Bilgii.net

3’lü Tarama Testi Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

16.10.2018
3’lü Tarama Testi Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

Hamilelik dönemi, anne adaylarının hayatlarındaki dönüm noktalarından bir tanesidir. Bu dönem içerisinde psikolojik ve fizyolojik birçok değişiklik meydana gelecektir. Kadınlar, hamilelik dönemlerinde sağlıklarına normal zamandan daha çok dikkat etmelidir. Çünkü artık toplumumuzda da söylenildiği gibi ‘Çift can’ taşımaktadır. Hamile kadınlar bu yüzden sadece kendi sağlıklarını değil, karnında taşıdıkları bebeklerinin de sağlığını düşünmek zorundadır. Kadınların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de, kendi sağlıklarının yanında bebeklerinin stabil bir sağlık durumuna sahip olup olmadıklarını öğrenme isteğidir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber, anne karnındaki bebeklerin de durumları incelenebilir ve bazı testler yapılarak durum kontrol altına alınmaya çalışılabilir. Böylece gerekli testler, doktor gözetiminde uygulanacaktır.

3’lü Tarama Testi Nedir?

Anne karnındaki bebekler üzerindeki en büyük korkulardan bir tanesi de, bebeğin down sendromlu bir şekilde gelişmesidir. Sinir yolu hastalıklarının da anormal bir şekilde görüldüğü bu dönemlerde, artık anında tespit durumu fazlasıyla gerçekleşmiştir. İlerleyen teknolojinin sağlık alanına girmesiyle birlikte, kadınlar bebeklerindeki sorunları öncesinde görebileceklerdir. Üçlü tarama testi de bu testlerin en önemlilerinden bir tanesidir. Yapılan bu testte 3 değişik hormon seviyesi ölçülmektedir. Adını bu yüzden üçlü test olarak almıştır. Estriol, İnsan Koryonik Gonadotropin ve Alfa- fetoprotein hormonları, bu test dahilinde incelemeye alınmaktadır. Bu sayede anneden gelecek olan plesentadaki hormonların testte kullanılması sağlanmaktadır. Üçlü tarama testi, tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirilmelidir. Devlet hastanesi olmayan yerlerde ortalama bir üçlü test fiyatı 250 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Üçlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebek sağlığının bilinmesindeki en önemli testlerden bir tanesi olan üçlü tarama testi için, en doğru sonucu bulmak çok önemlidir. En doğur sonucun bulunması için de hamileliğin 15. ve 20. haftalarında uygulanması, en doğru seçim olacaktır.

Üçlü Tarama Testi Neden Yapılmaktadır?

Anne karnındaki bebeğin, belirli hormonlar alınarak sağlığındaki gelişmeler takip edilmektedir. AFP hormonunda üst seviyelerde bir durum olmasıyla bazı kusurlar tespit edilebilir. Bu hormonun fazla seviyede üretilmesi, sinir yolu hastalıklarının başlangıcına sebep olacaktır. HCG ise yine plasentada üretilen bir hormon çeşididir. Bu hormon düşük seviyelerde çıkarsa, hamilelik döneminde düşük yaşanma riski ortaya çıkmaktadır. Yüksek olması durumunda ise kadınların tek bebeğe değil, ikiz veya daha fazla bebek şeklinde doğum yapacağı gözlemlenmektedir. Estriol ise östrojen hormonudur. Düşük bir AFP ve yüksek bir HGC oranları ile beraber, bu hormonda bir düşüklük varsa, bebeğin doğumu esnasında down sendromlu olma riski çok yüksektir. Üçlü tarama testi sadece durumun tespitinde değil, aynı zamanda doğuma kadar olan tedavi sürecinde oldukça faydası olan bir yöntemdir. Bu sayede erken tedavi şansı doğacak ve bebekteki bozukluklar giderilmeye başlanacaktır.

Üçlü Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Hamile kadınların doğru zamanda vereceği hormon testi olan Üçlü tarama testi sayesinde, bebeklerin gelişim durumu sağlıklı bir şekilde incelenebilir. Bu tarama testi için anneden belirli miktarda kan örneği alınması yeterlidir. Sadece 10 dakika sürecek bu işlemden sonra, kan örneği incelenmesi için gerekli laboratuvarlara gönderilecektir. Sonuçlar ise 2 ile 5 gün arasında çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net