluyla konuşmak, aynı zamanda seçimlerin doğru şekilde yönlendirilmesini yapmak da yine antrenörün görevlerindendir. Maç oynanacak rakip ile ilgili bütün bilgileri toplamak ve kendi takımını buna göre hazırlamak, antrenörün başarılı olmasını sağlar. Bunun yanında futbolcuların diyet ve dengeli beslenme programlarını, başka bir sorumlu olmadığı takdirde antrenör hazırlar. Bununla beraber sporcuların sakatlık gibi durumlardan hızlı şekilde kurtulmaları için, gerekli form süreçlerine izin verir.

Kimler Antrenör Olabilmektedir?

Antrenörlük mesleğine geçiş, iki farklı yoldan gerçekleştirilir. İlk olarak üniversitelerin antrenörlük eğitimi bölümlerinden mezun olan kişilerin, 3. Kademe antrenör olarak mesleğe başlamaları uygun görülmüştür. Gerekli idari ve disiplin şartlarını yerine getirerek 3 yıl branşta bulunan antrenör adayları, gerekli eğitimleri ve seminerleri alarak 4. Kademe antrenör almaya hak kazanırlar. 4. Kademe antrenörlük belgesi, futbol literatürüne göre baş antrenör olmaya yetecektir.

Antrenör Maaşları Ne Kadardır?

Antrenörler, çalıştırdıkları futbol takımına göre farklı miktarda paralar kazanacaktır. Elbette Süper Lig kulüplerinin kazandığı paralar milyon dolarlarla ifade edilmektedir. Fakat devlette antrenör olarak çalışan ve verilen takımı idare eden antrenörler, lisans mezunu olmaları halinde 3000 TL civarında bir para kazanmaktadır. Branş farkı gözetmeden Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Federasyonlarına bağlı olarak çalışan bütün antrenörlerin, uzun vadede aynı parayı aldığı görülmektedir. 657 sayılı devlet memurları kanununa bağlı olarak çalışan antrenörler, bu sayede devlet memurlarının sahip olduğu bütün sosyal haklardan da yararlanacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net