Bilgii.net

4’lü Tarama Testi Nedir? Risk Çıkarsa Ne Yapılır?

16.10.2018
4’lü Tarama Testi Nedir? Risk Çıkarsa Ne Yapılır?

Hamile kadınların en önem verdiği konulardan bir tanesi, kendi sağlıklarından önce bebeklerinin sağlık durumudur. Bu sayede bebeklerinin her zaman durumunu düşünen anne adayları, psikolojik anlamda rahatsız bir dönem geçirecektir. Fizyolojik değişimlerin çok olduğu ve zorlu bir süreç içeren hamilelik döneminde, bir de üzerine gelen bu psikolojik baskı anne adaylarını sıkıntılı bir hale sokmaktadır. Bilimsel teknolojik ilerlemeler sayesinde, artık anne karnındaki bebeklerin de sağlık durumları, herhangi bir zarar olmayacak şekilde bilinmektedir. Bu sayede anne adaylarının hamilelik döneminde yaşadıkları psikolojik baskılar bir nebze azalacak, ayrıca fizyolojik zorlukların bir nebze de olsa ferahlanması sağlanacaktır. Bu yüzden anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu ölçmek, anneden alınacak bazı hormonların değerlendirilmesine ve testlerin sonuçlandırılmasına bağlıdır.

4’lü Tarama Testi Nedir?

Dörtlü tarama testi, tıp literatüründe oldukça önemli testlerden bir tanesidir. Hamilelik sürecindeki anne adayları, bebeklerinde bulunan beyin hasarları ve sistematik bozuklukları bu testler sayesinde öğrenebileceklerdir. Bir aksilik varsa anında müdahale edilecek ve bebeğin daha sağlıklı bir gelişim yaşaması sağlanacaktır. Doğuştan bir hastalığa sahip olup olmayacağı belirlenecek bebeğin durumunu incelemek adına, anneden 4 farklı bileşeni içerecek şekilde kan alınır. AFP adındaki hormon, bebeğin ürettiği bir protein şeklidir. HCG ise anne tarafından üretilir ve değerli yorumların yapılmasını sağlar. Estriol ise hem anne hem de bebek karaciğeri tarafından üretilmekte olan bir hormondur. İnhibin- A ise yumurtalıklar ve plasenta tarafından üretilmektedir. Dörtlü tarama testinin en doğru sonuçları 15 ile 20. haftalar arasında uygulanacak olan dönemde çıkmaktadır. Test sayesinde bebekte bir genetik bozukluk olup olmadığı anlaşılacaktır.

Dörtlü Tarama Testi Neden Uygulanır?

Dörtlü tarama testinin uygulanma amaçlarından bir tanesi, bebeğin down sendromlu olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu sayede fiziksel veya zihinsel bir bozukluk tespit edildiğinde, en kısa sürede düzeltilmesi için gerekli çalışmalar başlatılacaktır. Fizyolojik açıdan gelişime engel olan rahatsızlıklardan bir tanesi olan Edward sendromu da, bu test sayesinde tespiti mümkün olan rahatsızlıklardan olacaktır. Bebeklerin doğru bir gelişim sürecini etkileyen ayrık omurga yapısı, dörtlü tarama testi tarafından ortaya çıkartılacak rahatsızlıklardan bir tanesidir. Anında tespit edildiğinde, düzeltilme şansı olan bu bozukluğu, anneler dörtlü tarama testi yaptırarak öğrenebilir. Gelişimini tamamlamayan beyin ve kafatasının da anlaşılması, bu test yaptırılarak gerçekleşecektir.

Dörtlü Tarama Testinde Risk Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

Dörtlü tarama testinden anormal bir sonuç çıkması, bebekte direk hastalıkların olduğuna işaret etmez. Testin başarı oranı %80 civarındadır. Bu yüzden anormal sonuçların ardından yapılması gereken ilk adım, ultrason çektirmek olacaktır. Ultrason sayesinde bebekte oluşan problemler, daha erken bir süreçte hastalığın tedavi edilmesi için rehberlik edecektir. Testten pozitif bir sonuç çıkması durumunda, bebeğin doğumunda kusurlu bir fizyoloji olacağı tespit edilmiş olacaktır. Negatif bir sonuç ise tam ve sağlıklı bir doğumu işaret etmektedir. Pozitif çıkan durumlarda, riskli bir durum söz konusudur. Bu yüzden anne adayları amniyosentez testi yaptırmalıdır. Amniyosentez testinde, bebeklerin kromozomsal veya fizyolojik bir sorunlarının olup olmadığı tespit edilmektedir. Böylece tedaviye hemen başlanacak ve bebekte bulunan problemler anne karnından itibaren tedavi edilmeye başlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net