Bilgii.net

Sıfırdan Ev Yapmak Kaç Paraya Mal Olur?

16.11.2018
Sıfırdan Ev Yapmak Kaç Paraya Mal Olur?

Hayallinizdeki evi inşa etmeden önce ilk olarak eviniz için ihtiyaç duyulan tüm ihtiyaçların giderilmesi için tüm ihtiyaçların fiyat listesinin belirlenmesi gerekir. Hatta tutardan fazla miktarda parayı kenarda bulundurmakta her zaman yarar vardır. Evinizi sıfırdan kendiniz yapacağınız için bütçenize göre evinizin planını oluşturabilirsiniz. Bu konuda alternatifleriniz oldukça bol olabilir. Sizler ev ve aile yaşantınıza ve zevkinize göre bu plan çerçevesinde evinizin girişinden balkonuna kadar her bir ayrıntıyla ilgilenebilir ve evinizi baştan kendi istediğiniz şekilde yaratabilirsiniz.

Unutmayın ki sıfırdan ne kadara mal olur sorusunun cevabı kişilerin isteklerine göre değişebileceği gibi aynı zamanda döviz kurlarının farklılaşmasına göre de değişiklik gösterecektir. Dolar ve Euroda artışın olduğu bir dönemde sıfırdan ev inşa etmek size daha maliyetli olacak ve eviniz için daha fazla bütçe ayırmanız gerekecektir. Dilerseniz bankaların sağladığı kredi olanaklarından da faydalanarak evinizi inşa edebilirsiniz.

Ev İnşası İçin Projelendirme

Bir yuva oluşturmak adına temeli atılacak olan ev inşaatlarının ilk olarak projesini belirlemek gerekir. Planı isterseniz kendi istekleriniz doğrultusunda hazırlatabileceğiniz gibi mimarın hazırlamış olduğu plana göre de bütçenizi belirleyebilirsiniz. Evinizi çizecek olan kişiye bütçenizi de hesaba katmasını isterseniz sizler için en uygun olan ev planını çizecektir. Evinizin planını mutlaka kaliteli ve ismi duyulmuş olan bir mimar ile anlaşarak yaptırmanız gerekir. Planı çizilen evin en kısa sürede inşaat hazırlıklarının başlaması için de uygun malzemelerin hepsinin toplanması gerekir. Bu konuda bilgi almak için inşaat temeli atılmadan önce projesi ve planı belli olan müstakil evinizin sıfırdan inşa edilmesinde gerekli olan tüm malzemeleri Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan metrekare maliyet bedelleri listesinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Evinizi kaç metrekare olmasını istiyorsanız araştırmalarınızı da bu doğrultuda yapmanız gerekir. Güzel ve profesyonel çizilmiş bir ev projesi hem modern, hem kullanışlı, hem lüks, hem de konforlu bir ev yaşamını size sunacaktır.  İdeal bir formatta çizilen ev planları dâhilinde sıfırdan ev inşa etmek için bütçenizin daha tutarlı olarak hesaplayabilirsiniz. Çünkü bu çizimlerde eviniz için ihtiyaç duyulan tüm ayrıntılar belirleneceği için listenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin mutfak zemini parke mi olacak fayans mı ya da kapılarda kullanılacak malzeme ne olacak vb. pek çok çeşitli alternatifiniz oluğu için bütçe hesabınız da buna bağlı olarak değişecektir.

Ev İnşasından Önce Karar Verilmesi Gereken Konular

Evinizi inşa etmeden önce evin konumlandırılacağı yerin de iyi bir şekilde denetime tabii tutulması şarttır. Bu nedenle deprem riskinden, heyelan riskine kadar her türlü denetim için uzman bir yapı denetim firması ile çalışabilirsiniz. Denetim firması için de bir takım bütçe ayırmanız gerekir. Tüm bu işlemleri evinizi inşa etmeden önce yaptırmanız ileride çıkabilecek sorunlara karşı önceden önlemenizi almanızı sağlayacaktır.

Evinizi inşa etmeden önce yapmanız gereken ilk işlemlerden biri de evi nasıl kullanmak istediğinizdir. Yazlık olarak mı, kafa dinlemek için arada kaçıp dinlenebileceğiniz ev olarak mı, devamlı olarak hayatınızı sürdürmek için mi kullanacağınız önemlidir. Eğer sadece yazdan yaza gelip tatil yapacağınız bir müstakil ev arıyorsanız evinizin çok geniş veya 2-3 katlı olmasına gerek yoktur. Yaşayacak kişi sayısına bağlı olarak evinizin oda sayısını kendinize bağlı olarak tercih edebilirsiniz. Bütçeniz de bu duruma göre değişiklik gösterecektir. Yazlık veya kışlık ev yerine yılın her günü eviniz olmanız için bir ev inşa etmeyi düşünüyorsanız da malzemelerinizi hem yaza hem de kışa göre ayarlamalı ve sıkı bir bütçe planlaması yapmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net