Bilgii.net

Kızamık Nedir? Tedavi Yöntemleri

15.11.2018
Kızamık Nedir? Tedavi Yöntemleri

Genellikle çocuk yaşlarda görülen kızamık, vücutta ufak kızıl lekelere neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık hastalığına yakalanan birinde ateş, öksürük, nezle ve ışığa karşı hassasiyet gibi durumlarda meydana gelebilir. Kızamık hastalığı saçlı olan derinin sınırından başlayarak gövde, kol ve bacaklara doğru yayılma gösterir. Kızamık hastalığını bir kez geçiren biri hayat boyunca bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmaktadır. Fakat buna rağmen kızamık aşısı olan veya hastalığı geçiren birisi çok nadir de olsa tekrardan hastalığa yakalanabilir.

Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kızamık virüsü hava yoluyla kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. İnsanlar arasında en çok yayılan hastalıklardan biri olan kızamık hastalığı şikayetleri başlamadan önce 2 gün ve başladıktan sonra 4 gün hastalığın en bulaşıcı olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde hastalığın başkalarına bulaşmasını engellemek için evden çıkılmaması gerekir.

Kızamık Neden Olur?

Kızamık, paramiksovirüs isimli bir virüs türünün neden olduğu enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Kızamık virüsü vücuda girdikten sonra boğaz ve ciğerlerin arkasına yerleşerek vücuda yayılmaya başlar.

Kızamık Nasıl Anlaşılır?

Kızamık virüsüne maruz kalındıktan sonra 10-14 gün arasında kendini göstermeye başlar. Kuluçka döneminden sonra kızamık ateş, halsizlik, öksürme, burun akıntısı, gözlerde ağrı ve kızarma ile kendini göstermeye başlar. Bu belirtilerden 3-5 gün sonra vücutta kızıl lekeler oluşmaya başlar.

Genellikle yüz bölgesinden başlayarak vücuda yayılan kızamık hastalığı kaşıntıya da neden olabilmektedir. Ayrıca ağızda küçük beyaz lekeler de meydana gelebilmektedir.

Kızamık Kimlerde Görülür?

Kızamık hastalığına yetişkinlerde daha az rastlanmaktadır. Kabakulak, suçiçeği gibi kızamıkta daha çok çocuklarda görüldüğünden dolayı çocuk hastalığı olarak nitelendirilmektedir. Genellikle 3-10 yaş arası çocuklarda daha sık görülmektedir. Çocukluk döneminde kızamık hastalığı geçirmemiş bir kişi yetişkinlik döneminde hatta yaşlılığında bile bu hastalığa yakalanabilir.

Kızamık hastalığı yaşlılarda, hamilelerde ve 3 yaş altındaki çocuklarda oldukça tehlikelidir. 3 yaş altı çocuklarda zatürre ile birlikte ölümlere sebebiyet vermektedir.  Gebelik döneminde kızamık virüsüne maruz kalan bir kişi düşük gebelik veya erken doğum gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Eğer doğuma çok az bir süre kala kızamığa yakalanmış ise doğum esnasında virüsü bebeğe bulaştırma ihtimali oldukça yüksektir.

Kızamıktan Korunma Yolları Nelerdir?

Kızamık hastalığından korunmanın tek yolu aşı olmaktır. Ülkemizde 1970 yıllarından beri kullanılan kızamık aşısı, istenilen aşılama oranına ulaşılmadığı için günümüzde önemli bir sağlık sorunu olmaktan çıkamamıştır.

Kızamık aşısı içerisinde gücü azaltılmış kızamık virüsü bulunmaktadır. Hastalığa neden olmayan fakat bazı kızamığa benzer belirtilere yol açan bu virüs bağışıklık sistemini hastalığa karşı hazırlamaktadır. Bir nevi kişinin vücuduna virüsü tanıtarak bağışıklık kazanması sağlanmaktadır.

Kızamık Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık için kesin bir tedavi yöntemi henüz üretilmemiştir. Genellikle doktorlar tarafından hastaya ateş düşürücü ve sakinleştirici ilaçlar verilmektedir. Bu nedenle hastalığa yakalanmadan önce aşı uygulanarak önlem alınmalıdır.

Kızamık hastalığının tedavi süreci evde bakım ile gerçekleştirilir. Hastalık süresince beslenme ve sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Hastanın bulunduğu oda ısısı 20 derece civarında olmalıdır. C vitamini barındıran meyveler, et ve süt ürünleri tüketilmelidir. Hastanın içinde bulunduğu oda havalandırılmalı ve mümkünse güneş görmesi sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net