Bilgii.net

1 Nisan Tatil mi ?

20.02.2019
1 Nisan Tatil mi ?

2019 yılı 1 Nisan’ı diğer yıllardakinden biraz farklı olacak. Bilindiği gibi 1 Nisan insanların birbirlerine şaka yapmasıyla bilinen bir tarih. 2019 yılında ise bu tarih Türkiye’de yaşayanlar için değişik bir tarih olacak. Çünkü 1 gün öncesinde ülkemizde yerel seçimler yapılacak. Bu da insanların akıllarına 1 Nisan tatil mi sorusunu getirmekte. Bilindiği gibi geçmişte de seçim sonralarında insanlar ertesi gün işlerine ya da okullarına gidip gitmeyeceklerini öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorlardır.

1 Nisan’da Okullar Tatil mi?

Bilindiği gibi ülkemizde seçimlerde kullanılan binalar okullar olmakta. Milyonlarca insan oy kullanmak için oy kullanacakları okulların yollarını tutmaktalar. Bununla birlikte seçimlerde görevli olan personelin büyük çoğunluğu da öğretmenlerden ya da okullarda görev yapan memurlardan oluşuyor. Oy kullanma işlemi bittiğinde seçimlerde görev yapan insanların bu görevleri o anda bitmiyor. İşin bir de oy sayımı ve bu oyların ilgili makamlara ulaştırılması tarafı var. Bu sebepten dolayı seçimde görev alan kişiler sabaha kadar çalışmaktalar. Seçim mesaisinin sabahın ilk saatlerine kadar sürmesinden dolayı 1 Nisan tatil mi sorusunun cevabı seçimlerde görev alan insanlar tarafından da merak edilmekte. 1 Nisan’da eğitim kurumları yani okullar ve üniversiteler tatil. Seçimde görevli olan kişiler 1 Nisan günü dinlenebilirler.

1 Nisan’da Devlet Daireleri Tatil mi?

Okullar da devlet dairesi sayılmakta. Ancak 1 Nisan günü tatil olan tek devlet dairesi okullar olacak. Diğer kamu kuruluşları normal çalışmalarına devam edecekler.

1 Nisan’da Bankalar Tatil mi?

1 Nisan tatil mi sorusu özel sektörlerde çalışanlar tarafından da merak ediliyor. Ancak başta bankalar olmak üzere özel sektör için herhangi bir tatil söz konusu değil. Bununla birlikte bankalar uluslararası alanda hizmet verdikleri ve yurt dışında da 1 Nisan tatil olmadığı için mesailerine devam etmek durumundalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. emine dedi ki:

    özel sektörün tatil olduğu nerde görülmüş ki zaten.. varsa yoksa memurlar biz resmi tatillerde bile çalışmak zorunda kalıyoruz üstelik mesai bile söz konusu değil.

Bilgii.net